Trasa nr 1 z Cala Agulla - Atalaya de Son Jaumell

W odpowiedzi na moje wcześniejsze wpisy na temat majorkańskich gór i tutejszych szlaków publikuję właśnie pierwszą trasę trekkingową. Majorka to istny raj dla fanów górskich widoków. Są różne opcje, te łatwe i te troszkę bardziej skomplikowane. Ale na początek zacznijmy od tych pierwszych, czyli łatwych. 

Jak dojechać do Cala Agulla i gdzie zaparkować?

Cala Agulla to nazwa plaży, która znajduje się na terenie miejscowości Cala Ratjada w gminie Capdepera, w pólnocno-wschodniej części Majorki. Możesz zaparkować na płatnym parkingu, który oznaczony jest strzałkami już na wjeździe do miejscowości – opłata w 2020 wynosiła 5 euro. Możesz również (i tak ja robię) pojechać dalej i zaparkować na okolicznych uliczkach na darmowym parkingu. W szczycie sezonu (lipiec – sierpień) może być to bardziej skomplikowane ponieważ Cala Agulla to jedna z piękniejszych plaż na Majorce i zjeżdżają się tam turyści i lokalsi z różnych zakątków wyspy. 

Nazwa trasy: Atalaya de Son Jaumell z Cala Agulla
Długość trasy: 6 km
Czas realizacji 2 godziny
Poziom trudności: łatwy
Wysokość: 277 metrów.

Na poniższej mapie znajdują się dwa punkty A i B. Punkt A oznacza przybliżony punkt rozpoczęcia szlaku a punkt B to miejsce docelowe, czyli Atalaya Son Jaumell. Początek trasy prowadzi przez plażę Cala Agulla a następnie schodząc z piasku zobaczysz dalszą „wydeptaną” ścieżkę. Przechodzimy przez bramę i kierujemy się w stronę wzniesienia. Po kilkunastu metrach powinny pojawić się strzałki z dokładnym oznaczeniem i kierunkiem naszego szlaku. Na początku będzie łatwo i przyjemnie. A później zaczną się „schody do nieba”, czyli dosyć strome podejście wąską ścieżką. Przez ten trudniejszy odcinek szukaj czerwonych punktów / kropek najczęściej zjadują się na kamieniach, które doprowadzą Cię do celu. 

majorka co warto zwiedzić
A - Parking, punkt wyjścia, B-Talaya Son Jaumell

Co to Atalaya Son Jaumell?

Talaia, talaya lub atalaya to wieża obserwacyjna. Ta konkretna datowana jest na XVI wiek. Na szczycie wzniesienia zobaczysz północne wybrzeże Majorki. Wrażenie z pewnością zrobi kolor wody na okolicznej plaży Cala Mesquida. Z drugiej strony roznosi się widok na Cala Agulla oraz na miejscowości: Cala Ratjada oraz Capdepera. Przy odpowiedniej widoczności zobaczysz również wybrzeże sąsiedniej wyspy – Minorki. 

Co zabrać?

Koniecznie przyda się woda, odpowiednie obuwie oraz strój kąpielowy jeśli najdzie Cię ochota na kąpiel na plaży Cala Agulla lub na ukrytej tuż za nią dzikiej zatoczce „de Ses Cavasses” 😉 W miejscowości Cala Ratjada dostępne są sklepy i restauracje. 

Podczas wycieczki pogoda dopisała i udało mi się wykąpać w obu tych miejscach:

Plaża Cala Agulla
Zatoczka de Ses Cavasses

Galeria zdjęć z tej trasy....

Majorka, góry
i trekking - wstęp!

Serra de Tramuntana, czyli prawdziwe piękno Majorki!