Jaka jest pogoda w lutym na Majorce?

Luty na Majorce to miesiąc, w którym przyroda zaczyna budzić się do życia. W powietrzu unosi się już zapach wiosny pomimo, że wciąż trwa kalendarzowa zima. Temperatury są już nieco wyższe od tych styczniowych, a dni robią się coraz dłuższe. Wydłużającym się dniom uroku dodają pierwsze ciepłe promyki słońca oraz kwitnące migdałowce. Podczas gdy w Polsce czy innych częściach Europy zima jest wciąż mroźna, Majorkańczycy już mogą cieszyć się wiosenną aurą. Czy warto przylecieć w lutym na Majorkę? Tego i wielu innych ciekawostek dowiesz się z tego wpisu!

Temperatura w lutym na Majorce

Temperatura. W lutym na Majorce średnia temperatura wynosi około 11 ºC. Z czego te najwyższe zarejestrowane w ciągu dnia sięgają prawie 16ºC, a te najniższe około 7ºC. Odczuwalna temperatura w ciągu dnia przy odrobinie szczęścia i bez wiatru może sięgać nawet ponad 20ºC. Może być też chłodniej w nocy np. w górach, gdzie w 2022 roku zarejestrowano w Lluc temperaturę minusową, dokładnie -4.3ºC.

Ilość godzin słonecznych. W lutym na Majorce ilość godzin słonecznych wynosi od 10 godzin na początku miesiąca do ponad 11 godzin słonecznych pod koniec lutego. W połowie lutego słońce wstaje o 7:45 a zachodzi o 18:23. 

Opady deszczu. Luty nie jest specjalnie deszczowym miesiącem. Ze statystyk wynika, że średnio jest około 5 deszczowych dni przez cały miesiąc. Chociaż może z tym bywać różnie, to raczej kwestia szczęścia. Możliwość opadów należy sprawdzać z wyprzedzeniem na 2-3 dni, to wyspa więc wszystko może się zmienić. 

zima na majorce

Kąpiele w morzu w lutym, czy to możliwe?

Na Majorce kąpać się w morzu można przez cały rok! Sporadycznie spacerując po plażach widzę nielicznych śmiałków, którzy korzystają z zimnego morza śródziemnego nawet w lutym. Oczywiście są to pojedyncze osoby, plaże wtedy mają prawdziwy dziewiczy klimat – nie są sprzątane, są puste, nie ma na nich ratowników ani dostępnych leżaków do wynajęcia. W lutym temperatura morza śródziemnego ma około 14ºC – jest to najniższa temperatura jaka w ogóle bywa jeśli chodzi o morze w okolicach Majorki. Dla jednego będzie to wystarczająco, dla kogoś innego zbyt zimno.  Decyzja należy do Ciebie! 

Co spakować w lutym na Majorkę?

Przyda się strój na cebulkę. Ponieważ w cieniu będzie chłodno – długie spodnie, długi rękaw (sweterek lub cienka kurteczka). Z kolei w ciągu dnia na słońcu, jeśli faktycznie trafią Ci się te wyższe temperatury (około 20, oby!) będzie Ci ciepło no i żeby złapać trochę koloru warto mieć pod spodem coś krótszego. Nie jest to zdecydowanie pogoda na chodzenie przez cały czas w sandałkach, strojach kąpielowych czy letnich sukienkach. Spakuj to, co nosisz wiosną w Polsce. Moje poniższe zdjęcie zostało zrobione w lutym, ciepłe słońce bez wiatru w ciągu dnia – krótki rękawek jak najbardziej ok!

co zwiedzić na majorce

Luty na Majorce z dziećmi czy to dobry pomysł?

Wszystko zależy od formy spędzania czasu z dziećmi. Bez tej informacji nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli Twoje dzieci marzą o tym aby korzystać z atrakcji wodnych na świeżym powietrzu (basen, plaża, zjeżdżalnie…) to raczej odradzam ten pomysł. Zarówno woda w morzu jak i w basenach jest jeszcze zimna dla najmłodszych. Kliknij tutaj i zobacz polecane atrakcje i hotele dla dzieci na Majorce. Natomiast jeśli chcecie spędzać czas aktywnie, mam na myśli spacery, wędrówki górskie, zwiedzanie zabytków czy wspólna jazda na rowerze… to jak najbardziej jest to dobry pomysł aby przylecieć z dziećmi na Majorkę właśnie w lutym. Warto też wiedzieć, że niektóre atrakcje czynne są dopiero od maja jak np. większe parki wodne. Pamiętaj też żeby wybrać nocleg, w którym będzie dostępne ogrzewanie –  wciąż są na wyspie obiekty, które nie posiadają ogrzewania i warto to sprawdzić, żeby w trakcie pobytu nie musieć dogrzewać się suszarką do włosów. 

Loty na Majorkę w lutym?

W lutym nie ma jeszcze dostępnych bezpośrednich lotów na Majorkę. Dostępne są dopiero od końca marca 2023. Alternatywą opcją jest zakup lotu z przesiadką. Lub lecąc z Niemiec, tam często znaleźć można połączenia w atrakcyjnych niższych cena niż jest to w szczycie sezonu. Więcej o połączeniach lotniczych przeczytasz tutaj, kliknij, lub skorzystaj z dostępnej poniżej wyszukiwarki lotów. 

Dla kogo Majorka w lutym?

Pogoda w lutym na Majorce sprzyja zwiedzaniu i aktywnemu wypoczynkowi. Jeśli chcesz wygrzewać się na słońcu i liczysz na 30 stopni i gorącą wodę w morzu to luty NIE JEST najlepszą opcją! Turyści, którzy przyjeżdżają zimą na Majorkę to osoby, które znajdą tutaj spokój i wycieszenie. Nie będzie wtedy tłumów ani imprezowiczów, a typowe turystyczne atrakcje  i kurorty są właściwie nieczynne. Nawet głośne w szczycie lata Magaluf czy Arenal to w zimie opuszczone miasteczka. Brak kłopotów z poszukiwaniem miejsca parkingowego to kolejny dodatkowy plus. Zwiedzanie zabytków (niektóre mogą być zamknięte) czy popularnych plaż, które w tym okresie będą puste, to czysta przyjemność. Zima na Majorce to też raj dla fanów gór oraz wycieczek rowerowych.  Umiarkowana temperatura i w miarę długie dni to główny powód tego, że wielu miłośników sportu i aktywnego wypoczynku przyjeżdża na wyspę by korzystać z dostępnych tras rowerowych i licznych szlaków. Wokół wybrzeża jest wiele oznaczonych ścieżek pieszych, a dla kolarzy głównym celem będą góry, pokonanie Serra de Tramuntana na rowerze to jest coś! Dla amatorów polecam ścieżki wzdłuż morza, można taką znaleźć np w Cala Millor, Can Picafort, Playa de Palma… Kliknij tutaj i zobacz wpis o tym, „co robić na Majorkę w lutym i sprawdź czy są wtedy jakieś lokalne wydarzenia, kliknij”. 

W treści tego wpisu pojawiły się linki afiliacyjne. Dzięki nim mogę w kreatywny sposób polecać produkty i usługi, otrzymując w zamian drobne sumy pieniędzy. Jak to działa?  Umieszczam link afiliacyjny na swojej stronie, a Ty klikając w taki link przechodzisz do strony partnera. Jeśli dokonasz tam dowolnego zakupu, ja otrzymuję prowizję. Nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych, a korzystanie z treści dostępnych na moim blogu jest całkowicie darmowe.