Grudzień na Majorce - pogoda i wydarzenia!

Pogoda na Majorce w grudniu. 

Może być różnie, grudzień to na wyspie kalendarzowa zima – nie zapominajmy o tym. I faktycznie, odkąd jestem na wyspie, czyli od 2014 roku to pamiętam, że były sporadycznie dni bardzo ciepłe, ponad 20 stopni w ciągu dnia i pełne słońce – tak, właśnie w grudniu. Jednak częściej gudniowa pogoda w ciągu dnia to w praktyce około 15 stopni, czasem słońce a innym razem deszcz lub wiatr. W nocy temperatura może spaść z kolei nawet do zera! Nawet jeśli w ciągu dnia pojawia się wyższe temperatury na termometrach to jak tylko zajdzie słońce zrobi się zimno. Przyjazd na Majorkę w grudniu żeby plażować i się opalać powinniśmy sobie darować. Za to dzieją się inne ciekawe rzeczy, o których wspominam w dalszej części wpisu. 

Co spakować? 

Ubrania typowo jesienne. Czapkę, szalik i ocieplane buty nie będą raczej potrzebne. Chyba, że akurat spadnie śnieg i wybierzesz się w góry. No właśnie, czy na Majorce w ogóle pada śnieg? Kliknij i przeczytaj. W grudniu na Majorkę spakuj to co nosisz w Polsce we wrześniu i październiku. Pamiętaj też, aby nocleg zarezerwować w obiekcie ogrzewanym lub takim, w którym będzie dostępna klimatyzacja żeby się ogrzać. Od tego czy będziesz przebywać i spać w ogrzewanym pomieszczeniu zależy jaką będziesz odczuwać temperaturę w ciągu dnia. 

IMG_0355

Co robić w grudniu na Majorce?

W grudniu na Majorce można spacerować po pustych plażach i zatoczkach, wychodzić na szlaki górskie, uprawiać sporty, zwiedzać… Jednak mimo braku śniegu na Majorce podobnie jak w innych miejscach Europy czuć atmosferę zbliżających się świąt.  Zapalanie dekoracji i stawianie ozdób ma miejsce już pod koniec listopada. Jarmarki Bożonarodzeniowe, gorącą czekolada, kupuje loterię świąteczną i wiele innych rzeczy… jest tego tak dużo, że przeczytasz o tym w odrębnym wpisie!

Grudniowy rozkład jazdy na Majorce - plan wydarzeń!

  • Ruta de belenes – czyli spacer szlakiem Szopek w Palmie przez cały grudzie do 6 stycznia (lokalizacje: Plaça de Cort, Fundació Sa Nostra, Caixa de Balears,  Palau del Consell, Sklep C&A – Calle de Sant Jaume 2, Fundación Barceló, Centrum Handlowe El Corte Inglés, Mercado de Santa Catalina, Parroquia de Santa Catalina Tomàs i dużo więcej…)

  •  Jarmarki Bożonarodzeniowe przez cały grudzie do 6 stycznia, lokalizacje: Plaza Mayor, la Rambla, Vía Roma, Plaza de España, Plaza de la Porta Pintada. Codziennie od 10:00 do 21:00. 
  • Jarmark Bożonarodzeniowy w Pueblo Español od 2 do 11 grudnia – wstęp jest płatny. 
  • Christmas Wonderland 2022 – od 3 do 18 grudnia w Son Amar – wstęp płatny. Różne aktywności świąteczne – więcej informacji o wydarzeniu tutaj, kliknij.

Co zwiedzić w grudniu na Majorce?

Grudzień to niski sezon turystyczny na wyspie. Spora część hoteli jest zamkniętych a w kurortach turystycznych nic się nie dzieje. Wiadomo, że zostają na wyspie stali i mieszkańcy i cała infrastruktura potrzebna do życia działa dalej. Natomiast atrakcje turystyczne, wypożyczalnie samochodów i inne usługi, z których korzystają tylko turyści będą nieczynne. Są jednak miejsca, które z różnych względów faktycznie działają przez cały rok. Poniżej zostawiam Ci kilka opcji na zwiedzanie wyspy własnie w grudniu. 

Katedra gotycka La Seu w Palmie

Jaskinie na wschodzie wyspy

Zwiedzanie lokalnej winnicy i degustacja wina

Jeśli szukasz budżetowej opcji na Majorce? Hostal, hotel, prywatna kwatera, namiot a może schronisko górskie?  Kliknij i zaplanuj budżetowe wakacje na Majorce!