Wakacje na Majorce z biurem czy na własną rękę?

Wybór między wakacjami z biurem podróży, a samodzielnym planowaniem wczasów na Majorce może być przedmiotem gorących dyskusji. Szczególnie na podróżniczych forach internetowych zwolennicy podróży na własną rękę często wręcz wyśmiewają tych, którzy korzystają z usług biur podróży, argumentując swoje stanowisko głównie niższą ceną. Oczywiście podróżowanie na własną rękę może być tańsze, ale nie musi. Bo każda turystyczna destynacja rządzi się swoimi prawami, tak też jest w przypadku Majorki. I o tym, dowiesz się z tego wpisu. Tak naprawdę, żadna z powyższych form organizacji urlopu nie jest ani lepsza, ani gorsza. Są to dwa zupełnie różne produkty, które będą odpowiednie dla dwóch różnych profili turystów.

Organizując wakacje na Majorce pod lupę należy wziąć budżet, termin wyjazdu, standard noclegu, oraz nasze oczekiwania. Jeśli szukasz ciszy i spokoju z dala od tłumów i tzw. masówki to ciężko będzie Ci wybrać ofertę z biura podróży ponieważ znajdziesz tam przede wszystkim duże i głośne obiekty. Szukając prywatnego apartamentu czy domu musisz to zrobić na własną rękę bo nie ma takich ofert w biurach podróży. Z kolei jeśli jesteś osobą, dla której wakacje marzeń to leżenie przy basenie w hotelu z dostępem do allinclusive i nie chcesz się martwić organizacją urlopu, to zacznij od szukania w biurach – kliknij tutaj i zobacz jakie hotele polecam. Musisz wybrać to, co dla Ciebie jest najlepsze a nie to, co podpowiadają inni na forach.

4

Dla kogo wakacje z biurem?

 • Dla zabieganych. Wakacje zorganizowane przez biuro podróży będą odpowiednie dla osób, które nie mają czasu na szukanie ofert, lotów, noclegów itd. i=lub/i oczekują bądź potrzebują pomocy ze strony wakacyjnego doradcy. 
 • Brak znajomości języka obcego. Inną kwestią będzie znajomość języka obcego lub ogólne poczucie pewności w obcym miejscu – biuro podróży oferuje nam wsparcie na miejscu. Jest to szczególnie ważne kiedy chcemy mieć poczucie opieki i pomocy, szczególnie ma znaczenie w przypadku nagłych zdarzeń, choroby, wypadków, reklamacji, czy chociażby konieczności zmiany pokoju w hotelu.
 • Poczucie bezpieczeństwa. Podróż z biurem podróży może zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa. W przypadku problemów z rezerwacjami, transportem czy innymi nieprzewidzianymi sytuacjami, podróżni mogą polegać na wsparciu i pomocy biura podróży, które może szybko reagować i rozwiązywać problemy.
 • Dla wygodnych. Biura podróży często oferują pakietowe rozwiązania, które mogą być bardziej wygodne dla osób, które nie chcą lub nie potrafią zajmować się szczegółami organizacji podróży. Takie pakiety mogą zawierać noclegi, transport, przelot oraz inne udogodnienia, co znacznie ułatwia planowanie i eliminuje stres związany z organizacją podróży.
 • Dla osób polujących na specjalne oferty często okazyjne i tanie. Zdarza się, że ceny w biurach są dużo niższe i nie są dostępne dla indywidualnych podróżników. Biura podróży często negocjują korzystne warunki z hotelami, liniami lotniczymi i innymi partnerami, co może przekładać się na atrakcyjne ceny dla klientów. W przypadku Majorki, ma to ogromne znaczenie gdyż turystyka Balearów opiera się głównie na większych touroperatorach, a nie na klientach indywidualnych. 

Dla kogo wakacje na własną rękę?

 • Dla szukających prywatności. Wakacje zorganizowane samodzielnie, czyli na własną rękę są dobrą opcją dla osób, które cenią sobie prywatność i nie chcą korzystać z dużych hoteli, w których nie ukrywajmy nie będziemy sami i nie będzie tam „kameralnie”. W biurach podróży nie ma też ofert prywatnych domów i apartamentów.
 • Są też osoby, które zwyczajnie czerpią radość z planowania i organizowania na własną rękę, lubią to robić i mają na to czas.
 • Konieczna będzie znajomość języka obcego – angielski oraz ogólna wiedza i umiejętność poradzenia sobie w kryzysowych sytuacjach.
 • Dla świadomych! Trzeba mieć świadomość, że organizując wyjazd na własną rękę cała odpowiedzialność spada na nas, w przypadku sytuacji kryzysowych musimy poradzić sobie sami.  Osoby, które są pewne, że nie potrzebują doradców wakacyjnych, a na miejscu nie będą korzystać z pomocy rezydenta.
 • Elastyczność i zmiana zakwaterowania. Jeśli podczas wyjazdu chcecie nocować w różnych miejscach, np zmieniając nocleg co dwa dni – tutaj też wkracza samodzielna organizacja pobytu.
 • Dla podróżujących w niskim sezonie. W przypadku Majorki samodzielna organizacja będzie konieczna w niskim sezonie. Biura organizują wczasy na Majorkę tylko od kwietnia/maja do października. Więc jeśli chcesz lecieć na słoneczną wyspę między listopadem a kwietniem musisz zdać się na siebie.  
 • Wakacje w większej grupie. Jeśli podróżujemy w grupie (+ 4 osoby) i koszty wynajmu domu czy apartamentu dzielimy między uczestników to faktycznie będzie taniej.
plaże na majorce

Czy Majorka na własną rękę będzie tańsza?

Pierwsza rzecz, która zwykle jest wytykana biurom to CENA! Ile to razy na przeróżnych forach widziałam komentarze, że „za to samo na własną rękę zapłacisz dużo mniej” Czy faktycznie w 100% za to samo? Nie zawsze! Nawet jeśli polecisz na Majorkę w niskim sezonie i uda Ci się wyłapać tanie bilety z Niemiec, a do tego dokupisz najbardziej budżetowy nocleg dostępny w tym terminie na Majorce to faktycznie uda Ci się zorganizować tygodniowy pobyt za mniej niż 1000 zł za osobę. Natomiast nie możesz tej ceny porównać z biurem podróży bo… biura oferują wczasy tylko w wysokim sezonie, kiedy jest dużo lepsza i pewna pogoda, oferują loty bezpośrednie z Polski i nie mają w ofercie mega niskobudżetowych obiektów typu hostale itp. Musisz mieć świadomość, że cena za lot + pobyt w hotelu XYZ w styczniu, to nie będzie to samo co oferta z biura podróży zawierająca ten sam hotel, ale w pakiecie z transferem i przelotami w lipcu albo sierpniu. 
 
Z kolei organizując wakacje na własną rękę w w prywatnym apartamencie, trzeba jeszcze doliczyć wyżywienie i transfer. Te drobne koszty często są pomijane przez osoby, które organizują wczasy samodzielnie. A przecież te małe sumy po podliczeniu mogą stać się całkiem pokaźne. Ciężko też porównać 1:1 wyżywienie z hotelu do wyżywienia na własną rękę pod względem jakości i ilości. Jakie są ceny na Majorce i gdzie robić zakupy przeczytasz tutaj, kliknij
 
Jeśli chcemy tanie wakacje w wysokim sezonie, to taniej będzie z biurem. Jeśli chcemy tanie wakacje w niskim sezonie to oczywiście na własną rękę. Majorka w niskim sezonie też jest ciekawa, ale nie oszukujmy się większość turystów chce tutaj przylecieć kiedy jest ciepło. Kąpać się w ciepłym basenie i morzu, wygrzewać się na słońcu ewentualnie korzystać z cienia pod palmą. Przeczytaj więcej o pogodzie na Majorce, kliknij tutaj. 
 
Biura mają często niższe ceny ponieważ kupujemy od nich pakiet wakacyjny (przelot+transfer+hotel) i po drugie, organizują wczasy masowo dla setek, tysięcy i milionów turystów. Duży zawsze może więcej… i taniej! To mit, że wakacje z biura są droższe. Należałoby porównać każdą ofertę 1:1 aby to sprawdzić. I przy samodzielnej organizacji, kupując każdy element osobno bardzo ciężko kupić TO SAMO taniej. Często niższa cena to niższa jakość. 

Wakacje z biurem a poczucie wolności i swobody...

Niektórzy twierdzą, że na wakacjach z biurem czują się jak w więzieniu. Nie czują tej wolności i swobody. Pod warunkiem, że nie wykupimy wczasów objazdowych (a takich na Majorce nie ma) to nie jesteśmy przez biuro do niczego zobowiązani. Nawet jeśli wykupimy opcję all inclusive to biuro nie zakazuje nam w żaden sposób zjeść „na mieście”. Można też na miejscu wynająć samochód i zwiedzać według własnego planu, np. pojechać na wycieczki z GUIDER po polsku

Wolność i swoboda. Ma to jednak sens w momencie kiedy nie chcemy być w hotelu z innymi turystami. A naszym priorytetem jest spędzenie urlopu we własnym gronie rodziny czy znajomych. Wtedy z pewnością pod uwagę należy wziąć prywatny apartament lub dom a takich nie ma w ofercie biur. Będziemy mieli basen wyłącznie dla siebie. Pozostaje tylko organizacja wyżywienia. Trzeba się upewnić, że nie będzie to dla nas dodatkowym kłopotem. Po pierwsze nie każdy chce gotować na wakacjach. Po drugie chodzenie do restauracji również kosztuje (10euro za obiad czy kolację dla jednej osoby to minimum, o cenach na Majorce więcej przeczytasz tutaj, kliknij). 

Lepiej jak ktoś za mnie wszystko ogarnie...

Samodzielna organizacja wakacji to czasochłonna praca. Są osoby, które zajmują się tym zawodowo tzw. agenci turystyczni, którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Szukanie i rezerwacja lotów, hotelu, poszukiwanie wypożyczalni samochodów i wiele innych kwestii, które należy wziąć pod uwagę. A jeśli dodamy do tego brak znajomości języka obcego, brak możliwości skorzystania z pomocy rezydenta na miejscu, problemy związane np z opóźnieniem lub odwołaniem lotów i wszystkie inne „drobnostki”, które mogą nam uprzykrzyć urlopowanie… Nie każdy chce mieć ten ciężar na swoich barkach. Dlatego udaje się do specjalistów od wakacji, którzy zajmą się wszystkim od A do Z. Często wydaje nam się, że biuro to całkowicie zbędny element na wakacjach. Co więcej, zaczynamy je dostrzegać dopiero w momencie kiedy coś poszło nie tak jak powinno lub w przypadku sytuacji awaryjnej. I zgadza się, są osoby, któe biegle władają angielskim i są w stanie poradzić sobie samodzielnie na miejscu i rozwiązać wszelkie problematyczne kwestie. Ale są osoby, które potrzebują tej pomocy, zarówno przed podróżą jak i w trakcie. I właśnie dla takich osób działają biura. 

Ale ja bardzo lubię planować!

Jeśli lubisz planować a poszukiwanie lotów, noclegu i atrakcji na miejscu sprawiają, że Twoje serce bije szybciej to zacznij planować wakacje na własną rękę! Dzięki temu nie tracimy kontroli nad organizacją. Biuro oferuje sztywne daty wylotu i przylotu. Organizując pobyt samemu mamy do dyspozycji większą ilość terminów czy godzin lotów. Oferta noclegów również jest dużo szersza. Wielu obiektów nie ma w katalogach biur. Więc pod tym względem też jest z czego wybierać. A jeśli coś pójdzie nie tak, to pretensje możemy mieć tylko do siebie. 

Jedziemy większą grupą...

Jeśli wybierasz się na wakacje na Majorce w towarzystwie znajomych czy rodziny i jest Was więcej niż cztery osoby to warto zorganizować to samodzielnie. Wynajmując dom lub większy apartament i dzieląc koszty wynajmu między wszystkich uczestników będzie taniej niż przy zakupie hotelowych pokoi. Będzie to jeszcze zależało od standardu czy lokalizacji, ale im większa grupa tym niższe koszty. W biurach oferty dla grup zaczynają się powyżej 20 osób, wtedy dopiero można liczyć na jakikolwiek rabat czy dodatki. 

Jak zaplanować wakacje na Majorce ?

Wybór najlepszego noclegu na Majorce będzie zależeć od Twoich osobistych preferencji oraz budżetu. Określ ile możesz wydać na nocleg. Majorca oferuje różnorodne opcje, począwszy od luksusowych hoteli po bardziej ekonomiczne hostele czy prywatne apartamenty. Sprawdź w jakiej części wyspy chcesz się zatrzymać. Czy preferujesz plażę, spokojne miasteczko czy może wolisz poimprezować? Zacznij od wyboru lokalizacji, kliknij tutaj „MAJORKA, KTÓRY REGION WYBRAĆ?” a następnie przejdź do polecanych przeze mnie hoteli, kliknij tutaj

 

Czy warto wynająć auto na Majorce i komu polecam?

Wynajem samochodu będzie dobrym pomysłem dla osób, które chcą samodzielnie zwiedzić wyspę i tej samodzielności się nie boją! Polecam odebrać samochód bezpośrednio z lotniska, co ułatwia podróżowanie zaraz po przylocie na Majorkę, dojazd do hotelu i późniejsze swobodne zwiedzanie wyspy. Mając do dyspozycji samochód będziesz zwiedzać zgodnie ze swoim własnym tempem, zatrzymując się w miejscach, które Cię interesują, i spędzisz tam tyle czasu, ile chcesz.  Kliknij w baner poniżej i skorzystać ze zniżki do polecanej przeze mnie wypożyczalni –  OFFUGO.ES

Zaplanuj swoje wakacje na Majorce i odkryj wszystko, co ta magiczna wyspa ma do zaoferowania. Nie przegap najważniejszych miejsc,  top rajskich plaż, zabytków, punktów widokowych… Kliknij tutaj i przejdź do sekcji, gdzie znajdziesz najważniejsze atrakcje i zaplanujesz zwiedzanie Majorki krok po kroku! Lub zapisz się na wycieczkę po Majorce z polskim przewodnikiem, kliknij tutaj.