Palma, stolica Majorki - co warto zwiedzić ?

Moim zdaniem zwiedzanie Majorki powinniśmy zacząć od wizyty w stolicy, czyli w Palmie. Po pierwsze dlatego, że jest to serce Majorki i mieszka tam praktycznie połowa mieszkańców wyspy (około 450,000 mieszkańców) a po drugie dlatego, że życie toczy się tam zupełnie inaczej niż w pozostałych miejscowościach. Właściwie to Majorkę możemy podzielić na dwie części na Palmę i resztę wyspy. Palma ma swój własny klimat a nasze nastawienie i to co zdążyliśmy już zobaczyć wcześniej będzie miało ogromny wpływ na nasze odczucia.

Dlatego serię wpisów z cyklu „Co zwiedzić na Majorce?” zaczynamy właśnie od jej stolicy! 

Jak zaplanować zwiedzanie w Palmie aby niczego nie przeoczyć?

Już sam dojazd do centrum Palmy powinien zrobić na nas wrażenie. Wjeżdżając do miasta po jednej stronie roznosi się piękny widok na zatokę Bahia de Palma a z drugiej widok na zabytki i stare miasto. Najłatwiej zaparkować na płatnym parkingu pod Parque del Mar (zobacz lokalizację na zdjęciu poniżej). To najlepsze rozwiązanie bo nie trzeba daleko chodzić a wszystkie ważne miejsca mamy pod ręką. 

co zwiedzić na majorce
Parking w centrum Palmy - tutaj zaczynamy spacer 🙂

Najważniejsze miejsce w Palmie to Katedra La Seu, którą można odwiedzić na początku lub na końcu spaceru. Już z zewnątrz robi ogromne wrażenie ale polecam dodatkowo wejść do środka. Koszt wizyty oraz godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.  A tuż obok niej znajduje się siedziba władców Majorki, czyli Pałac Almudaina i królewskie ogrody Hort del Rei. Wąskimi uliczkami dojdziemy pod ratusz czyli do punktu „zero” na Majorce – Plaza de Cort gdzie stoi charakterystyczne drzewo oliwne. Warto podejść też na sąsiedni plac Plaza Santa Eulàlia i wejść do jednej z klimatycznych kawiarenek aby poczuć się przez chwilę jak prawdziwy mieszkaniec Palmy. Z tego miejsca będą już tylko trzy kroki na kolejne dwa słynne place Plaza Mayor i kawałek dalej Plaza España

Można też wybrać trasę przez carrer de la Portella aby dojść najpierw do Plaza Santa Eulalia a następnie na Plaza Cort. To trochę dłuższa opcja ale z pewnością nie będzie to stracony czas!

wakacje na Majorce
Palma - Parque del Mar

Kolejny ważny punkt to lokalny targ Mercat de l’Olivar. Polecam to miejsce szczególnie fanom gastronomii. Na miejscu można zaopatrzyć się w lokalne przysmaki i podpatrzeć co i za ile kupują mieszkańcy Majorki.  A dodatkowo pomiędzy sklepikami są bary gdzie można skusić się na prawdziwe hiszpańskie tapas w dobrej cenie!

wakacje na majorce
Lokalny targ na Majorce

Spacerując uliczkami w Palmie koniecznie zwróćcie uwagę na obecną na Majorce secesję katalońską wzorowaną na sztuce Antonio Gaudiego.  Na przykład budynek Can Forteza Rey czy Can Casasayas. Po drodze też zobaczycie niezliczoną ilość kościołów, które w większości można bezpłatnie zwiedzać. 

zabytki na Majorce
Can Casasayas i Katedra La Seu na Majorce

W drodze powrotnej zaplanujcie spacer tak aby zahaczyć o takie ulice jak Rambla i Paseo del Borne. Dodatkowo warto przejść przez Carrer de la Mar do La Lonja i do portu żeby pooglądać luksusowe jachty 🙂 Wchodząc na ulicę de la Mar tuż za łukiem znajduje się tabliczka upamiętniająca pobyt Fryderyka Chopina na Majorce. Niewiele osób wie, że zanim nasz rodak dotarł do Valldemossy najpierw zatrzymał się właśnie w jednym z mieszkań w Palmie.

wakacje na Majorce
Taras z widokiem na port i stolicę Majorki

Klimatyczne miejsce, które musisz odwiedzić!

Ca’n Joan De S’aigo Kawiarnia z tradycją i klimatem założona w 1700 roku. W niej wypijesz dobrą kawę, w upałach granizado de almendra a w zimie  gorącą czekoladę. Dostępny jest cały wachlarz majorkańskich deserów. Te najbardziej znane to ensaimada, coca de cuarto i ciasto migdałowe gato de almendra

co zwiedzić na majorce
www.canjoandesaigo.com

Co zjeść w stolicy? Llonguet, lokalny przysmak!

Llonguet to tradycyjna bułeczka, która kojarzona jest właśnie z Palmą. Do tego stopnia, że w pozostałych częściach wyspy mieszkańców stolicy sarkastycznie nazywa się właśnie „llonguet”. Taką bułeczkę dostaniemy w lokalnych barach i piekarniach. Można ją zjeść z sobrasadą, szynką, serem i jeszcze na tysiąc innych sposobów. Zobaczcie też poniższy filmik 🙂

Trasa zwiedzania Palmy na Majorce

wakacje na majorce
Trasa zwiedzania Palmy 🙂

Powyżej zamieszczona jest mapka z najważniejszymi punktami, które należy odwiedzić w stolicy Majorki. To zaledwie 3 km ale z pewnością potrzebujecie więcej czasu niż 40 minut jak pokazuje google. W praktyce takie minimum to przynajmniej dwie godziny. Ale radzę zarezerwować sobie jeszcze więcej czasu żeby móc w spokoju nacieszyć oko oraz podniebienie w lokalnych knajpkach. A przecież to tylko najważniejsze punkty bo do tej listy miejsc do odwiedzenia w majorkańskiej stolicy można dorzucić jeszcze wiele innych. Poniżej znajdziecie dodatkową listę miejsc. 

Więcej polecanych miejsc i zabytków w Palmie

  • Baños árabes. Łaźnie arabskie, czyli jedno z nielicznych miejsc z okresu arabskiego na Balearach. Znajdują się w obrębie starego miasta w Palmie na Carrer de Can Serra 7. 
  • Convento de San Francisco. Klasztor św. Franciszka, adres: Plaça de Sant Francesc 7. 
  • Dzielnica Santa Catalina, dzielnica rybacka, w której zobaczyć można charakterystyczne majorkańskie kolorowe domki.  
  • Castell de Bellver, jeden z nielicznych okrągłych gotyckich zamków w Europie. Roznosi się z niego widok panoramiczny na stolicę Majorki. Na wielu to właśnie panorama Palmy robi większe wrażenie niż sam zamek. 
  • Fundació Miró Mallorca, muzeum poświęcone twórczości Joana Miró. 
  • Palma Aquarium, oprócz ryb i innych dodatkowych atrakcji jak kino 3D można przepłynąć się tratwą ze szklanym dnem po największym w Europie zbiorniku z rekinami. 

Mam nadzieję, że krótki przewodnik po Palmie przyda Wam się podczas zwiedzania Majorki. To miasto pełne historii, zabytków, legend i pięknych widoków, można o nim opowiadać w nieskończoność. 

Udanego zwiedzania, Michalina! 🙂