Wielkanoc na Majorce:

wydarzenia, procesje i wszystko co musisz wiedzieć o świętach!

Na Majorce mieszkam od 2014 roku. Od tego czasu wszystkie Święta Wielkanocne spędziłam na wyspie. (Dla porównania, Boże Narodzenie tylko raz spędziłam na Majorce, i to tylko dlatego, że była pandemia). Czas Wielkanocy na Majorce nie kojarzy mi się ani z jajkami, ani z rodzinną atmosferą, bo… dla nas, ludzi turystyki, Wielkanoc oznacza powrót do pracy po zimowej przerwie. Oficjalnie sezon turystyczny na Majorce zaczyna się zawsze w maju. Dla niektórych jednak troszkę wcześniej, właśnie od Wielkanocy. To właśnie wtedy spora część hoteli, restauracji i usług skierowanych dla turystów zaczyna działać. Więc kto żyje z turystyki, ten zdecydowanie bardziej będzie skupiał się na ilości turystów i pierwszych zleceniach niż na samych świętach. Na szczęście do tej pory praca zawsze pozwalała mi wybrać się przynajmniej na jedną procesję lub szybki, świąteczny obiad u teściowej. I mimo braku czasu na „świętowanie”, bardzo lubię Wielkanoc w Hiszpanii i lokalne wydarzenia i zwyczaje. Tym bardziej, że większość z nich odbywa się w godzinach wieczornych, i można to połączyć z kolacją w restauracji lub wizytą w barze. Jeśli masz zamiar spędzić Wielkanoc na Majorce, to z tego wpisu dowiesz się, kiedy i dokąd warto się wybrać!

wielkanoc na majorce

Feria del Ram - czyli wielkanocne wesoła miasteczko!

Pierwszą oznaką zbliżających się świąt wielkanocnych na Majorce jest otwarcie Feria del Ram. Wydarzenie ma formę jarmarku i wesołego miasteczka w jednym. Znajdziemy tam przeróżne atrakcje, podobne jest ich aż 160. Od końca lutego do 7 kwietnia 2024 można cieszyć się tym miejscem na obrzeżach stolicy Majorki, dokładnie w POLIGONO DE SON FUSTERET.  Karuzele, jedzenie i zabawa dla młodszych i starszych, sporo kiczu i tandety nie da się ukryć również. Dostępny jest ogromny bezpłatny parking. 

  • Gdzie: POLIGONO DE SON FUSTERET
  • Do kiedy w 2023: od 28 lutego do 7 kwietnia 2024
  •  od poniedziałku do czwartku od 16:30 do 23:30, w piątki od 16:30 do 1:00, 
  • w soboty od 11:00 do 1:00 
  • w niedziele i święta od 11:00 do 23:30.

Niedziela Palmowa na Majorce

Wydarzenia związane z Wielkim Tygodniem na Majorce zaczynają się w Niedzielę Palmową – Domingo de Ramos. W niektórych parafiach na Majorce, gdzie ksiądz administruje kilkoma kościołami, niektóre święcenia gałązek odbywają się już w sobotę wieczorem. Z tego, co pamiętam i miałam okazję zobaczyć, kiedy mieszkałam w Manacor blisko kościoła, już kilka dni wcześniej przygotowywane były gałązki oliwne, które w niedzielę zostają rozdane wiernym, a następnie poświęcone. Kościół katolicki upamiętnia w tym dniu triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, przywitany palmami i gałązkami oliwnymi przez tłum, który ogłosił Jezusa Mesjaszem. Dlatego w godzinach od 10:00 do 12:00, w zależności od kościoła (najlepiej sprawdzić to np. na stronie parafii miejscowości, do której macie najbliżej), ma miejsce święcenie gałązek oliwnych. Odbywa się to na placu przed kościołem lub w przypadku Katedry La Seu na dziedzińcu Pałacu Biskupiego w Palmie, a następnie przechodzi procesja do Katedry i odbywa się uroczysta msza. W Manacor z kolei jest odwrotnie: najpierw msza, a następnie święcenie gałązek na placu przed kościołem.

Wielkanoc i majorkańska gastronomia!

wielkanoc na majorce

Robimy Empanadas (albo kupujemy w piekarni :D)  Wielki Tydzień w tradycji kościoła katolickiego to ścisły post. Tymczasem na Majorce nikt ani nic nie powstrzyma nikogo przed jedzeniem mięsa i innych smakołyków. Tutaj jest to dozwolone – do tego stopnia, że kto nie zje empanadas ten gapa! Zazwyczaj już od Wielkiej Środy w majorkańskich domach unosi się zapach tych wypieków. Są dostępne przez cały rok w piekarniach i sklepach, ale w okresie wielkanocnym królują tylko te zrobione w domu. Majorkańskie „Panades” (empanadas w wersji dialektu mallorquin) mają swoje korzenie w kulturze żydowskiej. W pierwotnej wersji był to chleb i baranina lub jagnięcina, co ma znaczenie biblijne. Te współczesne panadas jako nadzienie mają groszek i mięso wieprzowe, rzadziej właśnie baraninę. Jest to okrągły wypiek z ciasta z różnego rodzaju nadzieniem wewnątrz. Zobacz przepis na empanadas, kliknij tutaj. Panadas to wersja na słono. W wersji na słodko musicie spróbować robiols. Ten wypiek w kształcie półksiężyca ma wewnątrz nadzienie, może to być krem, ser, cabello de ángel (jest to marmolada z dyni) lub kajmak/toffi.  Jeśli będziesz w tym czasie w Palmie, to obu wymienionych specjałów możesz spróbować na przykład w popularnym Horno Sant Cristo, tutaj masz namiary na to miejsce, kliknij. 

  • Confits de Pasqua

Confits są to większe lub mniejsze kolorowe jajeczka lub kuleczki. Chodzi o cukierki o smaku anyżowym, niektóre mają migdałki wewnątrz. Confits rozdawane są dzieciom podczas procesji przez pokutników – caperutxes, którzy idą w procesji w tunice i ogromnej szpiczastej czapce. Można też kupić cuekierki confits w sklepach  w ładnie ozdobionych woreczkach. 

wielkanoc na majorce

Procesje wielkanocne na Majorce!

Każdy, kto miał okazję być w Hiszpanii w okresie wielkanocnym zapewne dokładnie zapamiętał ten widok. To właśnie procesje są symbolem i esencją tych dni. Pomimo tego, że Hiszpanie nie biorą udziału tak często w życiu religijnym w pozostałe dni roku, to Semana Santa mobilizuje mnóstwo osób do organizacji procesji. Niektórzy bardzo to przeżywają, a w trakcie wydarzenia łzy wzruszenia można zobaczyć na twarzach wielu ludzi. Ja sama też muszę przyznać, że kiedy tylko praca mi na to pozwala staram się pójść chociaż na jedną taką procesję i też mam ciary!  Hiszpańskie ulice wypełniają się ludźmi idącymi w procesji i obserwatorami, którzy stoją wzdłuż trasy. Procesja oczywiście upamiętnia mękę Chrystusa, a zwyczaj pochodzi z średniowiecza. Osoby tworzące procesje nie są tam przypadkowo. „Rekrutacja” odbywa się dużo wcześniej, często też pozycje są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Procesja podzielona jest na sekcje, czyli na bractwa (Cofradías). Każde bractwo, instytucja czy parafia ma swoje własne stroje, sztandar, feretrony lub inne charakterystyczne elementy. W sumie, w organizację procesji jest zaangażowanych około 10.000 osób tylko na samej Majorce. 

WIELKANOC NA MAJORCE 2023

Całe wydarzenie to coś w stylu religijnego teatru, a „aktorami” są mieszkańcy danej miejscowości/parafii. Najbardziej znane są procesje z Andaluzji, do tego stopnia, że niektóre z nich posiadają tytuł Szczególnego Znaczenia Turystycznego na skalę światową lub krajową, tytuły Niematerialnego Dziedzictwa, wciąż jednak od lat w oczekiwaniu na oficjalny tytuł UNESCO.

 Tutaj nie ma przypadków, mimo tego, że niektóre elementy mogą wydawać nam się dziwne to warto wiedzieć, że wszystko ma swoją symbolikę i konkretne znaczenie. Największą uwagę turystów przykuwają stroje pokutników, a szczególnie nakrycie głowy – capirote. Słynne nakrycia głowy w kształcie stożka sięgają czasów inkwizycji w kościele katolickim. Nosiły je osoby, które odbywały pokutę. Oprócz tego, że był uciążliwe do noszenia w życiu codziennym to były też powodem do wstydu. 

 

WIELKANOC NA MAJORCE 2023

Harmongoram procesji na Majorce:

Na Majorce, podobnie jak w pozostałych regionach Hiszpanii również odbywają się procesje. Te największe w Wielki Czwartek i Wielki Piątek w godzinach wieczornych. Warto jednak wiedzieć, że pierwsze procesje można zobaczyć wcześniej jeszcze przed Niedzielą Palmową lub w zależności od zwyczajów w parafiach we wszystkie dni Wielkiego Tygodnia. Każda miejscowość organizuje je według własnych zasad i zwyczajów – dlatego ciężko zebrać tyle informacji w jednym miejscu. Ja polecam jednak, jeśli macie taką możliwość zobaczyć procesje w Palmie. Najciekawsza i największa odbywa się oczywiście w stolicy, w Palmie. W stolicy Majorki zwykle odbywa się około 10 procesji, harmonogram wydarzeń jest następujący:

  • 22 marca – odbywa się pierwsza procesja, w której wyprowadzane są sztandary wszystkich bractw biorących udział w procesjach podczas Wielkiego Tygodnia. Zaczyna się o godzinie 17:00 z klasztoru Sant Antoniet i ulicą San Miguel przez  plaza Major, plaza del Marquès del Palmer, ulicę Colom, plaza de Cort y la calle Palau Reial idą do Katedry La Seu. 
  • W Niedzielę Palmową – początek o godzinie 18:00, wychodząc z kościoła Sant Jaume ulicami:  Joan Carles I, Passeig d’es Born, Sant Feliu, Sant Gaietà, Ca’n Asprer, Jaume III, Baró de Santa Maria del Sepulcre, Berenguer de San Juan, Bonaire, Concepció. 
  • Wielki Poniedziałek – procesja z kościoła  Sant Joan de Malta a las 21:00. Druga procesja z bazyliki Sant Francesc o 20:15. Inna procesja z klasztoru Santa Clara o 20:30. 
  • Wielki Wtorek procesja z kościoła Sant Nicolau o 21:00.
  • Wielka Środa – procesja z  Santa Creu o 20:30. Oraz procesja z kościoła Sagrat Cor o  godzinie 21:00.
  • Wielki Czwartek – tego dnia odbywa się najważniejsza Procesja de Sant Crist de la Sang, która rozpoczyna się wyjściem z kościoła de la Anunciació o godzinie 19:00. Ulicami: Oms, Sant Miquel, Plaza Mayor, Colom, Plaza de Cort, Palau Reial, do katedry La Seu. 
  • Wielki Piątek – procesja z Basílica de Sant Francesc o godzinie 19:00. Ulicami:  Basílica de Sant Francesc, calle Cadena, calle Colom, calle Bosseria, plaza d’en Coll, calle Galera, calle Corderia, plaza quartera, calle Esparteria, paza Mercadal, calle de la Ferreria, plaza de Sant Antoni, calle Socors, plaza Llorenç Bisbal batle, do kościoła Iglesia de Nostra Senyora dels Socors gdzie ma miejsce złożenie Jezusa do grobu. 

Oprócz samych procesji w niektórych miejscowościach odbywają się inne wydarzenia i inscenizacje. Na przykład

  • w Pollenca w Wielki Piątek o 21:00 zobaczymy “Davallament” wydarzenie upamiętniające zejście Chrystusa z krzyża a następnie przejście z Kalwarii 365 stopniami do miasteczka i  złożenie do grobu.

Co się dzieje w Poniedziałek Wielkanocny na Majorce?

Ten dzień na Majorce nazywany jest lunes de Pancaritats. Mieszkańcy poszczególnych miejscowości wybierają się na piechotę do najbliższej kapliczki lub kościółka położonego zazwyczaj na pobliskim wzniesieniu. Idea jest taka, że po „smutnych” procesjach nadszedł czas na świętowanie. Na wzgórzu odbywa się msza a następnie przygotowywany jest wspólny posiłek. Niektórzy wychodzą na miejsce wcześnie rano, aby przygotować stoły i wnieść ogromne patelnie do paelli. W niektórych miejscach pojawiają się regionalne tańce „ball de bot” i muzyka. Jak to dokładnie wygląda możecie zobaczyć na filmiku. Panuje przede wszystkim luźna atmosfera, bez formalnych strojów, spędzanie czasu na zewnątrz w gronie rodziny lub przyjaciół. 

Czy Wielkanoc na Majorce różni się od tej w Polsce?

Tak, Wielkanoc na Majorce może różnić się od tej obchodzonej w Polsce zarówno pod względem tradycji, zwyczajów, jak i atmosfery panującej w tym czasie. W Wielką Sobotę w Hiszpanii nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, a poniedziałek to nie lany poniedziałek. Niedziela Wielkanocna to czas, który spędza się z rodziną na wspólnym obiedzie, a nie na rodzinnym śniadaniu wielkanocnym jak znamy to z Polski. Restauracje i bary są otwarte więc jeśli tylko pogoda dopisuje, a zwykle tak, dlatego jest to czas, który spędza się na zewnątrz, aktywnie! Również wycieczki po górach, długie rodzinne spacery po szlakach, pikniki na świeżym powietrzu cieszą się ogromną popularnością w tych dniach. Nie przygotowuje się na Majorce tony jedzenia. W Wielkim tygodniu są to wspomniane już wyżej empanadas czy robiols, które można zabrać do plecaka na wycieczkę. A w Wielkanocną Niedzielę tradycyjnym daniem na ten dzień jest frito de pascua (baranina i smażone warzywa) i lokalne ciasto na deser, zazwyczaj ensaimada. To właściwie wszystko jeśli chodzi o jedzenie w te dni. 

Uwaga! Stowarzyszenie Polaków na Majorce zaprasza na ceremonię święcenia pokarmów wszystkie osoby, które spędzają Wielkanoc 2024 na Majorce i chcą wziąć udział w tej tradycji. Wydarzenie poprowadzi hiszpańskojęzyczny ksiądz i odbędzie się 30 marca 2024 roku, w sobotę o godzinie 11:00 w parafii La Porciuncula Franciscans TOR – Avinguda de Fra Joan Llabrés, 1, Platja de Palma, 07600 Palma, Illes Balears

Wielkanoc a godziny otwarcia sklepów i gastronomii na Majorce?

W dniach poprzedzających Wielkanoc, zwłaszcza w Wielki Czwartek i Wielki Piątek, niektóre sklepy mogą być otwarte krócej niż zwykle, zwłaszcza te prowadzone przez lokalnych właścicieli. Wiele miejscowości ma swoje własne tradycje związane z obchodzeniem Wielkanocy, co może wpłynąć na godziny otwarcia. Większe sklepy i centra handlowe zamknięte powinny być w piątek, niedzielę i poniedziałek. Są jednak wyjątki – dlatego polecam sprawdzić godziny otwarcia dla poszczególnych sklepów w konkretnej okolicy.  Mimo wyznaczonych ogólnych zasad każdy sklep robi to inaczej. Restauracje i bary będą otwarte, zwłaszcza te w turystycznych miejscach na Majorce. Jednakże warto sprawdzić, czy nie planują one specjalnych wydarzeń z okazji Wielkanocy, które mogą wpłynąć na godziny otwarcia lub dostępność miejsc. 

Jak zaplanować pobyt na Majorce W MARCU?

Gdzie spać, czyli jaka lokalizacja w MARCU?

Niektóre miejscowości mogą być zdecydowanie spokojniejsze, co może być zarówno plusem jak i minusem. Jeśli szukasz spokoju i ciszy, to jest to doskonały czas. A jeśli szukasz życia i imprez to możesz się nieco rozczarować. Zwłaszcza typowe kurorty turystyczne będą po prostu opustoszałe. Sezon rusza dopiero na przełomie kwietnia i maja. Najwięcej dzieje się w tym okresie w stolicy wyspy, czyli w Palmie. To tam życie toczy się przez cały rok, ale są też inne opcje w zależności od Twoich oczekiwań.  Jak trafić na dobry nocleg po sezonie opisałam w odrębnym wpisie dlatego koniecznie kliknij tutaj i przeczytaj.

A jeśli wolisz iść na skróty to pamiętaj, że w tym okresie nie wszystkie obiekty są czynne, warto zacząć poszukiwania od przeglądania oferty BOOKING.COM.

 

Dlaczego warto wynająć auto w okresie od listopada do marca?

Wynajem samochodu w będzie rozsądnym pomysłem, szczególnie jeśli planujesz zwiedzać i chcesz swobodnie przemieszczać się po wyspie bez zbędnych ograniczeń. Dodatkowo własny samochód daje możliwość odkrycia miejsc poza głównymi szlakami turystycznymi – kliknij tutaj i zobacz gdzie warto pojechać i co warto zwiedzić na Majorce. Mając do dyspozycji samochód będziesz zwiedzać zgodnie ze swoim własnym tempem, zatrzymując się w miejscach, które Cię interesują, i spędzisz tam tyle czasu, ile chcesz. Kliknij w baner poniżej i skorzystać ze zniżki do polecanej przeze mnie wypożyczalni –  OFFUGO.ES 

Loty: W marcu będzie dostępnych zdecydowanie mniej połączeń lotniczych między Polską i Majorką niż w okresie letnim. Pamiętaj, że w sezonie zimowym 2023/2024 są dostępne bezpośrednie loty z Polski. Konkretnie lata Ryanair z Warszawy nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli masz taką możliwość, to bilety lotnicze z Niemiec zazwyczaj są dużo tańsze. 

WYCIECZKI PO POLSKU: Zachęcam do rozważenia skorzystania z oferty naszego biura GUIDER na marzec 2024. Dostępna jest wycieczka po polsku po najpiękniejszych miejscach Majorki, takich jak Sa Calobra, Formentor i Fornalutx. Kliknij tutaj i zobacz więcej o tej wycieczce.  

ZWIEDZANIE AUTEM: marcu też ze względu na komfortową mobilność warto rozważyć wypożyczenie samochodu z odbiorem z lotniska. W marcu ceny są jeszcze na tyle atrakcyjne, że warto dla wygody mieć auto do dyspozycji. Kliknij tutaj i zobacz gdzie warto pojechać i co warto zwiedzić na Majorce.

TRANSPORT PUBLICZNY: Najbardziej skomplikowane będzie zwiedzanie Majorki w marcu komunikacją publiczną. W zależności od miejsca, do którego chcesz dojechać może być ograniczone, zwłaszcza jeśli chodzi o popularne turystyczne miejsca. Niektóre linie autobusowe kursujące do tych miejsc mogą być zawieszone. Dlatego warto mieć alternatywne środki transportu, takie jak samochód, aby móc swobodnie dotrzeć do wybranych atrakcji.

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO NA MAJORCE W MARCU 2024?

  • 1 marca odbywa się DZIEŃ BALEARÓW, z tej okazji w Palmie i wielu miejscach na wyspie przez cały weekend (1.03-2.03) będą odbywać się różne wydarzenia. W sumie na samej Majorce zaplanowano w tych dniach aż 184 wydarzeń gastronomicznych, kulturowych, sportowych… więc naprawdę jest z czego wybierać! Link do całego programu znajdziesz tutaj, kliknij. Najciekawsze i polecane wydarzenia przeze mnie to: Degustacja lokalnych produktów w Sineu a następnie koncert muzyki ludowej 1.03 godz. 18:30, drzwi otwarte w Muzeum Es Baluard (sztuki współczesnej) w Palmie 1.03 od godz. 10:00 do 20:00, pokaz GIGANTÓW na ulicach Palmy 1.03 od 13:00, drzwi otwarte do Pałacu Almudaina 1.03 od 10:00 do 18:00, Jarmark de las Illes Baleares ulicami od Katedry do parque de la Feixina przez cały weekend i różne inne aktywności kulturalne i gastronomiczne w tym rejonie + parque del Mar, koncerty w Parque de la Feixina do późnych godzin wieczornych od czwartku 29.02 do niedzieli 3.03. Tradycyjnie najwięcej będzie działo się w centrum Palmy, w okolicach Katedry i głównych zabytków. 

W tym miejscu pojawią się polecane wydarzenia, które odbywać się będą w marcu 2024 na Majorce. Śledź mnie również na Instagramie, aby być na bieżąco, kliknij – @michalina_na_majorce