Kup dom na
Majorce!

Chodzi Ci po głowie zakup małego mieszkanka na Majorce? A może lepiej od razu dom z basenem i widokiem na morze? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie marzył o tym aby zamieszkać na słonecznej wyspie! Być może wcale nie myślisz o luksusach tylko o spokojnym życiu w miejscu, gdzie słońce świeci statystycznie 300 dni w ciągu roku. Majorka jest idealnym miejscem do życia jeśli chodzi klimat. Nie oznacza to jednak, że będzie to sielankowe życie usłane różami… to zależy od wielu czynników.  Z tego wpisu dowiesz się ile kosztują nieruchomości na Majorce i jakie są widełki cenowe.  Jak wygląda proces kupna oraz do kogo zgłosić się o pomoc. W takim razie przechodzimy do konkretów!

Ceny nieruchomości na Majorce...

Kawalerka, apartament, z widokiem na morze czy na góry?  W środkowej części wyspy, czyli w tzw. interiorze a może jednak w pierwszej linii morza? To trudny wybór, ale jednocześnie lokalizacja to kluczowa kwestia jeśli będziemy rozmawiać o cenach. Niestety na początek trzeba się określić bo to lokalizacja będzie głównym wyznacznikiem.  Zacznijmy od tych najtańszych. Przeglądając aktualne ogłoszenia, najniższa cena to 40.000 euro za mieszkanie dwupokojowe 52 m2. Dlaczego tak tanio? Po pierwsze znajduje się w niebezpiecznej i problematycznej dzielnicy a po drugie najprawdopodobniej ma dzikich lokatorów. I tak też, z tymi lokatorami zostanie sprzedane, nowy właściciel musiałby prawnie wywalczyć dostęp do swojego mieszkania. Niestety, takie mamy prawo w Hiszpanii. 

IMG_9859

Dalej, za 56.000 euro możemy kupić kawalerkę 35 m2 (mała kuchnia w przedsionku + salon i sypialnia 2 w 1 + łazienka). I tutaj nie ma już żadnych niespodzianek, oprócz tego, że mieszkanie raczej nadaje się do remontu. Jeśli do naszych wymagań dołączymy windę, klimatyzację i 2 pokoje to cena automatycznie podskakuje do 110.000 euro. Niestety tutaj też żeby zamieszkać będzie potrzebne odświeżenie. Minimum na wejście to malowanie, wymiana mebli, płytek, podłogi…  Jeśli do naszej listy wymagań, (oprócz tych wcześniejszych) dodamy jeszcze ogród i basen (basen nie na wyłączność tylko wspólnotowy – do podziału z  sąsiadami) to cena minimalna podskakuje do 180.000 euro. 

Przechodzimy teraz do tych droższych. Dom wolnostojący w miejscowości z dostępem do morza, ogrodem, garażem, basenem to wydatek minimum 250.000 euro. To samo, ale w ładniejszej dzielnicy i w nowoczesnym standardzie ceny zaczynają się od 400.000 euro. Najdroższa nieruchomość na Majorce, dostępna na Idealista w momencie pisania tego wpisu kosztuje 24.950.000 euro. Luksusowa dzielnica w Puerto d’Andratx, 6 pokoi, ponad 1300 m2, ogromny basen, sauna, siłownia, prywatny heliport. Jak widzicie przedział jest ogromny od 2500 euro za m2 do 20.000 m2. 

nieruchomości na majorce

Ceny za m2 na Majorce:

 • średnia cena za m2 nieruchomości na Majorce to około 5000 euro
 • na starym mieście w stolicy, czyli w Palmie cena jest już wyższa, od 5000 do 7500 euro/m2 
 • w kurortach turystycznych ceny w zależności od widoku i standardu wahają się od 3000 do 5500 za m2
 • najdrożej jest w popularnych miasteczkach w górach jak np. słynna Deia czy Valldemossa i cena za m2 średnia to 9000 euro/m2 
 • najtaniej jest wewnątrz wyspy, lokalizacje położone dalej od morza, ceny w przedziale od 2300 – 4000 euro / m2

Oprócz lokalizacji na cenę wpływa też metraż, odległość od morza i widok z okna/balkonu, nasłonecznienie, data konstrukcji, standard, sąsiedztwo, dostęp do garażu, basen, winda jeśli to piętrowiec… 

mieszkanie na majorce

Gdzie szukać ogłoszeń?

Właściwie to nie musisz szukać. Napisz do mnie, ([email protected]) a otrzymasz namiary na specjalistę z branży nieruchomości na Majorce, oczywiście kontakt z agentem w języku polskim. Żeby wstępnie zorientować się jaki jest rynek możesz spojrzeć na ogłoszenia dostępne na portalach:

 • idealista.com,
 • milanuncios.es,
 • strony poszczególnych agencji – agencia inmobiliaria mallorca
 • grupy na facebooku i marketplace

Musisz pamiętać jednak, że nie wszyscy mają szczere intencje i wiele osób chce „zarobić” na obcokrajowcach szukających swojego „gniazdka w raju” jakim jest Majorka. Pod wpływem braku obeznania, emocji i marzeń są łatwym łupem takich oszustów.  Możesz źle trafić – w ostatnich latach miało miejsce mnóstwo oszustw i przekrętów dlatego jeśli chcesz trafić w sprawdzone ręce to napisz czego dokładnie szukasz oraz jaki masz budżet a ja przekieruję Cię do specjalisty z branży nieruchomości. 

kup dom na majorce
kup dom na majorce

Jak wygląda procedura kupna nieruchomości na Majorce?

Kupno domu czy mieszkania to często najważniejsza inwestycja, jakiej dokonujemy w naszym życiu. Dlatego każdy kto rozważa zakup domu czy mieszkania powinien udać się do notariusza przed wykonaniem jakichkolwiek formalności. Obecny hiszpański system zakupu nieruchomości, oparty jest na ścisłej współpracy między notariuszem a tzw. rejestrem majątku, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo prawne. Porady należy zasięgnąć przed podpisaniem jakiegokolwiek dokumentu lub pokwitowania, a nawet przed dostarczeniem jakichkolwiek pieniędzy, nawet w formie zadatku. Do kosztów zakupu i sprzedaży wchodzą również różne podatki, koszt aktu notarialnego, wpis do rejestru i koszty prowadzenia księgowości. Procedura kupna będzie wyglądać inaczej jeśli nieruchomość kupujemy bezpośrednio z banku, od osoby prywatnej czy od dewelopera. Istotne jest też to, czy dysponujemy budżetem aby opłacić całość czy jednak nieruchomość chcemy kupić na kredyt. Dlatego najlepiej jest skontaktować się ze specjalistą, który wszystkie kroki dokładnie wyjaśni. 

Krok po kroku

 • Określić cechy i lokalizację naszej nieruchomość,
 • Określić budżet / widełki,
 • Przeglądać i porównać dostępne oferty i zrobić rozeznanie rynku, 
 • Zobaczyć na żywo nieruchomości, które nas interesują. Im więcej, tym lepiej!
 • Wybrać tą, która nas interesuje i zaproponować cenę. 
 • Upewnij się, że wszystko w dokumentach i pozwoleniach jest w porządku przed dokonaniem oficjalnego zakupu. 
 • Podpisać umowę 
 • Dokonać opłaty za nieruchomość
 • Uregulować inne opłaty i podatki 

Ważne dokumenty i aspekty:

 • Registro de la propiedad – Wpis do księgi wieczystej, żeby dowiedzieć się kto jest właścicielem i czy nieruchomość ma jakieś zadłużenia i czy charakterystyka i opis są identyczne z tym co widzieliśmy. 
 • Kontakt z zarządcą budynku – żeby sprawdzić czy wszystkie opłaty wspólnotowe, czynsz są uregulowane. Dopytać o stan budynku. 
 • Urząd gminy / miasta – sprawdzić czy opłata za IBI (podatek od nieruchomości) jest uregulowany. 
 • Agent nieruchomości – zapytaj o nr Colegiado, CIF czyli informacje z Rejestru Handlowego lub jeśli jest osobą fizyczną nr DNI (dowodu osobistego). Sprawdź czy agencja działa legalnie i jest wpisana do rejestru na Balearach. 
 • Sprawdź czy nieruchomośc nie jest obciążona kredytem. 
 • La cédula de habitabilidad – to dokument, który zapewnia, że budynek może być zamieszkany i  spełnia podstawowe warunki.       

 • Escritura de propiedad – akt notarialny 

 • Certificado de eficiencia energética – charakterystyka energetyczna budynku. 

Wymienione wyżej punkty to tylko niektóre kwestie, o których należy pamiętać. W praktyce jest ich więcej i mogą się różnić w zależności od sytuacji i okoliczności. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który przeprowadzi Cię przez cały proces za rękę. Jeśli chcesz skontaktować się z agentem nieruchomości na Majorce napisz do mnie – [email protected] 

Z tego wpisu dowiesz się jakie są koszty wynajęcia mieszkania lub domu oraz gdzie szukać ogłoszeń. Dowiesz się też na co koniecznie musisz zwrócić uwagę wybierając mieszkanie na wyspie!

Gdzie i kiedy szukać pracy na Majorce? Czy łatwą ją znaleźć? Zapisz sobie pomocne strony i aplikacje. Sprawdź jakich dokumentów potrzebujesz. Inne ważne kwestie, o których musisz wiedzieć!