Wypożyczenie samochodu ważne informacje praktyczne

W tym wpisie czeka na Ciebie encyklopedia wiedzy dotycząca wynajmu auta na Majorce. Wszystko co musisz wiedzieć na temat poruszania się samochodem po Majorce: przedw trakcie i po wakacjach. Zasady ruchu drogowego, ceny paliwa, a nawet dowiesz się co zrobić jeśli po wakacjach otrzymasz pamiątkę w postaci mandaty, bo i to się niestety może zdarzyć! Warto być przygotowanym na każdą ewentualność, a ten wpis Ci w tym pomoże. 

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na Majorce?

Wypożyczenie samochodu na Majorce ma wiele korzyści. Jest to zdecydowanie najbardziej praktyczna i najwygodniejsza opcja zwiedzania Majorki. Przede wszystkim swoboda i niezależność! Posiadanie własnego samochodu daje Ci pełną kontrolę nad harmonogramem podróży. Możesz swobodnie decydować o miejscach do odwiedzenia, zatrzymując się tam, gdzie chcesz i na ile chcesz. A uwierz mi, że jest z czego wybierać. Tutaj zostawiam Ci listę miejsc, które warto odwiedzić na Majorce, kliknij.

Majorkę możesz zwiedzić również transportem publicznym, ale warto sobie to wcześniej przekalkulować, bowiem przy większej ilości osób wynajęcie samochodu będzie zwyczajnie tańszą opcją. Wynajmując samochód jesteś bardziej elastyczny, bez konieczności dostosowywania się do rozkładu komunikacji publicznej. Dzięki samochodowi możesz łatwiej dotrzeć do ukrytych plaż, malowniczych wiosek czy górskich szlaków, które mogą być trudno dostępne innymi środkami transportu. 

Komu polecam wynajęcie samochodu na Majorce?

Po pierwsze dla rodzin podróżujących z dziećmi wynajem samochodu może być wygodnym rozwiązaniem, zapewniającym przestrzeń i swobodę poruszania się. Po drugie osobom, które organizują pobyt na własną rękę od początku do końca. W takim wypadku wynajmując samochód już na lotnisku nie martwisz się o dojazd do miejsca zakwaterowania i późniejszy powrót na lotnisko. Dla podróżujących w większej grupie. Wynajęcie samochodu może być bardziej ekonomicznym rozwiązaniem w porównaniu z zakupem biletów komunikacji publicznej. Dla ceniących sobie niezależność w planowaniu trasy zwiedzania. 

A komu odradzam wynajęcie samochodu na Majorce?

Warto zawsze dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i budżet, aby zdecydować, czy wynajem samochodu na Majorce jest dla Ciebie odpowiednią opcją. Choć wynajęcie samochodu na Majorce może być korzystne dla wielu podróżnych, istnieją pewne sytuacje i okoliczności, w których może to być mniej zalecane. Auta nie wypożyczą osoby bez prawa jazdy. Jeśli podróżujesz sam i planujesz pozostać w jednym obszarze lub przemieszczać się w obrębie samej stolicy może się okazać, że wynajem samochodu jest zbędny. Szczególnie jeśli chodzi o Palmę, może być tam problem z parkowaniem, dlatego polecam poważnie przemyśleć tą kwestię w przypadku zakwaterowania właśnie w stolicy. Jeśli jesteś podróżnikiem z ograniczonym budżetem, wynajem samochodu może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak paliwo, ubezpieczenie, opłaty parkingowe czy ewentualne mandaty. I bardzo ważna kwestie bezpieczeństwa i doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Niektórzy mogą nie czuć się komfortowo prowadząc samochód w obcym miejscu, szczególnie na górskich trasach wymagane jest doświadczenie i pewność w prowadzeniu. Pamiętaj też, że szczególnie w sezonie popularne miejsca turystyczne na Majorce mogą być zatłoczone, a parkingi trudniej dostępne. Alternatywą dla samochodu są zorganizowane wycieczki (sprawdź dostępne wycieczki po polsku tutaj, kliknij) lub podróżowanie po Majorce komunikacją publiczną. 

 

majorka wypożyczalnia samochodów

Gdzie wypożyczyć samochód na Majorce?

Wypożyczalnia, którą ja polecam to OFFUGO. Dodatkowo w prezencie otrzymujesz ode mnie kod zniżkowy MICHALINA10 z z rabatem -10%.  Więcej na temat samej wypożyczalni przeczytasz tutaj, kliknij.

Wynajmując samochód weź pod uwagę mejsce jego odbioru. Wiele wypożyczalni w tym OFFUGO umożliwiają odbiór bezpośrednio na lotnisku, co ułatwia podróżnym odbiór pojazdu zaraz po przylocie i sprawny i szybki dojazd do miejsca noclegu. W dużych miejscowościach turystycznych i kurortach także znajdziesz punkty odbioru samochodów. Często podstawienie samochodu bezpośrednio do hotelu jest dodatkowe płatne.

Czy na Majorce trzeba wypożyczyć auto z wyprzedzeniem?

Warto zarezerwować samochód na Majorce z wyprzedzeniem. Można to zrobić wcześniej online i być spokojnym o dostępność na miejscu. Co nie oznacza, że na miejscu nie będzie w ogóle takiej możliwości, oczywiście że są. Ale możesz przepłacić, nie mieć aż tak korzystnych warunków wynajmu lub możesz zetknąć się z brakiem dostępności”z dnia na dzień”, zwłaszcza w sezonie turystycznym. Sprawdź wcześniej oferty wypożyczalni samochodów, porównuj ceny i warunki, aby wybrać najbardziej korzystną dla Ciebie opcję – koniecznie sprawdź też opinie o danej wypożyczalni i pamiętaj, że podejrzanie niska cena może wiązać się z ukrytymi opłatami na miejscu. 

Jaki samochód wybrać, duży czy mały?

Małe jest piękne! Na Majorce zdecydowanie bardziej praktyczny będzie mniejszy samochód. Chyba, że ilość osób i bagaże Wam na to nie pozwalają. Małym samochodem będzie Ci łatwiej zaparkować, szczególnie w tych wąskich uliczkach. Jeśli planujesz zwiedzanie gór to z pewnością wspomnisz moje słowa i podziękujesz za tą radę – weź mniejsze autko, takie które na jednopasmówce minie się bez problemu z dużym autokarem, haha! A tak serio, to tylko nieliczne, właśnie te górskie drogi są wąskie na pozostałych trasach, na przykład na trasie lotnisko – kurorty/hotel wielkość samochodu nie ma większego znaczenia. 

Ile kosztuje wypożyczenie samochodu na Majorce?

Ceny wynajmu samochodu na Majorce będą zależały od kilku czynników, takich jak rodzaj pojazdu, termin wynajmu, rodzaj ubezpieczenia i inne opcje dodatkowe. W sezonie turystycznym ceny będą wyższe niż poza sezonem. Orientacyjne ceny to od 30 EUR / dzień do nawet 120 EUR / dzień. Ale zawsze polecam sprawdzić aktualne oferty u konkretnych firm. Gdyż na cenę w danej chwili wpływa naprawdę wiele czynników. Na cenę końcową wpływać będą też inne elementy, takie jak ubezpieczenie czy dodatkowe opcje.

Przed podjęciem decyzji o wynajęciu samochodu zawsze dokładnie przeczytaj warunki umowy i upewnij się, że jesteś zaznajomiony z wszelkimi opłatami i kosztami związanymi z wynajmem. Niektóre wypożyczalnie stosują niesmaczne sztuczki marketingowe, o czym możesz dowiedzieć się dopiero na miejscu. Dlatego warto przeczytać recenzje, aby dowiedzieć się o doświadczeniach innych klientów i wybrać godnego zaufania dostawcę.

Wynajem samochodu na Majorce a depozyt?

Wynajmując samochód, często będziesz musiał zapłacić depozyt, który działa jako zabezpieczenie dla wypożyczalni w przypadku ewentualnych szkód. Wysokość depozytu może się znacznie różnić w zależności od firmy wypożyczającej, klasy samochodu, długości wynajmu i innych czynników. W OFFUGO jest to stała opłata wynosząca 120 EUR, ale w innych wypożyczalniach może wynosić nawet 1500 EUR. Depozyt jest zazwyczaj blokowany na karcie kredytowej wynajmującego.  Po zakończeniu umowy wynajmu i zwróceniu pojazdu w dobrym stanie, depozyt powinien być odblokowany na karcie kredytowej. Proces ten może jednak potrwać kilka dni, zanim pieniądze zostaną z powrotem dostępne na koncie. Aby otrzymać pełen zwrot depozytu, ważne jest, aby zwrócić samochód zgodnie z warunkami umowy wynajmu, bez żadnych szkód, w ustalonym terminie i z pełnym zbiornikiem paliwa. Przed podpisaniem umowy wynajmu zaleca się dokładne zapoznanie się z warunkami depozytu oraz przeczytanie umowy, aby uniknąć nieporozumień.

majorka wypożyczalnia aut

Zasady parkowania na Majorce!

Gdzie i jak parkować na Majorce żeby uniknąć mandatu? Parkowanie na Majorce nie jest skomplikowane jeśli zapamiętasz kilka podstawowych zasad. Białe linie (przerywane lub ciągłe) oznaczają, że miejsce parkingowe jest dostępne dla wszystkich bezpłatnie. Niebieskie linie wskazują miejsca płatnego parkowania. Aby zaparkować w strefie niebieskiej, musisz kupić bilet parkingowy w parkomacie. Strefa niebieska dotyczy zazwyczaj centrów miast i miasteczek. Żółte linie oznaczają całkowity zakaz parkowania. 

Na Majorce istnieją pewne nietypowe znaki i przepisy dotyczące parkowania, a w praktyce każde miasto i miasteczko ma swoje własne wytyczne, o których często wiedzą tylko mieszkańcy. Parkowanie po odpowiedniej stronie ulicy: istnieje zasada parkowania tylko po jednej stronie ulicy w zależności od miesiąca, przez pół roku parkowanie jest dozwolone po jednej stronie, a przez kolejne pół po drugiej stronie ulicy. Są miejscowości, w których takie ograniczenia nie dotyczą miesięcy tylko dni, np. w ciągu pierwszych dziesięciu dni każdego miesiąca obowiązuje parkowanie po jednej stronie ulicy, a w pozostałych dniach po drugiej stronie. Oznaczenia informujące o tym, po której stronie można parkować w danym miesiącu, są umieszczone na znakach drogowych. Pamiętaj też, że informacje na znakach są w języku katalońskim. Niektóre miejsca parkingowe są wyłącznie dla mieszkańców, którzy posiadają specjalne zezwolenia – zazwyczaj oznaczone są liniami koloru pomarańczowego

Dostałeś mandat z Majorki, co z nim zrobić?

Możesz zostać o tym poinformowany na miejscu, czyli znajdziesz kwitek za wycieraczką lub zatrzyma Cię policja i go wręczy. Wtedy dostaniesz jasno rozpisane instrukcje. Mandat również może do Ciebie dotrzeć po jakimś czasie. Najlepiej zapłacić nie zwlekając zbyt długo i mieć czystą kartę.  A jeszcze lepiej jest stosować się do ograniczeń prędkości, zasad parkowania oraz mieć oczy dookoła głowy w poszukiwaniu znaku zakazu wjazdu – na Majorce jest mnóstwo ulic jednokierunkowych, a w Palmie są wydzielone strefy, do których mogą wjechać tylko mieszkańcy. Tak, za złamanie tego również można dostać mandat i tłumaczenie, że jest się turystą nic nie pomoże. 

W pierwszej kolejności po otrzymaniu mandatu musisz sprawdzić jego pochodzenie, czyli czy wystawiony jest przez Urząd Miejski lub Policję Trafico (odpowiednik drogówki). Jeśli mandat wystawiony jest przez Urząd w Palmie to płatności dokonasz na tej stronie, kliknij. Jeśli druga opcja to musisz przejść na stronę DGT, kliknij. Jeśli pochodzenie mandatu jest jeszcze inne to musisz skontaktować się z wypożyczalnią. Płacąc mandat online w określonym terminie możesz załapać się nawet na 50% zniżki. 

Pamiętaj, że ignorowanie mandatu może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, takich jak zwiększenie kary, odmowa wypożyczenia samochodu w przyszłości czy problemy z rejestracją pojazdu. Najważniejsze jest skonfrontowanie się z sytuacją i podjęcie niezbędnych kroków w celu jej uregulowania.

Wysokości mandatów: za przekroczenie prędkości kwoty zaczynają się od kilkudziesięciu euro i mogą sięgać nawet kilkuset euro, w zależności od przypadku, podobnie jest z parkowaniem w miejscach niedozwolonych zazwyczaj to koszt kilkudziesięciu euro. 

Ceny paliwa na Majorce?

Ceny paliwa na Majorce mogą się różnić w zależności od lokalizacji, stacji benzynowej oraz aktualnej sytuacji na rynku. Dlatego zostawiam tutaj link do strony, na której sprawdzisz ceny paliwa na Majorce w czasie rzeczywistym – o tutaj kliknij.  Pamiętaj, że jeśli odbierasz samochód z wypożyczalni z pełnym bakiem, to oddajesz z takim samym poziomem jak przy odbiorze. 

Gdzie jest najtańsze paliwo na Majorce? Stacja paliw LOW COST na Majorce 👉 PETROEST. Na Majorce znajduje się kilka punktów tej sieci. Są to punkty samoobsługowe, płatność również jest samoobsługowa kartą bądź gotówką, stacja jest czynna całodobowo. 

tania stacja benzynowa majorka

Dokumenty potrzebne do wynajęcia samochodu na Majorce oraz wiek kierowcy!

Wszyscy kierowcy, którzy chcą wynająć samochód, muszą przedstawić ważny dokument tożsamości. Zazwyczaj jest to paszport lub dowód osobisty. Wymagane jest posiadanie aktualnego prawa jazdy. Są wypożyczalnie, które sprawdzają minimalny wiek kierowcy 21 lat lub więcej.  Tego wymogu nie ma w OFFUGO, oznacza to, że również młodzi kierowcy mogą wynająć tam auto bez dodatkowych kosztów. 

Inne zasady poruszania się na Majorce oraz stan dróg, o których musisz wiedzieć?

  • Na Majorce wszystkie drogi są bezpłatne. Jedynym płatnym odcinkiem na drogach Majorki był tunel na trasie z Palmy do Sóller, ale od 2017 roku również za niego nie pobiera się opłat. 
  • Drogi są dobrej jakości, nowe i dobrze oznakowane.
  • Jednak na trasach w górach zaleca się szczególną ostrożność, ze względu na wąskie i bardzo kręte drogi. 
  • Maksymalna dozwolona prędkość na szybkiej trasie Palma – Alcudia wynosi 120 km/h. Na większości obwodnic prędkość wynosi max 100 km/h. Na pozostałych trasach w większości jest to 90 km/h. Na niektórych drogach może być ograniczenie do 70 km/h lub mniej, co jest oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.W większości obszarów zabudowanych wprowadzane są aktualnie ograniczenia do max 30 km/h. 
  • Na Majorce, podobnie jak w innych regionach Hiszpanii, stosowane są fotoradary w celu kontrolowania przestrzegania ograniczeń prędkości. Fotoradary są umieszczane w różnych miejscach, zarówno na autostradach, jak i na drogach lokalnych. Często znajdują się one w obszarach, gdzie limity prędkości są obniżone. 
  • Ronda mogą być nieco trudne. Szczególnie te z wieloma pasami ruchu są w Hiszpanii dość powszechne i skomplikowane nawet dla samych Hiszpanów, którzy robią tam dziwne rzeczy. Należy jednak pamiętać, że zjazd z ronda jest zawsze możliwy tylko z zewnętrznego pasa. 

Masz już nocleg na Majorce?

Majorka jest dużą wyspą, przekonamy się o tym kiedy zaczniemy szukać odpowiedniej bazy i noclegu na nasze wakacje. Wybór jest spory bowiem znajdziesz na wyspie rejony, które oferują spektakularne plaże, górskie krajobrazy, malownicze miasteczka lub tętniące życiem nocne życie. Przeczytaj mój wpis „Który region wybrać na wakacje na Majorce?” a dowiesz się która część wyspy będzie dla Ciebie najlepszą opcją, kliknij tutaj. Możesz też skorzystać z obszernej sekcji „Gdzie spać na Majorce„, w której w zależności od Twojego budżetu znajdziesz rekomendacje konkretnych obiektów z podziałem na różne kategorie, kliknij tutaj

Sprawdź ceny noclegów na Majorce za pomocą poniższej wyszukiwarki...

Booking.com