Majorka, jaka jest pogoda w styczniu?

Majorkę warto odwiedzić przez cały rok – tutaj zawsze się coś dzieje! Fakt, akurat styczeń na Majorce to nie czas kiedy leje się z nieba żar więc nie wrócimy z wakacji z intensywną opalenizną. W dodatku warto wtedy poszukać noclegu z ogrzewaniem bo w przeciwnym razie dowiecie się na własnej skórze jak trudno przetrwać zimę na Majorce. Temperatury są tutaj wyższe niż te w Polsce w tym samym czasie, ale klimat i wilgotność powietrza mogą sprawić, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa od tej, którą wskazują termometry. 

wakacje na majorce
wakacje na majorce
wakacje na majorce

Temperatura i statystyki.

Styczeń to właściwie sam środek zimy na Majorce. To właśnie styczeń i luty noszą miano tych najchłodniejszych miesięcy w roku. Dobra wiadomość jest taka, że 1 stycznia 2022 roku było ponad 20 stopni na słońcu. W ciągu dnia statystyczne widełki to 15-20 stopni. Zła wiadomość jest taka, że temperatura w nocy może spaść UWAGA! nawet do 0 ° C, a czasami jeszcze niżej, szczególnie w górach Tramuntana. Średnia temperatura w styczniu na Majorce wynosi od 12 °C. Podsumowując tutejszy klimat charakteryzuje się łagodnymi zimami, ale nie oznacza to, że nie można tutaj zmarznąć. W ubiegłych latach bywało w styczniu dosyć deszczowo. 

Kąpiele w morzu?

Lokalni mieszkańcy na hasło plaża w styczniu popukaliby się w czoło. Styczniowe wakacje na Majorce powszechnie nie obejmują kąpieli w morzu. Woda ma około 15 stopniu. Dla jednych to dużo, dla innych za mało – dla lokalsów zdecydowanie za mało. Plaże są puste i faktycznie nie zobaczymy tłumów w wodzie. Ale… dorzucę tutaj swoje trzy grosze i napiszę, że dla Polaka nic trudnego. Przecież w Polsce dość popularne jest morsowanie – to po pierwsze. A po drugie 15 stopni to nie będzie morsowanie bo ile stopni ma Bałtyk w lecie?! Więc to tak ani nie za ciepło ani nie za zimno. Dla zmarźlaków takich jak ja kąpiel w morzu odpada, z kolei dla fanów morsowania raj na ziemi! Ostateczna decyzja należy do Ciebie!

Co spakować?

Przyda się ciepła odzież. Ale grubą kurtkę puchową, czapkę, rękawiczki i ocieplane kozaki możesz zostawić w domu. Raczej też nie pochodzisz w sandałkach i krótkich spodenkach. W ciągu dnia bluza lub sweterek przy tych wyższych temperaturach w zupełności wystarczą. Problem może być wewnątrz budynku. To czy będzie nam zimno czy nie zależy od rodzaju ogrzewania lub jego braku. Często bywa tak, że jest zimnej w mieszkaniu niż na zewnątrz. 

Styczeń to miesiąc wydarzeń i lokalnych świąt na Majorce!

Biorąc pod uwagę, że jest to czas kiedy nie pojawia się zbyt wielu turystów to trzeba przyznać, że jest to okres radości i świętowania dla lokalnych mieszkańców. W styczniu dużo się tutaj dzieje!  Od razy po Nowym Roku odbywa się święto i orszak Trzech Króli, to właśnie w ten dzień dostaje się świąteczne prezenty w Hiszpanii i kończy się okres bożonarodzeniowy. Następnie mamy święto Sant Antoni w dniach 16 i 17 obchodzone jest głównie w Manacor, Arta, Son Servera. A na koniec Sant Sebastian, czyli święto patrona Palmy, 20 stycznia. Na filmikach możesz zobaczyć co się wtedy dzieje. Ogniska, ulice i place pełne ludzi, tańczące diabły i pokazy ognia czyli Correfoc. Majorka w styczniu jest bardzo żywa. 

Co jeszcze można robić na Majorce w styczniu?

Niski sezon na Majorce zdecydowanie sprzyja zwiedzaniu bez tłumów. Można też wybrać się na piesze wycieczki po górach lub na zakupy. W styczniu trwają wyprzedaże zimowe. Jeszcze innym pomysłem będzie odwiedzenie jednego z lokalnych cotygodniowych targów. Przede wszystkim spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianie sportów – kolarstwo, golf, tenis…

Planowanie.

Zorganizowanie noclegu w styczniu kiedy jest niski sezon może być nieco utrudnione. Większość obiektów jest zamkniętych a w typowych kurortach turystycznych nic się nie dzieje. Sezon rusza dopiero na przełomie kwietnia i maja. Najprościej zacząć szukać na booking’u i airbnb. Najwięcej dzieje się w stolicy wyspy, w Palmie życie toczy się przez cały rok.  Co do wypożyczenia samochodów sprawdź tutaj co polecam i skorzystaj z rabatu – kliknij. 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.