Najpiękniejsze górskie miasteczka na Majorce

fornalutx

Wyobraź sobie zupełnie inną Majorkę. Z dala od turystycznych kurortów, zatłoczonych plaż, komercji z tandetnymi sklepikami z tanimi pamiątkami na czele… Są takie miejsca na Majorce, w których odkryjemy zupełnie inny klimat. Gdzie roznosi się zapach pomarańczy, a widok gajów oliwnych wprowadza nas w zupełnie inny stan. Tym miejscem są góry Serra de Tramuntana i ich najpiękniejsze miasteczkach. W tym wpisie postanowiłam właśnie stworzyć listę top najpiękniejszych miasteczek na Majorce z górskim klimatem

Fornalutx

miasteczka na majorce
fornalutx gory

Fornalutx to oficjalnie najpiękniejsze miasteczko na Majorce. W 2017 zdobyło ono bowiem nagrodę i trafiło na listę „Pueblos más bonitos de España” (Najpiękniejsze wioski Hiszpanii). Górskie miasteczko położone jest w samym sercu gór Tramuntana, około 4 km od Soller. Do morza jest odrobinę większa odległość, bo aż 7 km i najbliższa plaża znajduje się w Puerto de Soller. Wyróżnia się ze względu na swoje położenie, widok na góry i lokalną bardzo zadbaną architekturę. Wąskie brukowane uliczki przypominają nam o islamskich korzeniach tego miejsca, niegdyś była to mała arabska wioska. Miasteczko liczy około 700 mieszkańców, a około 30% z nich to obcokrajowcy. Jeśli chodzi o zabytki to znajduje się tutaj stary kościół, zabytkowy budynek ratusza z wieżą z XVII wieku czy dawna posiadłość a dzisiaj muzeum Can Xoroi. Jak na tak małe miasteczko warto docenić interesującą ofertę gastronomiczną – w dodatku można spróbować lokalnej kuchni z otoczeniu najpiękniejszych krajobrazów. Fornalutx będzie też rajem dla fanów wycieczek górskich. W okolicy znajduje się kilka interesujących szlaków. Miejsce idealna na kilkugodzinną wycieczkę jak i na bazę wypadową dla fanów górskich klimatów. 

Soller

soller
soller

Sóller to kolejne piękne miasteczko w samym sercu gór  Serra de Tramuntana. Nazywane „un valle de oro”, czyli tłumacząc na j. polski „złota dolina”. Nazwa ta wzięła się od produkowanej tam oliwy oraz znaczącej dla wyspy ilości drzew cytrusowych: pomarańcze, mandarynki i cytryny. Z okresu arabskiego pochodzi stare centrum Soller, gdzie znajdowało się typowe gospodarstwo i budynki publiczne takie jak meczet czy łaźnie. Zatem podobnie jak Fornalutx i inne miasteczka z tej listy Soller również ma korzenie islamskie. Najważniejszą datą dla mieszkańców jest 11 maj 1561, kiedy miasteczko zaatakowali argielscy piraci. Inscenizacja tej bitwy jako główne święto miasteczka odbywa się do dzisiaj, właśnie 11 maja. Z Soller nie możesz wyjechać bez podróży starą drewnianą kolejką, która łączy Soller z Plaza España w Palmie. Wizytówką tego miasteczka jest kościół parafialny św Bartłomieja oraz Plac Konstytucji. Warto przespacerować się komercyjną ulicą Calle Luna, na której znajdują się interesujące sklepiki z klimatem. 

Deia

deia gry
deia majorka

Deia to kolejne miasteczko położone na zachodzie wyspy w górach Tramuntana. Nazwa Deia pochodzi z arabskiego i oznacza osadę – bo właśnie islamska aldea znajdowała się tam już w X wieku. To właśnie dzięki tym pierwszym mieszkańcom rozwinęło się lokalne rolnictwo, wybudowano tarasy służące do upraw oraz system doprowadzający wodę. W okolicy jest mnóstwo drzew oliwnych oraz cytrusowych. Deia wygląda jak obraz oprawiony w poświatę czystego nieba i gór. Nic dziwnego, że tak wielu artystów wybrało właśnie to miejsce na wakacje a nawet do życia. Jednym z nich był Robert Graves, który zamieszkał tutaj na stałe a dzisiaj można zwiedzać muzeum Jego imienia.  Brukowane uliczki tego malowniczego miasteczka zachwycają urokiem i spokojem.  Jedynym minusem jest mała ilość miejsc parkingowych. Warto zjechać też do pobliskiej zatoczki Cala Deia, która zachwyca krystalicznie czystą wodą. 

Valldemossa

valldemossa majorka
valldemossa

Valldemossa to wszystko co poeta i malarz mogą sobie wymarzyć! Natura i człowiek stworzyli właśnie w tam przepiękny zakątek. To trochę zmienione przeze mnie słowa George Sand na temat tego miasteczka, która razem ze swoim ukochanym Fryderykiem zatrzymała się w Valldemossie w zimie na przełomie 1838-39 roku.  Miasteczko znajduje się niecałe 20 km od Palmy, otoczone jest górami i osadzone jest w dolinie. Jest to najwyżej położone miasteczko na Majorce. Od wieków zachwyca podróżników, a pierwszym był tam właśnie Fryderyk Chopin ze swoją ukochaną. Wąskie uliczki udekorowane kwiatami, urocze domki z kamienia. Cartuja, czyli klasztor, w którym zatrzymał się muzyk otoczony romantycznymi ogrodami.  To miejsce inspiruje i pobudza kreatywność. Koniecznie trzeba odwiedzić, nie tylko ze względu na Chopina! „Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie… Jestem blisko tego, co najpiękniejsze. Lepszy jestem…” tak opisał Chopin Majorkę, te słowa idealnie pasują do Valldemossy. 

Banyalbufar

banyalbufar gory

Banyalbufar to małe miasteczko położone w górach Tramuntana na zachodzie wyspy. Około 25 km od Palmy i graniczy z Estellencs, Valldemosą, Esporles i Puigpunyent.  Miasteczko założone przez arabów w X wieku jako mała alqueria, czyli większe gospodarstwo rolne. Teraz liczy około 500 mieszkańców. Nazwa Banyalbufar pochodzi z połączenia arabskiego i katalońskiego, i oznacza „założona blisko morza”. Nazywane jest też miasteczkiem „wiszących ogrodów” ponieważ zobaczymy tam przepiękne tarasy schodzące w stronę morza, tzw. las marjades. W Banyalbufar produkowane jest też bardzo dobrej jakości wino ze szczepu malvasia. Jest zupełnie inne od pozostałych tutaj wymienionych. Zobaczymy tutaj przepiękne zachody słońca i bezkres morza. 

Sprawdź ceny noclegów w wymienionych okolicach...

Booking.com

1 thought on “Top 5! Najpiękniejsze górskie miasteczka na Majorce”

  1. Dzięki za polecenie. Byliśmy w sierpniu z 2 letnim dzieckiem I przez te okropne upały nic praktycznie nie zobaczlismy prócz plaży i starego miasta w Alcudia. Teraz lecimy 28 marca do 6 kwietnia pozwiedzać.
    Pozdrawiam

Comments are closed.