Co warto wiedzieć o hotelowych gwiazdkach...

System nadawania kategorii i gwiazdek hotelom ma za zadanie ujednolicenie standardów, jakich może spodziewać się gość w danym obiekcie hotelowym. Czy faktycznie jest to pomocne narzędzie dla klientów? Moim zdaniem system gwiazdek nie pomaga, a wręcz przeciwnie, wprowadza zamęt i większą dezorientację! W ostateczności może nawet wprowadzić klienta w błąd. Dlaczego? Przeczytaj cały wpis a dowiesz się o co w tym wszystkim chodzi. 

NIKON D30002338

Gwiazdka gwiazdce nierówna ani w Hiszpani ani w Europie...

W Hiszpanii nie ma krajowego systemu klasyfikacji hoteli, każda wspólnota autonomiczna ma własne zasady. Na pierwszy rzut oka wszystkie obiekty muszą spełniać podobne standardy, ale mogą też się różnić. Na Balearach wymogi ustala CAIB, czyli w skrócie Rząd Balearów, który jest odpowiedzialny za tutejszą turystykę. Wszystkie normy są ujęte w jednym dokumencie. Niewiele z podpunktów to wymogi konieczne, które musi spełniać hotel. Są to raczej opcjonalne elementy do wyboru, które wypływają na całkowitą ilość zdobytych punktów i ostatecznie przyznaną według tego systemu liczbę gwiazdek. Czysta biurokracja. 

Podróżując po Europie też wygląda to zupełnie inaczej. Trzygwiazdkowy hotel w Hiszpanii to nie to samo co hotel w w Paryżu, Rzymie, Egipcie, Polsce czy w Niemczech. Wszystko zależy od kraju i systemu, który został użyty do oceny hotelu. Dlatego ocenianie obiektu w Hiszpanii na bazie tego co zastaliśmy w Grecji czy Egipcie nie ma najmniejszego sensu. Sam klimat panujący w danym miejscu może mieć znaczenie. Hotele na Majorce w większości otwarte są sezonowo, przez 6 do 8 miesięcy w roku. Nie są ogrzewane, a budynki nie są ocieplone. Podejście do konserwacji i utrzymywania budynków jest zupełnie inne w Polsce i na Majorce. I takich różnic możemy szukać bez końca…

Na czym to polega...

Istnieją ogólne wymogi techniczne niezależnie od ilości otrzymanych gwiazdek. Lista ta obejmuje system ochrony przeciwpożarowej i dźwiękochłonnej wszystkich obiektów; maksymalne ceny usług, które muszą być wywieszone w recepcji w widocznym miejscu, a także obowiązek posiadania w pokoju cennika usług dodatkowych (np. telefon, pralnia, internet). Hotel musi również umieścić przy głównym wejściu standardową tablicę z kategorią – ilością gwiazdek. Inne kryteria dotyczą ilości metrów w pokoju czy na balkonie. Albo kwestie budzenia na życzenie czy innych usług, o których nie pomyślelibyśmy w pierwszej kolejności, a jednak mogą wpływać na liczbę gwiazdek. Kwestie takie jak różnorodność jedzenia, walory estetyczne, nowoczesny wygląd i inne, które są ważne dla potencjalnego turysty  nie mają absolutnie żadnego wpływu na ilość gwiazdek w hotelu na Majorce! Ale na cenę już tak. W ostatnim czasie bardzo dużo punktów można otrzymać za wprowadzane nowe rozwiązania technologiczne, szczególnie te związane z ekologią i ochroną środowiska. Czyli żeby lepiej to zobrazować pokażę na przykładzie: Hotel dostaje dodatkowe punkty za to, że prowadzi segregację odpadów, ale to czy łóżka są z 1970 czy 2022 roku nie ma żadnego znaczenia. 

Nie, gwiazdki hotelowe nie są gwarancją jakości ani nowoczesnego wyglądu!

Wbrew temu, co wielu z nas uważa, gwiazdki hotelowe nie są ściśle związane z jakością ani wyglądem hotelu. Jeśli często podróżujesz, możesz być zaskoczony, że cztery gwiazdki są wyraźnie lepsze niż 5* lub, że w kraju X to nie to samo co w kraju Y. Pod tym względem panuje ogromne zamieszanie. W rzeczywistości gwiazdki hotelu są związane często z oferowanymi przez nich usługami, często tymi dodatkowo płatnymi. 

Cena ma znaczenie!

Cena ma znaczenie, w dodatku dużo większe niż gwiazdki. Hotel 3* może być droższy niż 4*, hotel 5* może być dużo tańszy niż inny mający 4*. T to nie będzie nic dziwnego. W rzeczywistości hotel droższy, ale z mniejszą ilością gwiazdek może okazać się dużo lepszy, ładniejszy, oferować lepsze jedzenie, widoki itd. Dlatego najlepiej wykorzystać możliwości Internetu i zanim zdecydujemy się na konkretny obiekt zrobić małe dochodzenie na własną rękę. Możecie wziąć pod uwagę hotele polecane na moim blogu, kliknij tutaj żeby zobaczyć więcej

Jak zatem wybrać hotel na Majorce?

Po pierwsze nie patrzymy w pierwszej kolejności na słynne a jednocześnie wprowadzające w błąd gwiazdki. Najlepszą formą wyboru hotelu na Majorce, która jest godna zaufania jest przeglądanie opinii i zdjęć innych podróżnych, na przykład na Tripadvisor. Należy jednak pamiętać, że gust i wymagania każdego są inne. Mogą być to pomocne dla nas informacje kiedy oczekujemy opinii na temat  czystości, gastronomii czy jakości obsługi.