Zwiedzanie Majorki autobusem lub pociągiem, wszystko co musisz wiedzieć!

MAJORKA TRANSPORT PUBLICZNY

Jeśli wybierasz się na Majorkę to zapewne chcesz wiedzieć jak najlepiej, najtaniej lub najszybciej zwiedzić wyspę. Można wynająć samochód, wykupić wycieczki zorganizowane lub wziąć taxi…  Jest jeszcze jeden sposób!  Majorkę można zwiedzać też transportem publicznym. Każda z wymienionych przed chwilą opcji ma swoje plusy i minusy, transport publiczny również je ma. Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu. 

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Jakie opcje poruszania się transportem publicznym są dostępne na Majorce.
  2. Ile kosztuje poruszanie się transportem publicznym na Majorce.
  3. Gdzie i jak kupić bilet na autobus na Majorce. 
  4.  Jak dojechać z lotniska do hotelu. 

Jeśli ciężko Ci  uwierzyć, że zwiedzanie Majorki autobusem jest możliwe to zapraszam Cię do odsłuchania rozmowy na ten temat. Natalia, travelholiczka.pl  właśnie w ten sposób zwiedziła Majorkę i opowiedziała mi jak to wyglądało w praktyce, co udało się zwiedzić i ile to kosztuje. Naszą rozmowę możesz odsłuchać tutaj, kliknij. 

Na temat transportu na Majorce krążą legendy, większość to mity z przeszłości np, że autobusy się spóźniają lub rozkłady jazdy są niezgodne z rzeczywistością czy, że kierowcy nie znają angielskiego. Fakt, to co mogę zarzucić z mojego doświadczenia to, że czas przejazdu na wielu trasach ciągnie się w nieskończoność. Podróżując publiczną komunikacją trzeba uzbroić się w cierpliwość i być gotowym na różne przygody. Muszę też napisać, że w ostatnich latach na Majorce widzę dużą poprawę. Autobusy wymieniane są na nowsze, rozkład jazdy jak i informacje praktyczne ZAKTUALIZOWANE można znaleźć w Internecie na oficjalnych stronach oraz z punktualnością bywa coraz lepiej a jazda pociągiem to dla mnie czysta przyjemność.

Autobusy na Majorce - TIB

TIB to odpowiednik polskiego PKS’u. Pojazdy są łatwo rozpoznawalne ze względu na kolory – czerwony i żółty. I docierają do praktycznie każdej, nawet najmniejszej miejscowości na Majorce. W dodatku w trakcie sezonu turystycznego dodawane do rozkładu są linie dojeżdżające na popularne plaże, do kurortów oraz na cotygodniowe targi. 

transport publiczny majorka
transport publiczny majorka

Jak to działa i jak wyszukać odpowiednią trasę?

Wejdź na stronę, na której znajduje się plan tras kliknij tutaj i wybierz część wyspy, do której chcesz dojechać. Masz pięć różnych opcji do wyboru. W rozkładzie znajdziesz numer linii oraz listę przystanków, na których autobus się zatrzymuje. Oprócz godzin sprawdź też, w które dni dana trasa jest obsługiwana ponieważ może się tak zdarzyć, że do jakiegoś miejsca autobus jeździ tylko raz w tygodniu w dodatku np. tylko w sezonie turystycznym (od maja do października). Warto sprawdzić kruczki i gwiazdeczki. 

Ile to kosztuje i gdzie kupić bilet?

Cena biletu zależy od ilości pokonanych przystanków, dobra wiadomość jest taka, że nie zapłacisz więcej niż za 4 przystanki bez różnicy ile ich pokonasz. Tak więc, najtańsza opcja, za jeden przystanek to 1,80 euro a najdroższa 5,40 euro. Wszystko to pod warunkiem, że za bilet zapłacisz kartą kredytową w autobusie, kupisz bilet w automacie lub przez internet (ta opcja będzie dostępna już wkrótce). Uwaga! Jeśli bilet masz zamiar kupić u kierowcy za gotówkę to również jest taka opcja, jednak musisz liczyć się z wyższymi cenami, nawet 9,00 euro za przejazd. Płacąc za przejazd kartą kredytową należy pamiętać o konieczności przyłożenia karty  do czytnika zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z autobusu.

autobusy na majorce

Zwiedzanie Majorki pociągiem, też jest możliwe!

Jeszcze inna opcja to podróżowanie pociągiem. Do dyspozycji mamy trzy różne linie. T1 Palma – Inca, T2 Palma – Sa Pobla, T3 Palma – Manacor. Rozkład i listę przystanków sprawdzisz tutaj.  Koszt podróżowania pociągiem jest identyczny jak na cenniku wyżej. Za jeden przystanek 1,80 euro a za 4 lub więcej 5,40 euro. Bilet na pociąg kupimy w okienku (nie na wszystkich dworcach jest ta opcja) lub w automacie płacąc kartą lub gotówką. Bilet na pociąg jest jednorazowy i nie można go używać ani łączyć w autobusach. Przy wejściu jak i wyjściu z peronu należy zeskanować bilet. Dokąd dojeżdża pociąg w Palmie? Do  Estación Intermodal tuż obok Plaza España, czyli zaledwie kilka kroków od starówki w stolicy wyspy. 

Metro na Majorce? Zgadza się, w Palmie działają dwie linie metra o całkowitej długości 8,5 km. Chociaż prawdę mówiąc metro przypomina tylko z nazwy. Całość jest skomunikowana z linią kolejową aby zapewnić szybkie i sprawne przesiadki. Metrem dojedziemy na Uniwersytet UIB lub do Marratxi. Ceny są idntyczne jak w przypadku autobusów i pociągu. 

Komunikacja miejska w Palmie - EMT

Jak to w Palmie wszystko jest bardziej rozwinięte. Wszystkie działające linie na terenie miasta oraz rozkłady jazdy sprawdzisz tutaj.  Koszt jednorazowego biletu to 2,00 euro. W przypadku jazdy na lub z lotniska służą do tego specjalne linie A1 i A2 i cena za bilet wynosi 5,00 euro. Dokładny cennik dostępny jest tutaj. 

Dzieci do lat 5 nie płacą. Dla rezydentów Palmy oraz sąsiednich gmin dostępna jest opcja wyrobienia karty miejskiej co wiąże się ze zniżkami. Dobra opcja na przemieszczanie się po stolicy Majorki to karta na 10 przejazdów „La Tarjeta 10”. Można ją kupić w kioskach, tabacos i innych punktach do tego autoryzowanych. Koszt takiej karty to 15 euro. Dotyczy ona 10 przejazdów bez robienia przesiadek. 

Jak dojechać z lotniska PMI do centrum miasta?

Z lotniska do centrum Palmy to zaledwie 8 km. Można wziąć taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego. 

  • Linia A1 Lotnisko – Palma centrum, łączy lotnisko z głównymi atrakcjami turystycznymi miasta.
  • Przystanek na lotnisku: Terminal, poziom 0 Przyloty lub Terminal poziom 2 Wyloty. 
  • Cena 5euro 
  • Częstotliwość kursowania: co godzinę. Kierunek centrum od 6:10 do 22:10, kierunek lotnisko od 5:30 do 21:30. 

Jeśli mimo wszystko jednak wybierzesz zwiedzanie Majorki samochodem to mam dla Ciebie zniżkę do polecanej przeze mnie wypożyczalni na Majorce, kliknij tutaj lub w poniższy baner po więcej informacji 🙂 

Co zwiedzić na Majorce...