Trekking na Majorce, czyli odkryj wyspę w zupełnie inny sposób!

Mało kto wie, że Majorkę można odkryć również poprzez wycieczki górskie. To prawdziwy paradoks, że jeden z bardziej popularnych kierunków wakacyjnych jest kojarzony jedynie z plażą i słońcem! Owszem, zgadzam się, że odkrywanie tutejszych plaż i zatoczek to bardzo ciekawe zajęcie, ale chcę Was przekonać do tego, że w tutejszych górach też jest fajnie! Chociaż z drugiej strony skoro czytasz ten wpis to znaczy, że planujesz odkryć właśnie górskie widoki. Bardzo się cieszę, że mój wpis pomoże Ci w tym. 

soller gory

Historyczne szlaki!

Na wyspie znajduje się mnóstwo ciekawych szlaków. Niektóre odcinki powiązane są z okresem kiedy to na wyspie panowali Arabowie. Spacerując szlakami na Majorce możemy poczuć ducha historii panującego na wyspie. Większość tras jest związana z lokalnymi legendami i anegdotami. To bowiem w górach możemy natrafić na liczne wieże obserwacyjne, z których wypatrywano zbliżających się do wyspy piratów, kamienne okręgi, które służyły do produkcji węgla czy wykopane dziury, w których produkowano lód. Nie wspominając już nawet o widokach i zapachach, które towarzyszą nam podczas takich wypraw. 

Mowa tutaj o najdłuższym paśmie na Balearach, czyli Serra de Tramuntana oraz drugim, znajdującym się na wschodzie wyspy Parc Natural de la Península de Llevant. Większość tras znajduje się w pasie Serra de Tramuntana, gdzie najwyższym wzniesieniem jest Puig Mayor (1445m n.p.m.) ale niestety nie jest on dostępny dla odwiedzających, gdyż jest to teren wojskowy. W górach de Llevant również znajdziemy mnóstwo tras ale są to już niższe szczyty jak na przykład: Puig Morei 564 m, Puig des Porrassar,491 m czy Puig de sa Tudossa 441 m. Oprócz dwóch wyżej wymienionych pasm górskich znajdziemy na wyspie pojedyncze wzniesienia: Puig de Sant Salvador w Felanitx oraz Puig de Randa to dwa najbardziej znane. W każdym razie jest z czego wybierać! 

Najabrdziej popularny szlak na Majorce

Ruta de Piedra Seca GR 221

bq3676

Pedra en Sec oznacza dosłownie suche skały. To właśnie temu odcinkowi Majorka zawdzięcza swoją obecność na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szlak wyróżnia się niezwykłym krajobrazem, historią, mitami i legendami a mijając kolejne górskie miejscowości odkryjemy lokalne zwyczaje, tradycje, architekturę a nawet gastronomię. Większość tego szlaku to drogi, które łączyły ze sobą miejscowości czy posiadłości „majorkańskie dwory – posesiones”. Trasa zaczyna się w Port d´Andratx (na południowym-zachodzie wyspy) a kończy się na Cap de Formentor (północ). Najwyższy punkt liczy 1200 m n.p.m. i nazywa się  Coll de ses Cases de Neu. Całość liczy 173 km a na trasie znajdziemy schroniska. Oczywiście nie musimy robić całości. Etapy (w większości) są całkiem dobrze oznaczone i można dołączyć w jakimkolwiek momencie. 

Poniżej znajduje się mapa z zaznaczoną trasą szlaku GR 221:

gory na Majorce

Na Majorce jest mnóstwo ciekawych tras...

Uwielbiam chodzić po tutejszych szlakach. Szczególnie połączenie gór i morza wywołuje nieziemskie wrażenia. Widoki są obłędne! Większość tras jest krótkich, łatwych i przyjemnych. A nawet kiedy trafi się jakiś trudniejszy odcinek to widoki po dotarciu do celu zawsze rekompensują wysiłek. Lipiec i sierpień to nie jest mój ulubiony czas na chodzenie po górach ze względu na wysokie temperatury i osobiście odradzam ten pomysł i radzę wybrać się na plażę. Z kolei okres od września do czerwca to prawdziwy raj bo pogoda wtedy sprzyja miłośnikom górskich wycieczek. 

IMG_1181

Moją przygodę z chodzeniem po górach na Majorce zaczęłam w 2016 roku i ciągle dochodzą nowe trasy. Ponieważ do tej pory skupiałam się na podziwianiu widoków a nie na robieniu zdjęć czy zapisywaniu detali to nie mam obszernych materiałów na ten temat. Tzn nie mam ich na papierze… Bo wszystko mam w głowie i mam nadzieję, że uda mi się to przelać na mojego bloga i się tymi wiadomościami z Wami podzielić! A trochę tego jest, bo przez te kilka lat udało mi się kawałek wyspy zobaczyć! Jakiś czas temu wymyśliłam taki mój mały cel żeby wyspę przejść dookoła. I po podsumowaniu tego co zrobiłam do tej pory zostało mi całkiem niewiele 🙂 I mam zamiar to dokończyć w najbliższej przyszłości, może ktoś chce dołączyć?  🙂

Dlaczego warto wyruszyć w majorkańskie góry?

Majorkańska natura jest niezwykła. Podczas takich wycieczek można odkryć wyspę w zupełnie inny sposób. Spacerując po całkowicie pustych miejscach, z dala od ludzi i cywilizacji, często bez zasięgu w telefonie:) można całkowicie się wyciszyć i połączyć się z wyspą. Gaje oliwne, odgłosy biegających w okolicy dzikich kóz i owiec, zapach ziół dodają niezwykłego, wyjątkowego klimatu, którego nie odnajdziemy w żadnym innym zakątku na ziemi. A Majorka poprzez swoją nietypową energię jeszcze bardziej skradnie nasze serce. 

Dlatego z całęgo serca polecam Wam taką formę odkrywania Majorki !
bq2353

Więcej o górach na Majorce

Co warto zobaczyć na Majorce...

wypożyczalnia samochodów na majorce