TOP zabytki, które musisz zobaczyć na Majorce!

Baleary to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Europie. Hiszpania faktycznie może kojarzyć się nam z ciekawymi zabytkami, katedrami, muzeami, ważnymi miejscami pod względem historycznym… Ale Ty jak myślisz, czy na Majorce jest coś ciekawego z kategorii zabytków?! Oczywiście, że tak! Majorka to nie są tylko plaże, a jeśli jeszcze mi nie wierzysz to uspokajam i proszę jeszcze o chwilę cierpliwości bo zaraz wyprowadzę Cię z tego błędu. Na Majorce wśród całego wachlarza przeróżnych atrakcji mamy również interesujące zabytki. Częściej lub rzadziej odwiedzane przez turystów, ale jest na czym oko zawiesić. Poniżej znajdziesz moją liste TOP 5 polecanych przeze mnie zabytków na Majorce. Zaczynamy, MAJORKA, ZABYTKI CO WARTO ZOBACZYĆ!

1. Katedra La Seu

Kilkaset metrów od morza, w okolicy sztucznego jeziora i tuż obok parku „de La Mar” znajduje się serce Majorki, czyli Katedra La Seu. Jest to najbardziej charakterystyczny zabytek na wyspie. Znajduje się w stolicy Majorki, czyli w Palmie. Z daleka wygląda jak kamienna bryła. 

Początki katedry La Seu sięgają pierwszej połowy XIII wieku i wzniesiona została ku czci Matki Boskiej, stąd nazwa Catedral de Santa María. Za oficjalną datę rozpoczęcia budowy podaje się 1229 rok. Wiadomo jednak, że w tym miejscu wcześniej znajdował się meczet a jeszcze wcześniej rzymskie miasto. W każdym razie lokalizacja nie jest całkowicie przypadkowa. Główny styl architektoniczny katedry to gotyk lewantyński, zwany też śródziemnomorskim.  Warto mieć na uwadze, że na przestrzeni wieków dodano i zmieniono wiele rzeczy. Dlatego widoczne są też inne style, jak na przykład styl barokowy, kataloński modernizm wprowadzony tam przez Antonia Gaudiego a nawet sztuka współczesna. Katedra robi ogromne wrażenie z zewnątrz, ale uważam, że warto również wejść do środka. Koniecznie musisz zwrócić uwagę na rozetę „Oko gotyckie”, dzięki której uzyskujemy efekt kolorowych rozporoszony kryształków oraz na przepiękny, wiszący nad ołtarzem baldachim – wykonany przez wspomnianego już wcześniej katalońskiego artystę Gaudiego. Katedrę polecam zwiedzić z przewodnikiem aby odkryć wszystkie szczegóły tej cudownej budowli. 

Koszt zwiedzania: 8 euro 

2. Klasztor La Cartuja

La Cartuja to dawny zakon, klasztor Kartuzów znajdujący się zaledwie 20 minut od Palmy, w słynnej Valldemossie. Dla Polaków jest to ważne miejsce gdyż w 1838 roku Fryderyk Chopin wraz z swoją ukochaną George Sand przybyli tutaj aby spędzić słynną „zimę na Majorce”. Zainstalowali się najprawdopodobniej w dwóch celach, 2 i 4 , w których jeszcze chwilę wcześniej mieszkali zakonnicy. Dzisiaj są one otwarte dla zwiedzających. Był to króki pobyt bo już 11 lutego 1839 para opuściła Majorkę. Mieszkańcy wioski w obawie o swoje zdrowie spalili i zniszczyli prawie wszystko, co zostało po Sand i Chopinie. Mimo tego, między innymi dzięki uprzejmości wnuczki Sand mogło powstać Muzeum Chopina i niektóre z przedmiotów, które niegdyś zabrali z sobą do Paryża wróciły do pierwotnego miejsca, czyli do Valldemossy. Jest też mnóstwo innych pamiątek oraz pianino, które dotarło tutaj specjalnie z Francji dla Chopina. Dodatkowo każdego roku w sierpniu w Klasztorze odbywa się Festiwal Chopinowski. Do klasztoru warto wejść chociażby dla samego widoku jaki roznosi się z ogrodów celi, w której mieszkał Chopin. Siedząc na murku i podziwiając górskie uroki wyspy można zrozumieć co Fryderyk miał na myśli pisząc do swojego przyjaciela: „Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie… Jestem blisko tego, co najpiękniejsze. Lepszy jestem…”

Koszt zwiedzania klasztoru: 9,50 euro 

3. Zamek Bellver

Zamek Bellver to najsłynniejszy zamek na Majorce. Warto podkreślić, że jest jedyny okrągły zamek w Hiszpanii i jeden z nielicznych gotyckich zamków w Europie o takim kształcie. Budowa zamku rozpoczęła się na początku XIV wieku, a jego styl to oczywiście gotyk śródziemnomorski. Historycznie rzecz biorąc, zamek pełnił funkcję mieszkalną, był przeznaczony dla królów Majorki. Ma przestrzeni wieków był używany też jako więzienie. Obecnie mieści się w nim Muzeum historii miasta Palma i jest jedną z największych atrakcji turystycznych miasta.

Widoki z tego miejsca są niesamowite. Roznosi się tam imponująca panorama na miasto, na zatokę a także na góry Serra de Tramuntana i środkową część wyspy Pla de Mallorca. Dlatego właśnie nazwa Bellver pochodzi od starego katalońskiego wyrażenia „bell veer”, które oznacza piękny widok.

Koszt zwiedzania: 4 euro 

4. Sanktuarium w Lluc

Tym razem przenosimy się w głąb gór Serra de Tramuntana, do najmniejszej gminy pod względem ilości mieszkańców na Majorce, Escorca. Sanktuarium Lluc, jest to najpopularniejsze duchowe miejsce Majorki. Znajduje się na wysokości około 500 metrów nad poziomem morza i otoczone jest wysokimi wzniesieniami ponad, jak na przykład Puig de Massanella czy Puig Tomir. To miejsce oprócz swojego znaczenia religijnego ma  niezwykle wyjątkowe i atrakcyjne otoczenie przyrodnicze i krajobrazowe. 

Początki sanktuarium datuje się na XIII wiek. Miejsce poświęcone jest Czarnej Madonnie z Lluc – Mare de Déu de Lluc, nazywana przez Majorkańczyków „Moreneta” co zdrobniale oznacza „Czarnulka”. Jest ona uznawana za patronkę wyspy. Ze względu na dużą liczbę pielgrzymów, którzy udawali się do Lluc, w XIV wieku zbudowano pierwszą karczmę/gospodę. W XVI wieku powstał chór Blauets, który funkcjonuje do dzisiaj. Obecna bazylika, w stylu renesansowym z elementami barokowymi została zbudowana w XVIII wieku . Figurka Matki Boskiej z Lluc, patronki Majorki, stoi w kaplicy za ołtarzem głównym a za pomocą systemu rotacyjnego obracana jest w kierunku pielgrzymów w bazylice podczas mszy i uroczystości. Od końca XIX wieku wspólnotą zakonną było Zgromadzenie Sagrados Corazones. 

Koszt zwiedzania: tylko opłata za parking 6 euro 

5. Alcúdia, mury obronne i pozostałości rzymskiego miasta

Alcudia to pudełko niespodzianek. Miasto jest zabytkiem samym w sobie, głównie ze względu na bogatą historię. To właśnie na jej terenie powstało pierwsze, rzymskie miasto na Majorce, które nazywało się POLLENTIA. Mowa tutaj o pozostałościach archeologicznych, odkrytych w XVI wieku przez przypadek podczas innych prac. Zobaczyć tam można między innymi teatr rzymski, forum czy nekropolie. Uroku dodają mury obronne, stworzone za czasów króla Jakuba II. Konstrukcja z 26 rozmieszczonymi wzdłuż niej wieżami o średniej wysokości 6 m. Jedną z największych atrakcji średniowiecznego muru są jego „wrota”. Pierwotnie był trzy bramy wejściowe do miasta obecnie pozostały dwie. Warto też zwiedzić kościół parafialny „Iglesia de Sant Jaume”. Wizytę w Alcudii warto połączyć z odbywającym się tam targowiskiem. W każdy wtorek i niedzielę od 8:00 do 13:30 na Paseo Mare de Déu de la Victòria i okolicznych uliczkach. 

Więcej atrakcji na Majorce znajdziesz poniżej...