Wrzesień na Majorce

Pytanie, które najczęściej słyszę od osób planujących wakacje na Majorce pod koniec lata to: „czy we wrześniu można się jeszcze kąpać w morzu na Majorce?”  No właśnie, głównie odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszam do lektury. 

majorka najpiękniejsze miejsca soller
20210219_143543

Nie będę oryginalna jeśli napiszę, że pogoda we wrześniu na Majorce może być różna. Patrząc na dane z 2021 roku to minimalna temperatura we wrześniu to 17,7 stopni, stopni a maksymalna 31,5. Z kolei średnia z całego miesiąca września w 2021 roku wyniosła 24,7 stopnia. Ze statystyk wynika, że nie będzie zimno. Można się jeszcze wtedy śmiało wygrzewać na słoneczku i korzystać z plaż, bo woda jest ciągle nagrzana (powyżej 25 stopni), ale należy wziąć również pod uwagę możliwość opadów a nawet silne burze.

Mniej więcej w połowie września kończy się okres tzw. tropikalnych upałów, a pojawiają się chłodniejsze temperatury. Pisząc chłodniejsze nie mam na myśli przymrozków, haha! Tylko zamiast sierpniowych 40 stopni termoemtry spadają do 30. Ale to akurat bardzo dobrze! Bo w ciągu dnia jest cieplutko a niekiedy nawet i gorąco, a z kolei w nocy możemy się spokojnie wyspać! Uwierzcie mi, że brak snu spowodowany tropikalnymi upałami to największa zmora w lipcu i w sierpni z jaką zmagamy się mieszkając na Majorce!

Wracając do tych przeskoków temperatur we wrześniu zazwyczaj mają one miejsce w połowie miesiąca, czasami pod koniec… ciężko to dokładnie przewidzieć. Ale mogą wtedy występować dosyć silnie, miejscowe ulewy i burze. W najgorszym wypadku chwilowe podtopienia, zalane drogi czy silny wiatr. Nikt nie ma magicznej kuli i nie przewidzi czy będzie deszczowo na początku czy jednak w drugiej połowie września. Ale od lat wiadomo, że w którymś momencie musi się wypadać.  Dlatego deszcz we wrześniu jest baaaardzo prawdopodobny. 

Jak się ubrać, co spakować do walizki?

Potrzebne będą Wam letnie ubrania! W ciągu dnia jest jeszcze 30 stopni albo i więcej. Woda cieplutka, bo nagrzana już w poprzednich miesiącach więc kąpiele w morzu jak najbardziej będą możliwe. Obowiązkowo należy zabrać strój kąpielowy… chyba, że wolicie kąpać się nago 🙂 Warto mieć w zanadrzu bluzę czy sweterek w przypadku gdyby zdarzył się chłodniejszy dzień lub wieczór. A nawet płaszcz przeciwdeszczowy i kalosze, jeśli traficie na wspomniane wyżej ulewy, haha!

Co robić we wrześniu na Majorce?

W czasie kiedy w Polsce we wrześniu pojawiają się pierwsze oznaki jesieni, na Majorce nadal trwa lato. Dlatego należy przygotować się głównie na plażowanie czy spędzanie czasu na leżaku przy basenie. Jest to też idealny czas na zwiedzanie i odkrywanie wyspy. Polecam również wziąć pod uwagę aktywną formę spędzania czasu. Na przykład, jazda na rowerze, wycieczki górskie dla fanów trekkingu, spacery, zwiedzanie zabytków itd.  

Podobno wrzesień to najlepszy miesiąc...

Wiele osób twierdzi, że to właśnie wrzesień jest najlepszym miesiące na spędzenie wakacji na Majorce. Bo można robić wszystko co tylko chcemy, a wysokie temperatury (lipcowe i sierpniowe) nie będą nam w tym przeszkadzać. Coś w tym miejsc, pod warunkiem, że nie trafimy na słynne, wrześniowe załamanie pogody. 

A jeśli będzie padać deszcz...

W razie czego warto przygotować się na plan B. Na wypadek gdybyśmy mieli pecha i to właśnie podczas Twojego  urlopu trafi się deszczowy tydzień. W takim wypadku warto wiedzieć, że na Majorce są dostępne atrakcje „pod dachem” jak Aquarium w Palmie, jaskinie, Katedra La Seu, liczne muzea czy jeśli lubimy zakupy znajdziemy również w stolicy centra handlowe. Tutaj znajdziesz kompletną listę propozycji: Co robić na Majorce kiedy pada deszcz?

Zobacz co warto zwiedzić na Majorce...