Wakacje na Majorce z biurem czy na własną rękę?

Często rozmowa na ten temat zaczyna się od próby rozstrzygnięcia, która forma organizacji wyjazdu jest lepsza. A tak się składa, że żada z powyższych nie jest ani lepsza, ani gorsza. Są to dwa rożne produkty, które będą odpowiednie dla dwóch różnych profili potencjalnych profili. Dodatkowo każdy kierunek turystyczny rządzi się swoimi prawami (albo cenami) i to, że w miejscu A tańsze są wakacje zorganizowane samodzielnie nie oznacza, że i na Majorce tak będzie. Podstawowe kwestie to budżet, termin wyjazdu oraz standard noclegu i forma spędzania urlopu.  Jeśli szukasz ciszy i spokoju z dala od tłumów i tzw. masówki to ciężko będzie Ci wybrać ofertę z biura podróży ponieważ ich oferta to większe obiekty.  Szukając prywatnego apartamentu czy domu musisz to zrobić na własną rękę bo nie ma takich ofert. Z kolei jeśli jesteś osobą, dla której wakacje marzeń to leżenie przy basenie w hotelu z dostępem do allinclusive i nie chcesz się martwić organizacją urlopu, to zacznij od szukania w biurach – kliknij tutaj i zobacz jakie hotele polecam. Musisz wybrać to, co dla Ciebie jest najlepsze a nie to, co podpowiadają inni na forach.

4

Dla kogo wakacje z biurem?

Wakacje zorganizowane przez biuro podróży będą odpowiednie dla osób, które nie mają czasu na szukanie ofert, lotów, noclegów itd. i oczekują pomocy ze strony wakacyjnego doradcy.  Inną kwestią będzie znajomość języka obcego lub ogólne poczucie pewności w obcym miejscu – biuro podróży oferuje nam wsparcie na miejscu. Jest to szczególnie ważne kiedy chcemy mieć poczucie opieki i pomocy, szczególnie ma znaczenie w przypadku nagłych zdarzeń, choroby, wypadków, reklamacji, czy chociażby konieczności zmiany pokoju w hotelu. W biurze kupimy gotowy pakiet: przelot + transfer + hotel podczas jednej wizyty w biurze stacjonarnym lub za pomocą kliknięcia przez Internet – ta forma jest szybka i prosta.  Zwyczajnie jest wygodniej, inni martwią się za nas. 

Dla kogo wakacje na własną rękę?

Wakacje zorganizowane samodzielnie, czyli na własną rękę są dobrą opcją dla osób, które cenią sobie prywatność i nie chcą korzystać z dużych hoteli, w których nie ukrywajmy nie będziemy sami. W biurach podróży nie ma też ofert prywatnych domów i apartamentów. Są też osoby, które zwyczajnie czerpią radość z planowania i organizowania na własną rękę, lubią to robić i mają na to czas. Konieczna będzie znajomość języka obcego – angielski oraz ogólna wiedza i umiejętność poradzenia sobie w kryzysowych sytuacjach. Trzeba mieć świadomość, że organizując wyjazd na własną rękę cała odpowiedzialność spada na nas, w przypadku sytuacji kryzysowych musimy poradzić sobie sami.  Osoby, które są pewne, że nie potrzebują doradców wakacyjnych, a na miejscu nie będą korzystać z pomocy rezydenta. Jeśli chcecie nocować w różnych miejscach, np codziennie w innym miejscu to też taka opcja tylko organizując wakacje samodzielnie. 

W niskim sezonie. W przypadku Majorki samodzielna organizacja będzie konieczna w niskim sezonie. Biura organizują wczasy na Majorce tylko od maja do października. Więc jeśli chcesz lecieć na słoneczną wyspę między listopadem a kwietniem musisz zdać się na siebie.  Wakacje w większej grupie. Jeśli podróżujemy w grupie (+ 4 osoby) i koszty wynajmu domu czy apartamentu dzielimy między uczestników to faktycznie będzie taniej.

 

plaże na majorce

Czy Majorka na własną rękę będzie tańsza?

Pierwsza rzecz, która zwykle jest wytykana biurom to CENA! Ile to razy na przeróżnych forach widziałam komentarze, że „za to samo na własną rękę zapłacisz dużo mniej” Czy faktycznie w 100% za to samo? Nie zawsze! Nawet jeśli polecisz na Majorkę w niskim sezonie i uda Ci się wyłapać tanie bilety z Niemiec, a do tego dokupisz najbardziej budżetowy nocleg dostępny w tym terminie na Majorce to faktycznie uda Ci się zorganizować tygodniowy pobyt za mniej niż 1000 zł za osobę. Natomiast to nie będzie to nie jest ta sama oferta co z biurem podróży bo… biura oferują wczasy tylko w wysokim sezonie, kiedy jest dużo lepsza i pewna pogoda, oferują loty bezpośrednie z Polski i nie mają w ofercie mega niskobudżetowych obiektów typu hostale itp. 
 
Z kolei organizując wakacje na własną rękę w w prywatnym apartamencie, trzeba jeszcze doliczyć wyżywienie i transfer. Te drobne koszty często są pomijane przez osoby, które organizują wczasy samodzielnie. A przecież te małe sumy po podliczeniu mogą stać się całkiem pokaźne. Ciężko też porównać 1:1 wyżywienie z hotelu do wyżywienia na własną rękę pod względem jakości i ilości. Jakie są ceny na Majorce i gdzie robić zakupy przeczytasz tutaj, kliknij
 
Jeśli chcemy tanie wakacje w wysokim sezonie, to taniej będzie z biurem. Jeśli chcemy tanie wakacje w niskim sezonie to oczywiście na własną rękę. Majorka w niskim sezonie też jest ciekawa, ale nie oszukujmy się większość turystów chce tutaj przylecieć kiedy jest ciepło. Kąpać się w ciepłym basenie i morzu, wygrzewać się na słońcu ewentualnie korzystać z cienia pod palmą. Przeczytaj więcej o pogodzie na Majorce, kliknij tutaj. 
 
Biura mają często niższe ceny ponieważ kupujemy od nich pakiet wakacyjny (przelot+transfer+hotel) i po drugie, organizują wczasy masowo dla setek, tysięcy i milionów turystów. Duży zawsze może więcej… i taniej! To mit, że wakacje z biura są droższe. Należałoby porównać każdą ofertę 1:1 aby to sprawdzić. I przy samodzielnej organizacji, kupując każdy element osobno bardzo ciężko kupić TO SAMO taniej. Często niższa cena to niższa jakość. 

Wakacje z biurem a poczucie wolności i swobody...

Niektórzy twierdzą, że na wakacjach z biurem czują się jak w więzieniu. Nie czują tej wolności i swobody. Pod warunkiem, że nie wykupimy wczasów objazdowych (a takich na Majorce nie ma) to nie jesteśmy przez biuro do niczego zobowiązani. Nawet jeśli wykupimy opcję all inclusive to biuro nie zakazuje nam w żaden sposób zjeść „na mieście”. Można też na miejscu wynająć samochód i zwiedzać według własnego planu. W dodatku są już biura, które nawet dają możliwość wyboru transferu do hotelu. Można z tej opcji zrezygnować i dzięki temu cena jest niższa. 

Wolność i swoboda. Ma to jednak sens w momencie kiedy nie chcemy być w hotelu z innymi turystami. A naszym priorytetem jest spędzenie urlopu we własnym gronie rodziny czy znajomych. Wtedy z pewnością pod uwagę należy wziąć prywatny apartament lub dom a takich nie ma w ofercie biur. Będziemy mieli basen wyłącznie dla siebie. Pozostaje tylko organizacja wyżywienia. Trzeba się upewnić, że nie będzie to dla nas dodatkowym kłopotem. Po pierwsze nie każdy chce gotować na wakacjach. Po drugie chodzenie do restauracji również kosztuje (10euro za obiad czy kolację dla jednej osoby to minimum, o cenach na Majorce więcej przeczytasz tutaj, kliknij). 

Lepiej jak ktoś za mnie wszystko ogarnie...

Samodzielna organizacja wakacji to czasochłonna praca. Są osoby, które zajmują się tym zawodowo tzw. agenci turystyczni, którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Szukanie i rezerwacja lotów, hotelu, poszukiwanie wypożyczalni samochodów i wiele innych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. A jeśli dodamy do tego brak znajomości języka obcego, brak możliwości skorzystania z pomocy rezydenta na miejscu, problemy związane np z opóźnieniem lub odwołaniem lotów i wszystkie inne „drobnostki”, które mogą nam uprzykrzyć urlopowanie… Nie każdy chce mieć ten ciężar na swoich barkach. Dlatego udaje się do specjalistów od wakacji, którzy zajmą się wszystkim od A do Z. Często wydaje nam się, że biuro to całkowicie zbędny element na wakacjach. Co więcej, zaczynamy je dostrzegać dopiero w momencie kiedy coś poszło nie tak jak powinno lub w przypadku sytuacji awaryjnej. I zgadza się, są osoby, któe biegle władają angielskim i są w stanie poradzić sobie samodzielnie na miejscu i rozwiązać wszelkie problematyczne kwestie. Ale są osoby, które potrzebują tej pomocy, zarówno przed podróżą jak i w trakcie. I właśnie dla takich osób działają biura. 

Ale ja bardzo lubię planować!

Jeśli lubisz planować a poszukiwanie lotów, noclegu i atrakcji na miejscu sprawiają, że Twoje serce bije szybciej to zacznij planować wakacje na własną rękę! Dzięki temu nie tracimy kontroli nad organizacją. Biuro oferuje sztywne daty wylotu i przylotu. Organizując pobyt samemu mamy do dyspozycji większą ilość terminów czy godzin lotów. Oferta noclegów również jest dużo szersza. Wielu obiektów nie ma w katalogach biur. Więc pod tym względem też jest z czego wybierać. A jeśli coś pójdzie nie tak, to pretensje możemy mieć tylko do siebie. 

Jedziemy większą grupą...

Jeśli wybierasz się na wakacje na Majorce w towarzystwie znajomych czy rodziny i jest Was więcej niż cztery osoby to warto zorganizować to samodzielnie. Wynajmując dom lub większy apartament i dzieląc koszty wynajmu między wszystkich uczestników będzie taniej niż przy zakupie hotelowych pokoi. Będzie to jeszcze zależało od standardu czy lokalizacji, ale im większa grupa tym niższe koszty. W biurach oferty dla grup zaczynają się powyżej 20 osób, wtedy dopiero można liczyć na jakikolwiek rabat czy dodatki. 

Wyszukaj lot na Majorkę...

Na Majorkę od końca marca do października dostępne są bezpośrednie loty z kilku polskich lotnisk. W pozostałych miesiącach alternatywą opcją jest zakup lotu z przesiadką. Lub lecąc z Niemiec, tam często znaleźć można połączenia w atrakcyjnych niższych cena niż jest to w szczycie sezonu. Więcej o połączeniach lotniczych przeczytasz tutaj, kliknij, lub skorzystaj z dostępnej poniżej wyszukiwarki lotów.