from the millers

Jak wygląda Wigilia na Majorce?

W wigilię na Majorce nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem ani nie stawia się na stole dwunastu potraw. Nie zachowuje się też postu, więc mięso to król wigilijnego stołu. Ale to nie wszystko, jest jeszcze więcej różnic, o których przeczytacie poniżej.  

Wigilia w domu czy w restauracji...

Na Majorce w Wigilię rodzina spotyka się na wspólnej kolacji. Zazwyczaj odbywa się to w domach, ale spora grupa osób wybiera kolację w restauracji. Jeśli chcemy zjeść 24 grudnia poza domem to musimy liczyć się z tym, że stolik na uzgodnioną dokładnie liczbę gości trzeba zarezerwować dużo wcześniej oraz w tym dniu oferuje się specjalne świąteczne menu, którego ceny są dużo wyższe niż normalnie. Spotkanie tak jak w Polsce odbywa się w radosnej i świątecznej atmosferze. 

Bar czy pasterka?

Natomiast po kolacji dzieje się coś, co w Polsce jest raczej nie do pomyślenia, ludzie wychodzą na ulicę a raczej do barów, które zapełniają się po brzegi. Do akcji wkraczają głośna muzyka, śmiechy i alkohol. Około północy część osób wybiera się do kościoła. Odbywa się msza – maitines (pasterka). W tym dniu Katedra La Seu w stolicy Majorki jest wypełniona do ostatniego miejsca. Wszystko z powodu wyjątkowej pieśni – La Sybil.la. Pieśń można usłyszeć również w tym dniu w innych kościołach na wsypie. Po pasterce bary wciąż są otwarte. Tradycja nakazuje wtedy wypić gorącą czekoladę i zjeść ensaimadę lub inną cocę. 

Atmosfera w tym dniu wcale nie musi być dostojna, spokojna ani poważna. Mam tutaj na myśli spędzanie wieczoru przy kominku w krawacie słuchając nostalgicznych kolęd. Na Majorce nie obowiązuje dress code, etykieta ani lista tematów tabu. Są osoby, które właśnie w Wigilię robią sobie imprezę roku. Są tańce, zabawa, drinki, spotkania z rodziną i znajomymi. Czyli taka prawdziwa hiszpańska fiesta… Ale to już zależy od konkretnej osoby/rodziny. W każdym razie jak to na Majorce bywa – nikt nie bierze pod uwagę co wypada a co nie, tylko robi to na co ma ochotę. 

Śpiew Sibil·la

Pieśń, jest interpretowana w Wigilię, jest głównym punktem kościelnych bożonarodzeniowych obchodów na Majorce.

Bez wątpienia Sibil.la podkreśla wyjątkowość majorkańskich świąt. Jest to średniowieczna pieśń, która dotarła na Majorkę wraz z chrześcijańskim podbojem w 1229 roku. Została ogłoszona niematerialnym dziedzictwem kulturowym UNESCO w 2010. 

Jest to śpiewana poezja o sądzie ostatecznym niegdyś wykonywana wyłącznie przez księży, ale z czasem zostali oni zastąpieni przez śpiewającego chłopca lub dziewczynę. Wykonawcę charakteryzuje tunika, haftowany jedwabny płaszcz oraz miecz, który trzyma przez cały utwór przed twarzą. Ta pieśń śpiewana jest w wielu kościołach na wyspie w Wigilię Bożego Narodzenia (Misa del Gallo / Maitines), ale najbardziej charakterystycznymi miejscami są Katedra La Seu w Palmie i Sanktuarium Lluc.

Dania wigilijne na Majorce...

W miejscu naszych dwunastu potraw na Majorce kolacja wigilijna składa się z przystawki, głównego dania oraz deseru. Jeszcze przed rozpoczęciem kolacji powinna pojawić się cava a w trakcie posiłku dobre wino. Wigilia nie jest tutaj synonimem objadania się. Nie musi być dużo, ale ma być coś wyjątkowego, coś czego nie jada się w zwykły dzień. Ładnie prezentująca się przystawka i jedna konkretna potrawa wystarczą w zupełności. Ciekawostką jest to, że nie ma mowy o jedzeniu resztek przez następne kilka dni. Kolejnego dnia przygotowuje się całkiem inne, nowe menu. 

Poniżej kilka wigilijnych propozycji z Majorki

Przystawki

Crema de almendras mallorquinas - Krem z majorkańskich migdałów

Pastelito de salmón con espinacas - Łosoś ze szpinakiem

Dania główne

Pavo relleno - faszerowany indyk

978875

Cochinillo al horno - pieczone prosię

386

Desery

Coca de turrón - turrón nadziewany masą migdałową

Ensaimada nadziewana kremem i gorąca czekolada

Wszystko co musisz wiedzieć o Świętach Bożego Narodzenia na Majorce!

🎄Święta Bożego Narodzenia na Majorce, zwyczaje, potrawy, tradycje... wszystko co musisz o nich wiedzieć!🎄 Zobacz więcej...