Majorka w styczniu - pogoda i wydarzenia!

Majorkę warto odwiedzić przez cały rok – tutaj zawsze się coś dzieje. A w szczególności dzieje się właśnie w styczniu. To jeden z moich ulubionych momentów w ciągu roku, właśnie ze względu na wydarzenia. Ale do tego przejdziemy za chwilę. Na początku tego wpisu muszę też wyraźnie zaznaczyć, że styczeń na Majorce to nie czas kiedy leje się z nieba żar, a temperatury nie sprzyjają kąpielom w ciepłym morzu i opalaniu. Więc jeśli interesują Cię wyższe temperatury to przejdź bezpośrednio do kolejnych wpisów: czerwiec, lipiec a może sierpień? Wracając do stycznia w tym wpisie opowiem Ci jaka jest wtedy pogoda, co się dzieje w styczniu na Majorce oraz wspomnę też o tym, na co zwracać uwagę wybierając nocleg zimą na Majorce. 

wakacje na majorce

Temperatura w styczniu na Majorce

Temperatura. Styczeń to właściwie sam środek zimy na Majorce. To właśnie grudzień i styczeń noszą miano tych najchłodniejszych miesięcy w roku. I z mojego doświadczenia tak to właśnie wygląda w praktyce. Dobra wiadomość jest taka, że 1 stycznia 2022 roku odczuwalna temperatura w południe wynosiła 20 ºC – na słońcu i tylko przez chwilę. Statystyczne informacje pokazują, że średnia temperatura na Majorce w styczniu to 11 ºC Zła wiadomość jest taka, że temperatura w nocy lub wieczorami może spaść UWAGA! nawet do 0 ° C, a czasami jeszcze niżej, szczególnie w górach Tramuntana.  Podsumowując tutejszy klimat charakteryzuje się łagodnymi zimami, ale nie oznacza to, że nie można tutaj zmarznąć. W ubiegłych latach bywało w styczniu dosyć deszczowo, a 21 stycznia 2023 roku padał śnieg na poziomie morza, co ma miejsce raz na X lat. 

Ilość godzin słonecznych. W styczniu na Majorce ilość godzin słonecznych wynosi od 9 godzin na początku miesiąca do ponad 10 godzin słonecznych pod koniec stycznia. W połowie stycznia słońce wstaje o 8:09 a zachodzi o 17:47. 

Opady deszczu. Styczeń może być deszczowym miesiącem, ale nie musi. Ze statystyk wynika, że średnio jest około 5 deszczowych dni przez cały miesiąc. Chociaż może z tym bywać różnie, to raczej kwestia szczęścia. Możliwość opadów należy sprawdzać z wyprzedzeniem na 2-3 dni, to wyspa więc wszystko może się zmienić. 

Kąpiele w morzu, czy to możliwe w styczniu?

Lokalni mieszkańcy na hasło plaża w styczniu popukaliby się w czoło. Styczniowe wakacje na Majorce powszechnie nie obejmują kąpieli w morzu. Woda w morzu ma około 15 stopni, a zewnętrzne baseny hotelowe są w tym okresie nieczynne. 15 stopni morza w styczniu? Dla jednych to dużo, dla innych za mało – dla lokalsów zdecydowanie za mało. Plaże są puste i faktycznie nie zobaczymy tłumów w wodzie. Ale… dorzucę tutaj swoje trzy grosze i napiszę, że dla Polaka nic trudnego. Przecież w Polsce dość popularne jest morsowanie – to po pierwsze. A po drugie 15 stopni to nie będzie morsowanie bo ile stopni ma Bałtyk w lecie?! Więc to tak ani nie za ciepło ani nie za zimno. Dla zmarźlaków takich jak ja, kąpiel w morzu odpada, z kolei dla fanów morsowania raj na ziemi! Ostateczna decyzja należy do Ciebie! Nie ma oficjalnego zakazu wchodzenia do wody, a jej kolor i przejrzysta woda będzie kusić, więc lepiej zabrać strój tak na wszelki wypadek. 

 

Co spakować na Majorkę w styczniu?

Przyda się ciepła odzież. Ale grubą kurtkę puchową, czapkę, rękawiczki i ocieplane kozaki możesz zostawić w Polsce. Raczej też nie pochodzisz w sandałkach, letnich sukienkach ani krótkich spodenkach. W ciągu dnia bluza lub sweterek przy tych wyższych temperaturach w zupełności wystarczą. A niekiedy nawet krótki rękawek wystarczy. Problem może być wewnątrz budynku. To czy będzie nam zimno czy nie, zależy od rodzaju ogrzewania lub jego braku. Często bywa tak, że jest zimnej w mieszkaniu niż na zewnątrz. Dlatego odczuwana temperatura może być zupełnie różna… ciężko też jest to opisać, gdyż jest to cecha tutejszego wyspiarskiego klimatu. Trzeba to poczuć. 

wakacje na majorce

Co robić w styczniu na Majorce? Czyli wachlarz lokalnych świąt i wydarzeń.

W styczniu na Majorce nie ma wielu turystów. W tym czasie to lokalsi korzystają z pustej wyspy np świętując. Jest to okres radości i świętowania dla lokalnych mieszkańców. W styczniu dużo się tutaj dzieje! 

  • 5.01 – od razu po Nowym Roku odbywa się święto i orszak Trzech Króli. To właśnie w ten dzień dostaje się świąteczne prezenty w Hiszpanii i kończy się okres bożonarodzeniowy. Ulicami każdego lokalnego miasteczka przechodzi orszak. Zaczyna się dziać już 5.01 wieczorem, a nie 6 stycznia. Warto zobaczyć orszak w Palmie, to tam dzieje się najwięcej. 
  • 8.01 – święto patronki Campos św. Julii. Z tej okazji w Campos odbywa się tam wielkie grillowanie. 
  • 16.01 – warto wybrać się tego dnia do miasteczka Algaida. Obchodzi się tam święto San Honorato – patrona tej miejscowości. 
  • 16.01 – następnie mamy święto Sant Antoni głównie w dniach 16 i 17 obchodzone jest głównie w Manacor, Arta, Son Servera. Natomiast towarzyszące temu spektakle, koncerty i wydarzenia odbywają się właściwie przez cały tydzień. 
  • 19.01 – a na koniec Sant Sebastian, czyli święto patrona Palmy, którego wspomina się 20 stycznia, ale zabawa trwa duuuużo dłużej i przed i po tej dacie. 

Na filmikach poniżej możesz zobaczyć co się wtedy dzieje. Ogniska, koncerty, ulice i place pełne ludzi i w dzień i w nocy, tańczące diabły i pokazy ognia czyli Correfoc. Majorka w styczniu jest bardzo żywa. 

Czasami okazjonalnie pojawiają się jeszcze inne wydarzenia. Jeśli chcesz być na bieżąco, obserwuj mnie na instagramie – tam o wszystkim informuję. 

Co jeszcze można robić na Majorce w styczniu?

Niski sezon na Majorce zdecydowanie sprzyja zwiedzaniu bez tłumów. Można też wybrać się na piesze wycieczki po górach lub na zakupy. W styczniu trwają wyprzedaże zimowe. Jeszcze innym pomysłem będzie odwiedzenie jednego z lokalnych cotygodniowych targów. Przede wszystkim spędzanie czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianie sportów – kolarstwo, golf, tenis i dużo więcej. Kliknij w poniższy link i zobacz atrakcje na Majorce, które polecam. 

Planowanie.

Zorganizowanie noclegu w styczniu kiedy jest niski sezon może być nieco utrudnione. Większość obiektów jest zamkniętych a w typowych kurortach turystycznych nic się nie dzieje. Sezon rusza dopiero na przełomie kwietnia i maja. Warto wtedy poszukać noclegu z ogrzewaniem. W przeciwnym razie dowiecie się na własnej skórze jak trudno przetrwać zimę na Majorce. Temperatury są tutaj wyższe niż te w Polsce w tym samym czasie, ale klimat i wilgotność powietrza mogą sprawić, że odczuwalna temperatura jest dużo niższa od tej, którą wskazują termometry. 

Gdzie szukać noclegu?

Najprościej czynnych w tym okresie obiektów zacząć szukać na BOOKING.COM Najwięcej dzieje się w stolicy wyspy, w Palmie życie toczy się przez cały rok. 

Booking.com

Zobacz polecane przeze mnie noclegi. Wybierz najlepszą dla Ciebie formę urlopowowania, z biurem czy na włąsną rękę?

Skorzystaj z moich podpowiedzi i zaplanuj najlepsze wakacje na Majorce. Nie przegap najważniejszych miejsc na wyspie!