Wakacje z dziećmi na Majorce - pytania i odpowiedzi!

Planowanie rodzinnych wakacji na Majorce wymaga uwzględnienia wielu ważnych kwestii, aby zapewnić komfort,  bezpieczeństwo i przede wszystkim wspaniałe wspomnienia. W tym artykule odpowiem na najczęściej zadawane pytania dotyczące planowania i organizowania wakacyjnego pobytu na Majorce. Dowiesz się jak krok po kroku zorganizować idealne wakacje dla całej rodziny na Majorce. 

Czy warto wybrać Majorkę na wakacje z dzieckiem?

Tak, wybór Majorki na wakacje z dziećmi będzie doskonałym pomysłem.  Uważam, że Majorka to jeden z najpiękniejszych kierunków turystycznych na wyjazd z dziećmi. Bo ma wszystko czego na wakacjach do szczęścia potrzeba: klimat, urokliwe miasteczka, rodzinne hotele i plaże no i przede wszystkim dużą ilość słońca! Wyspa oferuje wiele atrakcji dostosowanych do różnych grup wiekowych. Infrastruktura hotelowa, parki rozrywki, parki wodne – wszystko to sprawia, że dzieci bez względu na wiek nie będą się nudzić.

Jaki termin wybrać na wakacje na Majorce z dzieckiem?

Dla dzieci najciekawsza będzie możliwość korzystania z wody bez ograniczeń. Dlatego najlepszy moment to czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Wtedy jest najcieplej, woda w morzu i w basenach ma odpowiednią temperaturę. Wiele zajęć i atrakcji dla dzieci jest dostępnych tylko od maja do października. Mam tutaj na myśli parki wodne, które działają tylko w sezonie oraz animacje hotelowe. Od czerwca do września pogoda jest najbardziej stabilna, a temperatury są wysokie. Warto jednak być przygotowanym na większą liczbę turystów, szczególnie w lipcu i sierpniu.

 Z drugiej strony najlepszy czas na wyjazd zależy od tego, co chcesz zobaczyć i robić. Wiosną i jesienią również pogoda jest idealna do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i innych zajęć na świeżym powietrzu. Wybór należy do Ciebie! Majorka jest piękna przez cały rok. 

Ile trwa lot na Majorkę i gdzie ich szukać?

Czas przelotu na Majorkę z Polski zależy przede wszystkim od konkretnego miasta w Polsce, z którego odbywa się podróż, oraz od tego, czy jest to lot bezpośredni czy z przesiadkami. Zazwyczaj bezpośredni lot trwa od około 3,5 do 4 godzin. W sezonie (czyli od maja do października) biura podróży oferują pakiety turystyczne z przelotami czarterowymi, sprawdź tutaj polecane hotele dla rodzin. Loty można też zorganizować na własną rękę liniami Ryanair lub Wizzair. Bardzo tanie są też loty z Niemiec. 

Jak dojechać z lotniska do hotelu?

Lotnisko międzynarodowe na Majorce jest tylko jedno. Znajduje się około 10 km od centrum Palmy, 35 km od popularnej Peguera, 60 km od Alcudii, 70 km od położonego na wschodzie kurortu Cala Millor. Jeśli wyjazd organizowany jest przez biuro podróży, to najprawdopodobniej będziesz mieć zapewniony transfer do/z hotelu. Inna opcja to wynajęcie samochodu na lotnisku, szczególnie jeśli chcesz potem zwiedzać wyspę, kliknij tutaj i sprawdź gdzie wypożyczyć. Ostatnia opcja i zdecydowanie najdroższa  to taxi. Zdecydowanie odradzam transport publiczny, w prawdziwe autobusy odjeżdżają z lotniska do najbardziej turystycznych miejsc na wyspie, ale taka podróż ze względu na często długą trasę może być dosyć uciążliwa szczególnie dla mniejszych dzieci. 

Wynajem samochodu a fotelik samochodowy dla dzieci i niemowląt na Majorce. 

Zagwarantowanie bezpieczeństwa dzieci w trakcie podróży na wakacjach to kluczowa kwestia. Na Majorce obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych dotyczy dzieci poniżej 135 cm wzrostu lub/i młodszych niż 12 lat. W większości wypożyczalni samochodów na Majorce istnieje opcja wynajmu fotelików samochodowych. Przy rezerwacji samochodu zazwyczaj możesz dodać fotelik jako dodatkową usługę – warto to zrobić właśnie w tym momencie, aby mieć gwarancję dostępności. Za wynajęcie fotelika zwykle pobierana jest opłata, a informacje dotyczące jego aspektów technicznych udziela bezpośrednio wypożyczalnia.

Skorzystaj z mojego polecenia i odbierz zniżkę na samochód!

Jaki hotel wybrać na Majorce dla dzieci?

Jest to temat niezwykle ważny i szeroki. Dlatego na moim blogu jest dostępny odrębny wpis poświęcony wyłącznie hotelom dla dzieci, kliknij tutaj i przeczytaj całość. Podałam tam też szczegółowo aspekty, na które warto zwrócić uwagę wybierając hotel na Majorce odpowiedni dla rodzin z dziećmi. 

majorka dzieci

Gdzie kupować na Majorce?

Pampersy, musiki dla dzieci, krem ochronny czy inne artykuły, które mogą być potrzebne w trakcie podróży na Majorkę. Większe centra handlowe dostępne są w stolicy Palma de Mallorca. Natomiast większe supermarkety, w których również zaopatrują się lokalsi są dostępne praktycznie w każdej większej miejscowości wyspy. Lidl (takie same marki jak w PL), Aldi, Carrefour, Eroski i Mercadona (odpowiednik polskiej biedronki, ale z produktami hiszpańskich marek) te marki najczęściej się pojawiają, a ceny są korzystne. Wszystkie te wymienione sklepy oferują szeroki wybór produktów spożywczych, pieluch, kosmetyków dla dzieci oraz innych niezbędnych artykułów. Najdroższe produkty są w przyhotelowych sklepikach o nazwie Spar, nie polecam kupowania tam. W każdej miejscowości, nawet tej turystycznej jest dostępna apteka. Na wyspie jest tylko jeden Rossmann, w stolicy ale jest jego odpowiednik Muller też dobrze zaopatrzony. Znajdziesz też liczne mniejsze drogerie. 

Co zwiedzić z dzieckiem na Majorce?

Majorka oferuje wiele atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia dla rodzin z dziećmi. Palma Aquarium, jaskinie, parki wodne, delfinarium i inne parki tematyczne to tylko niektóre atrakcje. Jest z czego wybierać, dlatego na ten temat stworzyłam oddzielny wpis, kliknij tutaj i zobacz polecane atrakcji dla dzieci na Majorce.

Co zrobić jeśli dziecko zachoruje na Majorce?

Jeśli jesteś turystą na Majorce i potrzebujesz pomocy lekarskiej dla siebie lub dla Twojego dziecka, to masz różne opcje.

  • Opieka medyczna publiczna w Hiszpanii dla turystów. Hiszpania ma publiczny system opieki zdrowotnej, ale dostęp do niego jest  ograniczony dla turystów.  Jeśli zagrożone jest zdrowie lub życie pacjenta, ma on prawo do niezbędnego leczenia. Również w razie nagłego wypadku lub potrzeby pilnej pomocy medycznej, można skorzystać z publicznych szpitali lub punktów pomocy medycznej (Urgencias=SOR). Jeśli jesteś obywatelem UE, z takiej opieki możesz skorzystać na podstawie karty EKUZ. Podczas przyjęcia lub wizyty trzeba zaznaczyć, że chcemy być leczeni zgodnie z przepisami UE oraz w ramach EKUZ. O tym, które świadczenie jest konieczne i powinno podlegać refundacji, decyduje lekarz w konkretnym przypadku. Za niektóre usługi medyczne, leki czy transport trzeba zapłacić. Całkowicie odpłatny – i najczęściej bardzo drogi – będzie powrotny transport medyczny poszkodowanej osoby do Polski. Dlatego warto na wakacjach zabezpieczyć się w ubezpieczenie prywatne. 
  • Opieka medyczna w klinikach prywatnych oraz ubezpieczenie turystyczne. Warto mieć prywatne ubezpieczenie turystyczne, które będzie obejmować koszty leczenia, transportu, lekarstw, konsultacji medycznych czy innych usług. W miejscowościach turystycznych na Majorce często znajdują się punkty pomocy medycznej dla turystów, są to punkty prywatne gdzie personel zazwyczaj mówi w języku angielskim i niemieckim lub dostępna jest pomoc tłumacza. Jednak posiadając wykupione wcześniej ubezpieczenie turystyczne należy zgłosić się do swojego ubezpieczyciela, który udzieli szczegółowych informacji dotyczących możliwości skorzystania z pomocy lekarskiej na miejscu, zamówi w naszym imieniu pomoc lekarską lub wskaże z których prywatnych placówek można skorzystać na miejscu. Niekiedy odbywa się to na zasadzie pokrycia kosztów leczenia przez pacjenta, a następnie występuje się o zwrot na podstawie paragonów i dokumentacji poniesionych kosztów od ubezpieczyciela. Korzystanie z prywatnych placówek medycznych jest szybsze i wygodniejsze dla turystów. 
  • W przypadku pilnych sytuacji użyj numeru alarmowego 112

Kąpiele i opalanie z dzieckiem na Majorce, o czym należy pamiętać?

Opalanie i kąpiele w wodzie na Majorce, jak w każdym słonecznym miejscu, wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę skóry dziecka. Zapewne pomocne będą akcesoria do pływania w basenie i morzu, pielucha do wody wielokrotnego użytku, czapeczka ochronna, stroj UV zasłaniający jak największą część ciała. Wybieraj kremy przeciwsłoneczne dostosowane do skóry dziecięcej min 50 SPF i nakładaj krem przed wyjściem na słońce i regularnie co 2 godziny oraz po kąpieli. Używanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV pomoże ochronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Najlepiej unikać bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach 10:00-16:00, kiedy promieniowanie jest najintensywniejsze lub spędzaj ten czas w cieniu. Nawadniajcie się, picie dużej ilości wody jest konieczne. W wodzie zawsze utrzymuj bezpośredni nadzór nad dziećmi podczas kąpieli. Dzieci powinny być zawsze w zasięgu wzroku. Wybieraj bezpieczne miejsca do kąpieli, zwłaszcza na plażach. Unikaj obszarów z silnym nurtem czy głęboką wodą, zwłaszcza jeśli dziecko nie jest doświadczone w pływaniu. 

Masz inne pytanie?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie w tym artykule? Zadaj mi je wysyłając wiadomość prywatną poprzez moje media społecznościowe lub zadaj je w grupie MAJORKA FORUM, kliknij tutaj

Zobacz polecane przeze mnie noclegi. Wybierz najlepszą dla Ciebie formę urlopowowania, z biurem czy na włąsną rękę?

Skorzystaj z moich podpowiedzi i zaplanuj najlepsze wakacje na Majorce. Nie przegap najważniejszych miejsc na wyspie!