Lokalne targi na Majorce, czyli pomysł na poranek w majorkańskim stylu!

co zwiedzić na Majorce Majorka wakacje atrakcje na Majorce

Poniżej przygotowałam krótki przewodnik na temat lokalnych „mercados” czyli targów na Majorce. Zanim wymienię te, na które warto się wybrać  będąc na wyspie poznajcie kilka praktycznych informacji, które wprowadzą Was w atmosferę tego miejsca.

Mercado na Majorce to nic innego jak targowisko, targ, uliczny rynek, bazar, itd. Jest to idealne miejsce do tego aby nie tylko zaopatrzyć się w tutejsze przysmaki i rzemiosło ale też przy okazji można poznać lokalne miasteczka i nawiązać kontakt z ich mieszkańcami. Jest to niezwykle kolorowe miejsce, pełne smaków, zapachów oraz głośnych rozmów… To właśnie tutaj odkryjesz prawdziwy klimat wyspy! Oglądanie lokalnych wyrobów to świetna atrakcja turystyczna dla całej rodziny!

Dlaczego warto odwiedzić lokalny targ na Majorce❓

Odwiedzenie ulicznego rynku to idealny sposób na to aby bliżej poznać Majorkę oraz ludzi, którzy mieszkają na wyspie. To właśnie na mercado zobaczysz całą masę lokalnych produktów spożywczych, rzemiosło, posłuchasz tutejszej muzyki i podejrzysz jacy są i jak zachowują się mieszkańcy wyspy na co dzień. 

Targi a lokalna tradycja na wyspie...

Na Majorce ogromną wagę przywiązuję się do lokalnych tradycji i zwyczajów. Widać to na każdym kroku. Świadczą o tym liczne święta, gastronomia, wystrój domów oraz czynności życia codziennego. Jednym z cotygodniowych obowiązków jest wizyta na mercado. Targi odbywają się przynajmniej raz w tygodniu w centrum miejscowości na tzw. placu „de mercado” w ten sam, ustalony od lat dzień. Dlatego jest to ważne wydarzenie nie tylko dla turystów ale głównie dla mieszkańców wyspy. 

Lista najpopularniejszych targów na Majorce

Poniedziałek: Calvià, Manacor, Caimari, Montuïri

Wtorek: Alcúdia, Artà, Campanet, Santa Margalida

Środa: Andratx, Capdepera, Deià, Felanitx, Petra, Port de Pollença, Santanyí, Selva, Sencelles, Sineu, Vilafranca

Czwartek : Campos, El Arenal, Consell, Inca, Sant Llorenç, Ses Salines, Sant Joan, Lloseta

Piątek: Alaro, Algaida, Binissalem, Can Picafort, Llucmajor, Maria de la Salut, Son Servera

Sobota: Búger, Bunyola, Cala Rajada, Campos, Costitx, Palma, Santanyí, Sóller, Santa Eugèniam Santa Margalida

Niedziela: Alcúdia, Felanitx, Llucmajor, Muro, Pollença, Porto Cristo, Santa Maria del Camí, Valldemossa y Sa Pobla

Co jeszcze musisz wiedzieć❓

▶Godziny : Targowiska zwykle odbywają się w godzinach od 9:00 do 13:00. Godziny te mogą ulec zmianie przez warunki atmosferyczne albo lokalne święta. 

▶W sezonie turystycznym w wielu kurortach odbywają dodatkowe targowiska letnie lub tematyczne, często w godzinach wieczornych. 

▶W większości miejsc można płacić kartą, ale jeszcze nie wszystkie akceptują ten sposób płatności. Dlatego lepiej mieć przy sobie gotówkę. 

⚠Uwaga na kieszonkowców, często bywają właśnie na targowiskach. 

▶Jak dojechać: W dni, w które odbywa się targowiska, kursują dodatkowe autobusy komunikacji miejskiej. Na przykład z Cala Ratjada dojedziemy we wtorki rano specjalnym autobusem na „Mercado de Arta”. 

Największy i zarazem najbardziej popularny rynek na wyspie odbywa się w czwartki w miejscowości Inca. Znajduje się tam ponad 1000 straganów a znaleźć można produkty od żywności po wyroby skórzane czy obuwie, z których to produkcji słynie właśnie ta miejscowość. Nie powinien Was też zdziwić widok żywych zwierząt. Inny popularny targ odbywa się w każdą niedzielę w Pollenca i znajdziecie tam 300 punktów sprzedaży. Malownicze uliczki tej miejscowości dodają wyjątkowego uroku i sprawiają, że kupowanie lokalnych wyrobów to czysta przyjemność. Inne polecane przeze mnie targowiska odbywają się w Arta, Sineu oraz Santanyi.