Co warto wiedzieć o hotelowych gwiazdkach...

NIKON D30002338

System nadawania kategorii i gwiazdek hotelom ma za zadanie ujednolicenie standardów, jakich może spodziewać się gość w danym obiekcie hotelowym. Czy faktycznie jest to pomocne narzędzie dla klientów? Moim zdaniem system gwiazdek nie pomaga, a wręcz przeciwnie, wprowadza zamęt i większą dezorientację! W ostateczności może wprowadzić klienta w błąd. Dlaczego? Wyjaśniam to poniżej… 

System nadawania kategorii i gwiazdek hotelom ma za zadanie ujednolicenie standardów, jakich może spodziewać się gość w danym obiekcie hotelowym. Czy faktycznie jest to pomocne narzędzie dla klientów? Moim zdaniem system gwiazdek nie pomaga, a wręcz przeciwnie, wprowadza zamęt i większą dezorientację! W ostateczności może wprowadzić klienta w błąd. Dlaczego? Wyjaśniam to poniżej… 

Gwiazdka gwiazdce nierówna ani w Hiszpani ani w Europie...

W Hiszpanii nie ma krajowego systemu klasyfikacji hoteli, każda wspólnota autonomiczna ma własne zasady, chociaż wszystkie muszą spełniać podobne standardy to mogą się one różnić. Na Balearach wymogi ustala CAIB, czyli w skrócie Rząd Balearów, który jest odpowiedzialny za tutejszą turystykę. Wszystkie normy są ujęte w jednym dokumencie. Niewiele z podpunktów to wymogi konieczne, które musi spełniać hotel. Są to raczej opcjonalne opcje do wyboru, które wypływają na całkowitą ilość zdobytych punktów i ostatecznie przyznaną liczbę gwiazdek.

Podróżując po Europie też wygląda to zupełnie inaczej. Trzygwiazdkowy hotel w Hiszpanii to nie to samo co hotel w w Paryżu, Rzymie czy w Niemczech. Wszystko zależy od kraju i systemu, który został użyty do oceny hotelu. Dlatego ocenianie obiektu w Hiszpanii na bazie tego co zastaliśmy w Grecji czy Egipcie nie ma najmniejszego sensu. 

Na czym to polega...

Istnieją ogólne wymogi techniczne niezależnie od ilości otrzymanych gwiazdek. Lista ta obejmuje system ochrony przeciwpożarowej i dźwiękochłonnej wszystkich obiektów; maksymalne ceny usług, które muszą być wywieszone w recepcji w widocznym miejscu, a także obowiązek posiadania w pokoju cennika usług dodatkowych (np. telefon, pralnia, internet). Hotel musi również umieścić przy głównym wejściu standardową tablicę z kategorią – ilością gwiazdek. Inne kryteria dotyczą ilości metrów w pokoju czy na balkonie. Albo kwestie budzenia na życzenie czy innych usług, o których nie pomyślelibyśmy w pierwszej kolejności. Kwestie takie jak różnorodność jedzenia, walory estetyczne, nowoczesny wygląd i inne, które są ważne dla potencjalnego turysty  nie mają absolutnie żadnego wpływu na ilość ****, ale na cenę już tak! W ostatnim czasie bardzo dużo punktów można otrzymać za wprowadzane nowe rozwiązania technologiczne, szczególnie te związane z ekologią i ochroną środowiska. Czyli żeby lepiej to zobrazować pokażę na przykładzie: Hotel dostaje dodatkowe punkty za to, że prowadzi segregację odpadów, ale to czy łóżka są z 1970 czy 2022 roku nie ma znaczenia. 

Nie, gwiazdki hotelowe nie są gwarancją jakości ani nowoczesnego wyglądu!

Wbrew temu, co wielu z nas uważa, gwiazdki hotelowe nie są ściśle związane z jakością. Jeśli często podróżujesz, możesz być zaskoczony, że cztery gwiazdki są wyraźnie lepsze niż 5* lub, że w kraju X to nie to samo co w kraju Y. Pod tym względem panuje ogromne zamieszanie. W rzeczywistości gwiazdki hotelu są związane często z oferowanymi przez nich usługami, często tymi dodatkowo płatnymi. 

Jak zatem wybrać hotel na Majorce?

Po pierwsze nie patrzymy w pierwszej kolejności na słynne a jednocześnie wprowadzające w błąd gwiazdki. Najlepszą formą wyboru hotelu na Majorce, która jest godna zaufania jest przeglądanie opinii i zdjęć innych podróżnych, na przykład na Tripadvisor. Należy jednak pamiętać, że gust i wymagania każdego są inne. Mogą być to pomocne dla nas informacje kiedy oczekujemy opinii na temat  czystości, gastronomii czy jakości obsługi. Cena ma znaczenie, w dodatku dużo większe niż gwiazdki. Hotel 3* może być droższy niż 4* i to nie będzie nic dziwnego. W rzeczywistości mimo wyższej kategorii może być on lepszy, ładniejszy, oferować lepsze jedzenie, widoki itd. Dlatego najlepiej wykorzystać możliwości Internetu i zanim zdecydujemy się na konkretny obiekt zrobić małe dochodzenie na własną rękę.