O lotnisku.

Międzynarodowe lotnisko na Majorce jest tylko jedno. Jest trzecim co do wielkości w Hiszpanii. Znajduje się 8 kilometrów od centrum miasta. Ruch na lotnisku ma głównie charakter międzynarodowy. W sezonie letnim jest to jedno z najbardziej ruchliwych lotnisk w Europie. Duże znaczenie ma również ruch między półwyspem. Najważniejsze połączenia to Barcelona, ​​Madryt-Barajas, Dusseldorf i Frankfurt. Jest również bazą operacyjną dla kilku linii lotniczych: Air Europa, Ryanair oraz Vueling Airlines.  Pod względem narodowości to obywatele Niemiec są najliczniejsci jeśli chodzi o pasażerów. Kolejni to sami Hiszpanie a następnie Brytyjczycy. 

Lotnisko na Majorce w liczbach. 

W 2020 roku Son Sant Joan zamknął rok z liczbą 6 108 486 pasażerów, jest to bardzo mała liczba spowodowana pandemią. Dla porównania w ubiegłych latach cyfry te sięgały 29 milionów pasażerów. Dla porównania, warszawskie Okęcie obsługuje rocznie około  18,86 mln pasażerów.

Historia.

Dopiero w sierpniu 1935 roku powstała pierwsza komercyjna linia, między Palmą i Madrytem. Rok później linia ta została zastąpiona linią Palma-Barcelona. A trzy lata później Lufthansa i Iberia zainaugurowały swoje linie, ale na lotnisku Son Bonet. Lotnisko Sant Son Joan zostało jedynie wykorzystywane przez lotnictwo wojskowe. Pierwsi turyści korzystali z lotniska w Son Bonet. Ze względu na coraz większy ruch w 1958 roku powstały plany rozbudowy. Zarządzeniem z 7 lipca 1960 roku Port lotniczy Son Sant Joan został otwarty dla ruchu krajowego i międzynarodowego. 

Wzrost ruchu pasażerskiego był istotny w latach osiemdziesiątych. Z siedmiu milionów pasażerów obsłużonych w 1980 roku, liczba wzrosła do prawie dziesięciu milionów w 1986 roku i przekroczyła piętnaście milionów w 1995 roku. Ten stały wzrost spowodował konieczność ponownego rozważenia gruntownej przebudowy. Niezbędne prace nad nowym kompleksem lotniska Son Sant Joan rozpoczęły się w połowie 1993 roku. Nowy budynek terminala, zaprojektowany przez majorkańczyka Pere Nicolau Bover został otwarty w 1997  roku. Właściwie to od tamtej pory lotnisko w Palmie ciągle się rozbudowuje i modernizuje.

Wylot - sklepy, restauracje, bary...

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa spójrz na ekrany lotniska w poszukiwaniu bramki. Spójrz uważnie na literę, która wskaże Ci w jakiej części znajduje się terminal. Lotnisko w Palmie jest ogromne. W strefie handlowej znajdują się kawiarnie i restauracje oraz szeroki wybór sklepów, w których można znaleźć mnóstwo pamiątek i lokalnych produktów z Majorki. Według aktualnych przepisów woda butelkowana nie może kosztować więcej niż 1 euro. Na lotnisku w Palmie jest McDonald’s. 

Jak dojechać z lotniska PMI do centrum miasta?

Z lotniska do centrum Palmy to zaledwie 8 km. Można wziąć taksówkę lub skorzystać z transportu publicznego. 

Transport publiczny

 • Linia A1 Lotnisko – Palma centrum, łączy lotnisko z głównymi atrakcjami turystycznymi miasta.
 • Przystanek na lotnisku: Terminal, poziom 0 Przyloty lub Terminal poziom 2 Wyloty. 
 • Cena 5euro 
 • Częstotliwość kursowania: co godzinę. Kierunek centrum od 6:10 do 22:10, kierunek lotnisko od 5:30 do 21:30. 

 • Linia A2, jeździ w kierunku Arenal – Can Pastilla, Playa de Palma y s’Arenal.
 • Koszt 5 euro.  
 • Kierunek Playa de Palma: od 6.50 do 22.10, kierunek lotnisko: od 6.20 do 21.40
 • odjeżdża co godzinę
 • Koszt taksówki jest z góry ustalony przez rząd Balearów, obowiązujący cennik to:
 • Taryfa 1, cena początkowa 4 euro + 1,10 € / km (od 21.00 do 7.00, soboty i święta
 • Taryfa 2, 3euro + 0,93 €, dni powszednie od 7.00 do 21.00
 • Dodatki: 4euro za transport na lotnisko lub do portu
 • Telefon: 871 100 378
 • Taxi dla osób niepełnosprawnych 971 703 529

Jak dojechać z lotniska PMI do dalszych części wyspy ?

Jeśli Twoje wakacje są zorganizowane to najprawdopodobniej turoperator lub biuro zorganizują tzw. transfer do hotelu. Podstawione autobusy znajdują się na parkingu, bezpośrednio przy wyjściu z lotniska. Inna opcja to wypożyczenie samochodu, lub taksówka. Możesz też skorzystać z komunikacji publicznej. Autobusy są obsługiwane przez firmę TIB. W sezonie turystycznym działa linia o nazwie Aerotib: linia z lotniska, która dojeżdża do większości turystycznych kurortów. Rozkład sprawdzisz tutaj. 

Lotnisko w czasie pandemii

Co powinieneś wiedzieć przed podróżą: Stosowanie maseczki jest obowiązkowe. Zabrania się wchodzenia na terminal lotniska osobom, które nie mają zamiaru podróżować. Do środka mogą wejść tylko pasażerowie i osoby towarzyszące, które potrzebują pomocy. Pasażerowie przybywający z zagranicy muszą dostarczyć formularz kontroli zdrowia na lotnisku (pobierz go tutaj). Nie należy jechać na lotnisko ani podróżować, jeśli masz objawy choroby.

Zaplanuj wakacje na Majorce, więcej wpisów...