Nazwa trasy: Refugio Coll Baix - Talaia d'Alcudia - Plaża Coll Baix

Długość: 11,5 km
Czas realizacji: 5h
Poziom trudności: średni
Wysokość: 446 metrów

Tym razem wybieramy się na najwyższe wzniesienie półwyspu Alcudii. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy Refugio Coll Baix (refugio to schronisko). I właśnie przy schronisku znajduje się wyjście na szlak oznaczony drewnianą strzałką. Jest ich kilka więc warto się dobrze rozejrzeć i poszukać dokładnie napisu „Talaia d’Alcudia”. Podany na niej orientacyjny czas przejścia szlaku to 1 godzina, ale w naszym wypadku były to prawie 2 godziny w jedną stronę. 

121036770_374945210349717_5214633472811144432_n (1)

Na początku przechodzimy przez lasek a potem wychodzimy na otwartą ścieżkę. Pierwszy etap to wejście na Puig del Boc (około 30 minut) skąd po prawej stronie będzie widoczna z góry plaża Coll Baix. Dalej obniżymy delikatnie poziom żeby następnie wejść wyżej. Ostatecznie prawą stroną dojdziemy do punktu gdzie łączy się nasz szlak z  innym, prowadzącym z Ermita de la Victoria. Nie idziemy dalej tylko skręcamy na lewo i wchodzimy ostatnie 5 minut do Talaia d’Alcudia (to miejsce też jest nazywane Talaia de la Victoria). Z góry przepiękny widok na północną część wyspy. Głównie widok na zatoki Alcudia  i Pollenca robią ogromne wrażenie. 

Widok na plażę Coll Baix

Na szczycie znajdują się ruiny wieży z XVI wieku, która tak samo jak inne „atalayas” służyła do obserwacji sytuacji na morzu i lokalizacji zbliżających się piratów. Sama wieża nie robi jakiegoś większego wrażenia – bardziej chodzi o widoki. Na szycie trafiliśmy na grono czworonożnych przyjaciół – dzikich kóz, które miały ogromny apetyt na nasze kanapki. Dlatego jeśli myślicie o tym aby coś zjeść polecam wybrać inne miejsce, gdyż kozy potrafią wskoczyć nam dosłownie na głowę po kilka kęsów jedzonka… To dzikie zwierzęta i oswajanie ich oraz dokarmianie to nie jest najlepszy pomysł.  

Powrót odbywa się tą samą trasą. I tutaj po ponownym dojściu do schroniska polecam Wam zejście na plażę Coll Baix. Zajmuje to mniej więcej 30 minut (powrót może troszkę więcej…). Ostrożność należy zachować dochodząc na plaże przez kamienie. Kiedy kończy się szlak przejście odbywa się przez skały. Jest to krótki ale dosyć wymagający odcinek. Jak zwykle widoki rekompensują nasz wysiłek. 

Co zabrać ?

Woda, jedzenie, odpowiednie obuwie i dobry humor. 

Plaża Coll Baix znalazła się również w rankingu polecanych przeze mnie plaż...