Transport publiczny na Majorce

wszystko co musisz wiedzieć przed podróżowaniem autobusem po Majorce – rozkład jazdy, ceny biletów i dużo więcej!

Jeśli wybierasz się na Majorkę to zapewne jedną z istotnych rzeczy jest kwestia poruszania się po wyspie. Jak najtaniej lub najszybciej zwiedzić wyspę czy dojechać z lotniska do hotelu. Opcji jest wiele, można wynająć samochód, wykupić wycieczki zorganizowane, złapać taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego. Każda z wymienionych przed chwilą opcji ma swoje plusy i minusy, transport publiczny również je ma. 

Na temat transportu na Majorce krążą legendy, większość to mity z przeszłości np, że autobusy się spóźniają lub rozkłady jazdy są niezgodne z rzeczywistością… Czy w Polsce też wszystko działa jak w zegarku? Największym minusem transportu publicznego na wyspie jest jednak czas przejazdu. Który na wielu trasach ciągnie się w nieskończoność. Podróżując publiczną komunikacją trzeba uzbroić się w cierpliwość. Muszę też napisać, że w ostatnich latach na Majorce  jest spora poprawa jakości. Autobusy wymieniane są na nowsze, rozkład jazdy jak i informacje praktyczne ZAKTUALIZOWANE można znaleźć w Internecie na oficjalnych stronach. Z punktualnością bywa coraz lepiej, a jazda pociągiem to dla mnie to czysta przyjemność.

Rozkład jazdy autobusów na Majorce

transport publiczny majorka

Autobusy na Majorce - TIB

TIB to odpowiednik polskiego PKS’u. Pojazdy są łatwo rozpoznawalne ze względu na kolory – czerwony i żółty. I docierają do praktycznie każdej, nawet najmniejszej miejscowości na Majorce. W dodatku w trakcie sezonu turystycznego dodawane do rozkładu są linie dojeżdżające na popularne plaże, do kurortów oraz na cotygodniowe targi. Poniżej załączam mapkę z aktualnymi trasami, które będą dostępne w okresie wakacyjnym w sezonie 2024. 

majorka transport publiczny autobusy

Czy da się dojechać autobusem w każde miejsce na Majorce?

Na Majorce istnieje rozbudowana sieć transportu publicznego. Autobusy TIB są popularnym środkiem transportu dla mieszkańców i turystów podróżujących po wyspie. Jednakże możliwość dotarcia wszędzie autobusem TIB może być uzależniona od konkretnych tras i rozkładów jazdy. W związku z tym, podczas podróży na Majorce, zaleca się sprawdzenie konkretnych tras i rozkładów autobusów TIB, aby dowiedzieć się, czy są one odpowiednie dla planowanej podróży. Może się zdarzyć, że w niektóre obszary trzeba będzie dojechać alternatywnymi środkami transportu lub skorzystać z wynajmu samochodu.

Ile to kosztuje i gdzie kupić bilet na Majorce?

Cena biletu zależy od ilości pokonanych przystanków, a konkretnie od stref między którymi będziesz się przemieszczać. Za bilet opłacony gotówką zapłacisz więcej. Najtańsza opcja jest płacąc kartą pojedziesz już od 1,80 za osobę / przejazd. A płacąc gotówką możesz zapłacić nawet 13,50 EUR. Zresztą sam zobacz na poniższych grafikach jaka jest różnica w cenach. 

Ceny płacąc gotówką

Ceny płącąc kartą zbliżeniowo

Autobusy na Majorce - płatność zbliżeniowa jest tańsza!

Dowolna karta bankowa z opcją płatności zbliżeniowych to najlepsza i NAJTAŃSZA opcja płatności za bilety w komunikacji publicznej na Majorce. Karta bankowa, zarówno debetowa, jak i kredytowa, umożliwia podróżowanie siecią TIB na Majorce bez konieczności wcześniejszego zakupu biletu komunikacyjnego. Czyli wsiadasz przykładasz kartę do czytnika i płacisz zbliżeniowo. Jeśli podróżujesz w grupie, to odbijasz tyle razy kartę, ile jest osób. Ponadto przy użyciu tej samej karty bankowej oferowane są zniżki dla grup do 5 osób – wszystko nalicza się automatycznie. 

UWAGA! Płacąc za przejazd kartą zbliżeniową należy pamiętać o konieczności przyłożenia karty  do czytnika zarówno podczas wsiadania jak i wysiadania z autobusu. Za brak odbicia karty przy wyjściu naliczana jest kara 0,30 EUR za osobę. Kartę należy odbić tyle razy, ile jest osób. Kartę można zastąpić płatnością telefonem.  Za wszystkie przejazdy opłacone kartą, opłaty pobierane są następnego dnia jednorazową kwotą odpowiadającą łącznej liczbie odbytych przejazdów. Twój bank może dokonać zablokowania kwoty na maksymalnie 20 €. 

Zobacz wideo z instrukcją

A co z przesiadkami?

Można dokonać 2 przesiadek podróżując 3 różnymi liniami (autobusem, pociągiem lub metrem), pod warunkiem, że pomiędzy pierwszym odbiciem karty a drugim zatwierdzeniem upłynie nie więcej niż 60 minut. Dobre wieści! Nieważne jak długa będzie podróż, nigdy nie zapłacisz więcej niż 4 „strefy”. 

Czy można zapłacić gotówką?

Można zapłacić gotówką za podróż autobusem, ale ceny biletów są wyższe. Jest to najdroższy bilet w systemie taryfowym. Ze względu na opóźnienie czasu przejazdu, wydawanie reszty, kolejki itd nie jest to rekomendowana forma płatności, dlatego jest droższa.  Dodatkowo za bilet można zapłacić gotówką i banknotami o wartości maksymalnie do 20 euro. Bilet jest ważny wyłącznie na jedną podróż na linii. Jeśli się przesiadasz i płacisz gotówką, musisz kupić nowy bilet. 

Zwiedzanie Majorki pociągiem, też jest możliwe!

Jeszcze inna opcja to podróżowanie pociągiem. Do dyspozycji mamy trzy różne linie. T1 Palma – Inca, T2 Palma – Sa Pobla, T3 Palma – Manacor. Rozkład i listę przystanków sprawdzisz tutaj.  Koszt podróżowania pociągiem jest identyczny jak na cenniku wyżej. Za jeden przystanek 1,80 euro a za 4 lub więcej 5,40 euro. Bilet na pociąg kupimy w okienku (nie na wszystkich dworcach jest ta opcja) lub w automacie płacąc kartą lub gotówką. Bilet na pociąg jest jednorazowy i nie można go używać ani łączyć w autobusach. Przy wejściu jak i wyjściu z peronu należy zeskanować bilet. Dokąd dojeżdża pociąg w Palmie? Do  Estación Intermodal tuż obok Plaza España, czyli zaledwie kilka kroków od starówki w stolicy wyspy. 

Metro na Majorce? Zgadza się, w Palmie działają dwie linie metra o całkowitej długości 8,5 km. Chociaż prawdę mówiąc metro przypomina tylko z nazwy. Całość jest skomunikowana z linią kolejową aby zapewnić szybkie i sprawne przesiadki. Metrem dojedziemy na Uniwersytet UIB lub do Marratxi. Ceny są idntyczne jak w przypadku autobusów i pociągu. 

Komunikacja miejska w Palmie - EMT

Jak to w Palmie wszystko jest bardziej rozwinięte. Wszystkie działające linie na terenie miasta oraz rozkłady jazdy sprawdzisz tutaj.  Koszt jednorazowego biletu to 2,00 euro. W przypadku jazdy na lub z lotniska służą do tego specjalne linie A1 i A2 i cena za bilet wynosi 5,00 euro. Dokładny cennik dostępny jest tutaj. 

Dzieci do lat 5 nie płacą. Dla rezydentów Palmy oraz sąsiednich gmin dostępna jest opcja wyrobienia karty miejskiej co wiąże się ze zniżkami. Dobra opcja na przemieszczanie się po stolicy Majorki to karta na 10 przejazdów „La Tarjeta 10”. Można ją kupić w kioskach, tabacos i innych punktach do tego autoryzowanych. Koszt takiej karty to 15 euro. Dotyczy ona 10 przejazdów bez robienia przesiadek. 

Jak dojechać z lotniska do hotelu na Majorce?

Z lotniska do centrum Palmy to zaledwie 8 km. Można wziąć taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego. 

  • Linia A1 Lotnisko – Palma centrum, łączy lotnisko z głównymi atrakcjami turystycznymi miasta.
  • Przystanek na lotnisku: Terminal, poziom 0 Przyloty lub Terminal poziom 2 Wyloty. 
  • Cena 5euro 
  • Częstotliwość kursowania: co godzinę. Kierunek centrum od 6:10 do 22:10, kierunek lotnisko od 5:30 do 21:30. 

Dalsze części wyspy czyli TIB I AEROTIB: 

AEROTIB to cztery linie: A11, A32, A42 i A51 które jeżdżą bezpośrednio do/z kurortów turystycznych. Można dojechać do Camp de Mar, czyli na południowy zachód, na wschód do Cala Bona, na północ do Can Picafort, lub do Campos. W sezonie 2024 od 22 marca kursują już te linie

Przewożenie walizek i rowerów komunikacją publiczną na Majorce

Bagaż podręczny  (torby, małe walizki) można przewozić wewnątrz pojazdu, o ile nie stwarza to żadnego zagrożenia, nie powoduje niedogodności dla innych podróżnych i może być umieszczony pod siedzeniem lub na półce. 

Transport dużych walizek, wózków lub innych większych przedmiotów odbywa się na własną odpowiedzialność podróżujących. Każda osoba może przewieźć – oprócz bagażu podręcznego – jedną sztukę dużego bagażu, która nie może przekraczać 100x60x30 centymetrów, z wyjątkiem składanych wózków dziecięcych, składanych hulajnóg, deskorolek i instrumentów muzycznych – te ostatnie wymienione nie podlegają tym wymiarom. Jeżeli pojazd jest wyposażony w luk bagażowy, duże przedmioty należy umieścić w luku. W innym wypadku możesz je umieścić wewnątrz pojazdu w przestrzeni przeznaczonej do przewozu tych przedmiotów.

Przewóz rowerów: przewóz roweru jest dozwolony tylko w pociągach przygotowanych do tego celu – jest to oznaczone w rozkładzie jazdy – a miejsce do przechowywania rowerów w pociągu jest na samym końcu. Rowery są akceptowane we wszystkich pociągach w weekendy i święta, o ile jest wolne miejsce przeznaczonych do tego celu. Nie ma dodatkowej opłąty za rower. W przypadku autobusów transport roweru jest możliwy na własną odpowiedzialność pod warunkiem wyposażenia pojazdu w bagażnik lub miejsce przeznaczone do tego celu wewnątrz pojazdu. 

Jak zaplanować wakacje na Majorce ?

Wybór najlepszego noclegu na Majorce będzie zależeć od Twoich osobistych preferencji oraz budżetu. Określ ile możesz wydać na nocleg. Majorca oferuje różnorodne opcje, począwszy od luksusowych hoteli po bardziej ekonomiczne hostele czy prywatne apartamenty. Sprawdź w jakiej części wyspy chcesz się zatrzymać. Czy preferujesz plażę, spokojne miasteczko czy może wolisz poimprezować? Zacznij od wyboru lokalizacji, kliknij tutaj „MAJORKA, KTÓRY REGION WYBRAĆ?” a następnie przejdź do polecanych przeze mnie hoteli, kliknij tutaj

 

Czy warto wynająć auto na Majorce i komu polecam?

Wynajem samochodu będzie dobrym pomysłem dla osób, które chcą samodzielnie zwiedzić wyspę i tej samodzielności się nie boją! Polecam odebrać samochód bezpośrednio z lotniska, co ułatwia podróżowanie zaraz po przylocie na Majorkę, dojazd do hotelu i późniejsze swobodne zwiedzanie wyspy. Mając do dyspozycji samochód będziesz zwiedzać zgodnie ze swoim własnym tempem, zatrzymując się w miejscach, które Cię interesują, i spędzisz tam tyle czasu, ile chcesz.  Kliknij w baner poniżej i skorzystać ze zniżki do polecanej przeze mnie wypożyczalni –  OFFUGO.ES

Zaplanuj swoje wakacje na Majorce i odkryj wszystko, co ta magiczna wyspa ma do zaoferowania. Nie przegap najważniejszych miejsc,  top rajskich plaż, zabytków, punktów widokowych… Kliknij tutaj i przejdź do sekcji, gdzie znajdziesz najważniejsze atrakcje i zaplanujesz zwiedzanie Majorki krok po kroku!