Plaże na Majorce z błękitną flagą w 2021

W poprzednim wpisie na temat plaż podałam Wam listę TOP 10 moich ulubionych plaż i zatoczek na Majorce. Z tego wpisu dowiecie się gdzie w tym roku zawiśnie błękitna flaga. Na ten tytuł w tym roku zasłużyło sobie aż 21 plaż na Majorce! Zła wiadomość jest taka, że jest ich o cztery mniej niż rok temu. A oto lista… 

  • W przypadku Palmy są to plaże Cala Estància, Cala Major i Arenal de Playa de Palma.
  • Na południowym wschodzie w gminie Felanitx znajdziemy takie plaże jak Cala Ferrera, Cala Marçal, Cala Sa Nau oraz Platja s’Arenal w Portocolom.
  • W sąsiedniej gminie Santanyí również na południowym wschodzie wybrane zostały zatoczki Cala Gran, Cala Llombards, Cala Mondragó (Sa Font de n’Alís), Cala Santanyí i s’Amarador.
  • W gminie Ses Salines plaża Es Dolç (Es Port).
  • W Sant Llorenç des Cardassar, czyli przenosimy się na wschód Majorki w rankingu pojawiła się plaża Cala Millor oraz Sa Coma. A w sąsiedniej Son Servera druga część plaży Cala Millor oraz Es Ribell.
  • W gminie Santa Margalida na północy wyspy są to Can Picafort, Son Bauló i Son Serra de Marina. 
  • Niezmiennie na północy wygrywa ciągle Playa de Muro

Pamiętajcie, że na Majorce mamy ponad 300 plaż i zatoczek. Według mnie niekoniecznie te, którym przyznano błękitną flagę to te najpiękniejsze. Listę moich ulubionych plaż na Majorce znajdziecie tutaj, ale to i tak nie są wszystkie! 🙂

  • Plaże, którym odebrano błękitną flagę w tym roku to: Cala Barques, Cala Molins, plaża Formentor i Sant Elm.

Błękitna flaga jest również przyznawana portom. I w tym roku aż 10 marin na Majorce uzyskało niebieską flagę. Chodzi o Alcudia Mar Puerto Turístico Deportivo, CN S’Arenal (Llucmajor), Club de Vela Port d’Andratx, Marina Palma Cuarentena (Palma), Marina Port (Palma), Port Colònia Sant Jordi (Ses Salines), Port de Cala Bona (Son Servera), Port de Cala Figuera (Santanyí), Port de Cala Ratjada (Capdepera) i RCN Palma.

Co oznacza błękitna flaga?

Błękitna flaga to oficjalny, międzynarodowy symbol  gwarancji najwyższej jakości kąpielisk oraz marin. Program ten działa od 1985 roku. Chodzi o działanie w sposób zrównoważony w zgodzie ze środowiskiem. Pod uwagę brana jest jakość wody, działania na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzanie środowiskowe oraz bezpieczeństwo i jakość usług.