Jak działa transport publiczny na Majorce?

MAJORKA TRANSPORT PUBLICZNY

Jeśli wybierasz się na Majorkę to zapewne jedną z istotnych rzeczy jest kwestia poruszania się po wyspie. Jak najtaniej lub najszybciej zwiedzić wyspę czy dojechać z lotniska do hotelu. Opcji jest wiele, można wynająć samochód, wykupić wycieczki zorganizowane, złapać taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego. Każda z wymienionych przed chwilą opcji ma swoje plusy i minusy, transport publiczny również je ma. 

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Jakie opcje poruszania się transportem publicznym są dostępne na Majorce.
  2. Ile kosztują bilety?
  3. Gdzie i jak kupić bilet na Majorce?
  4.  Jak dojechać z lotniska do hotelu na Majorce?

Na temat transportu na Majorce krążą legendy, większość to mity z przeszłości np, że autobusy się spóźniają lub rozkłady jazdy są niezgodne z rzeczywistością… Czy w Polsce też wszystko działa jak w zegarku? Największym minusem transportu publicznego na wyspie jest jednak czas przejazdu. Który na wielu trasach ciągnie się w nieskończoność. Podróżując publiczną komunikacją trzeba uzbroić się w cierpliwość. Muszę też napisać, że w ostatnich latach na Majorce  jest spora poprawa jakości. Autobusy wymieniane są na nowsze, rozkład jazdy jak i informacje praktyczne ZAKTUALIZOWANE można znaleźć w Internecie na oficjalnych stronach. Z punktualnością bywa coraz lepiej, a jazda pociągiem to dla mnie to czysta przyjemność.

Autobusy na Majorce - TIB

TIB to odpowiednik polskiego PKS’u. Pojazdy są łatwo rozpoznawalne ze względu na kolory – czerwony i żółty. I docierają do praktycznie każdej, nawet najmniejszej miejscowości na Majorce. W dodatku w trakcie sezonu turystycznego dodawane do rozkładu są linie dojeżdżające na popularne plaże, do kurortów oraz na cotygodniowe targi. 

transport publiczny majorka
transport publiczny majorka

Jak to działa i jak wyszukać odpowiednią trasę?

Wejdź na stronę, na której znajduje się plan tras kliknij tutaj i wybierz część wyspy, do której chcesz dojechać. Masz pięć różnych opcji do wyboru. W rozkładzie znajdziesz numer linii oraz listę przystanków, na których autobus się zatrzymuje. Oprócz godzin sprawdź też, w które dni dana trasa jest obsługiwana ponieważ może się tak zdarzyć, że do jakiegoś miejsca autobus jeździ tylko raz w tygodniu w dodatku np. tylko w sezonie turystycznym (od maja do października). Warto sprawdzić kruczki i gwiazdeczki. 

Ile to kosztuje i gdzie kupić bilet?

Cena biletu zależy od ilości pokonanych przystanków, a konkretnie od stref między którymi będziesz się przemieszczać. Można je sprawdzić na stronie tib.org Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zapłacisz kartą w autobusie a nie gotówką u kierowcy to nie zapłacisz za jednorazowy przejazd więcej niż 5,40 euro- wyjątkiem są przejazdy linią AEROTIB z/na lotnisko. Tak więc, najtańsza opcja, za jeden przystanek to 1,80 euro a najdroższa 5,40 euro. Uwaga! Jeśli bilet masz zamiar kupić u kierowcy za gotówkę to również jest taka opcja, jednak musisz liczyć się z wyższymi cenami, nawet 9,00 euro za przejazd. Płacąc za przejazd kartą kredytową należy pamiętać o konieczności przyłożenia karty  do czytnika zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z autobusu. Pamiętaj, że ten system kupowania biletów dotyczy tylko autobusów żółto-czerwonych TIB. 

autobusy na majorce

Zwiedzanie Majorki pociągiem, też jest możliwe!

Jeszcze inna opcja to podróżowanie pociągiem. Do dyspozycji mamy trzy różne linie. T1 Palma – Inca, T2 Palma – Sa Pobla, T3 Palma – Manacor. Rozkład i listę przystanków sprawdzisz tutaj.  Koszt podróżowania pociągiem jest identyczny jak na cenniku wyżej. Za jeden przystanek 1,80 euro a za 4 lub więcej 5,40 euro. Bilet na pociąg kupimy w okienku (nie na wszystkich dworcach jest ta opcja) lub w automacie płacąc kartą lub gotówką. Bilet na pociąg jest jednorazowy i nie można go używać ani łączyć w autobusach. Przy wejściu jak i wyjściu z peronu należy zeskanować bilet. Dokąd dojeżdża pociąg w Palmie? Do  Estación Intermodal tuż obok Plaza España, czyli zaledwie kilka kroków od starówki w stolicy wyspy. 

Metro na Majorce? Zgadza się, w Palmie działają dwie linie metra o całkowitej długości 8,5 km. Chociaż prawdę mówiąc metro przypomina tylko z nazwy. Całość jest skomunikowana z linią kolejową aby zapewnić szybkie i sprawne przesiadki. Metrem dojedziemy na Uniwersytet UIB lub do Marratxi. Ceny są idntyczne jak w przypadku autobusów i pociągu. 

Komunikacja miejska w Palmie - EMT

Jak to w Palmie wszystko jest bardziej rozwinięte. Wszystkie działające linie na terenie miasta oraz rozkłady jazdy sprawdzisz tutaj.  Koszt jednorazowego biletu to 2,00 euro. W przypadku jazdy na lub z lotniska służą do tego specjalne linie A1 i A2 i cena za bilet wynosi 5,00 euro. Dokładny cennik dostępny jest tutaj. 

Dzieci do lat 5 nie płacą. Dla rezydentów Palmy oraz sąsiednich gmin dostępna jest opcja wyrobienia karty miejskiej co wiąże się ze zniżkami. Dobra opcja na przemieszczanie się po stolicy Majorki to karta na 10 przejazdów „La Tarjeta 10”. Można ją kupić w kioskach, tabacos i innych punktach do tego autoryzowanych. Koszt takiej karty to 15 euro. Dotyczy ona 10 przejazdów bez robienia przesiadek. 

Jak dojechać z lotniska PMI do centrum miasta?

Z lotniska do centrum Palmy to zaledwie 8 km. Można wziąć taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego. 

  • Linia A1 Lotnisko – Palma centrum, łączy lotnisko z głównymi atrakcjami turystycznymi miasta.
  • Przystanek na lotnisku: Terminal, poziom 0 Przyloty lub Terminal poziom 2 Wyloty. 
  • Cena 5euro 
  • Częstotliwość kursowania: co godzinę. Kierunek centrum od 6:10 do 22:10, kierunek lotnisko od 5:30 do 21:30. 

Jak dojechać z lotniska PMI do dalszych częśći wyspy? - AEROTIB

AEROTIB to cztery linie: A11, A32, A42 i A51 które jeżdżą bezpośrednio do/z kurortów turystycznych. Można dojechać do Camp de Mar, czyli na południowy zachód, na wschód do Cala Bona, na północ do Can Picafort, lub do Campos. W sezonie 2022 od 8 kwietnia kursują już trzy linie a wkrótce ruszy ostatnia do Campos. Za przejazd z lotniska zapłacisz w zależności od strefy 6,75 euro lub maksymalnie 8,10euro euro  za osobę jeśli jedziesz najdalej czyli na północ lub wschód Majorki. 

Przewożenie walizek i rowerów komunikacją publiczną na Majorce

Bagaż podręczny  (torby, małe walizki) można przewozić wewnątrz pojazdu, o ile nie stwarza to żadnego zagrożenia, nie powoduje niedogodności dla innych podróżnych i może być umieszczony pod siedzeniem lub na półce. 

Transport dużych walizek, wózków lub innych większych przedmiotów odbywa się na własną odpowiedzialność podróżujących. Każda osoba może przewieźć – oprócz bagażu podręcznego – jedną sztukę dużego bagażu, która nie może przekraczać 100x60x30 centymetrów, z wyjątkiem składanych wózków dziecięcych, składanych hulajnóg, deskorolek i instrumentów muzycznych – te ostatnie wymienione nie podlegają tym wymiarom. Jeżeli pojazd jest wyposażony w luk bagażowy, duże przedmioty należy umieścić w luku. W innym wypadku możesz je umieścić wewnątrz pojazdu w przestrzeni przeznaczonej do przewozu tych przedmiotów.

Przewóz rowerów: przewóz roweru jest dozwolony tylko w pociągach przygotowanych do tego celu – jest to oznaczone w rozkładzie jazdy – a miejsce do przechowywania rowerów w pociągu jest na samym końcu. Rowery są akceptowane we wszystkich pociągach w weekendy i święta, o ile jest wolne miejsce przeznaczonych do tego celu. Nie ma dodatkowej opłąty za rower. W przypadku autobusów transport roweru jest możliwy na własną odpowiedzialność pod warunkiem wyposażenia pojazdu w bagażnik lub miejsce przeznaczone do tego celu wewnątrz pojazdu. 

Jeśli mimo wszystko jednak wybierzesz zwiedzanie Majorki samochodem to mam dla Ciebie zniżkę do polecanej przeze mnie wypożyczalni na Majorce, kliknij tutaj lub w poniższy baner po więcej informacji 🙂