Czy warto odwiedzić Majorkę w styczniu?

Majorkę warto odwiedzić przez cały rok! Tutaj zawsze się coś dzieje. Fakt, styczeń na Majorce to nie okres kiedy leje się z nieba żar więc nie wrócimy z wakacji opaleni. Dodatkowo warto wtedy poszukać noclegu z ogrzewaniem w przeciwnym razie dowiecie się na własnej skórze jak trudno przetrwać zimę na Majorce. Temperatury są dużo wyższe niż w Polsce w tym czasie, ale klimat i wilgotność powietrza sprawiają, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa od tej, którą wskazują termometry. 

Styczeń to właściwie środek zimy na Majorce. Chociaż nie jest tak zimno jak w Polsce to w nocy temperatura może spaść nawet do 0 ° C, a czasami jeszcze niżej. Średnia temperatura w styczniu na Majorce wynosi od 12 ° C a maksymalnie możemy doświadczyć nawet 20 ° C. Zima na Majorce jest stosunkowo łagodna, ale bywa i deszczowa.

Wakacje w styczniu na Majorce nie obejmują kąpieli w morzu. Przynajmniej tak twierdzi większość a ja nie do końca się z tym zgadzam. Faktycznie nie zobaczymy tłumów w wodzie. Ale… w Polsce dość popularne jest morsowanie więc i zimna woda być może nie będzie taka straszna polskim turystom w styczniu. Na Majorce nie można nazwać tego morsowaniem bo temperatura wody wynosi około 14 stopni, więc w sumie to niewiele mniej niż Bałtyk w lecie. Więc to tak ani nie za ciepło ani nie za zimno. Dla zmarźlaków kąpiel w morzu odpada, z kolei dla fanów morsowania raj na ziemi! Styczeń to również jeden z bardziej deszczowych okresów. 

Pogoda w styczniu na Majorce...

eggsgr

Co spakować?

Przyda się ciepła odzież. Ale nie kurtki puchowe i ocieplane kozaki, te gadżety możemy chwilowo odłożyć. Raczej też nie wyjdziemy w sandałkach i letnich spodenkach. W ciągu dnia bluza lub sweterek przy tych wyższych temperaturach w zupełności wystarczą. To czy będzie nam zimno czy nie zależy od rodzaju budynku i tego czy mamy ogrzewanie, ale generalnie zimnej jest w mieszkaniu niż na zewnątrz. 

Styczeń to miesiąc wydarzeń i lokalnych świąt na Majorce!

Biorąc pod uwagę, że jest to czas kiedy nie pojawia się zbyt wielu turystów to trzeba przyznać, że jest to okres radości dla lokalnych mieszkańców. W styczniu dużo się tutaj dzieje!  Najpierw odbywa się święto Trzech Króli, to właśnie w ten dzień dostaje się świąteczne prezenty i kończy się okres bożonarodzeniowy. Następnie mamy święto Sant Antoni w dniach 16 i 17 obchodzone jest głównie w Manacor, Arta, Son Servera. A na koniec Sant Sebastian, czyli święto patrona Palmy, 20 stycznia. Na filmikach możesz zobaczyć co się wtedy dzieje. Ogniska, ulice i place pełne ludzi, tańczące diabły i pokazy ognia, Correfoc. Majorka w styczniu jest bardzo żywa. 

Co jeszcze można robić na Majorce w styczniu?

Zwiedzanie, piesze wycieczki po górach lub zakupy. W styczniu trwają wyprzedaże zimowe. Można odwiedzić też jeden z lokalnych cotygodniowych targów. W grę wchodzą również zajęcia na świeżym powietrzu oraz uprawianie sportu.