Ciężko było jeszcze kilka tygodni temu wyobrazić sobie puste ulice Majorki w czasie Wielkanocy. A jednak tak się stało! Czy teraz czeka nas kolejny etap i jest to czas aby przygotować się na sezon letni bez turystów? 

Ale jak to?  Przecież Majorka to wyspa turystyczna. Wszystko od tego zależy! Jak wyspa może się zamknąć na turystów?  Z czego będą żyli ludzie? Te pytanie najczęściej padają z Waszej strony. A ja doskonale o tym wiem, bo sama żyje z turystyki jak i większość osób, które tutaj znam. 

Jest wiele scenariuszy ale wygląda na to, że trzeba na poważnie wziąć pod uwagę ten najbardziej pesymistyczny. Wizja Majorki bez turystów międzynarodowych w sezonie 2020 jest coraz bardziej prawdopodobna. Więcej niż połowa tutejszych hotelarzy zadeklarowała, że nie otworzą drzwi swoich hoteli w tym sezonie.

Straty liczone są w milionach euro. Nie ma w tym nic dziwnego, przecież Majorka to wyspa, która praktycznie całkowicie zależna jest od turystów. Wystarczy spojrzeć na mój poprzedni wpis o Historii turystyki na Majorce.

Ponadto tutaj nie chodzi tylko o biura podróży, hotele czy linie lotnicze. Bo jeśli Pan Kowalski nie poleci na swoje wakacje to Cristina, która pracuje jako pokojówka w hotelu nie będzie mogła kupić sobie nowych ubrań, iść do restauracji na obiad czy zabrać dzieci do kina. To jest jak piramida. I nawet jeśli ktoś powie, że przecież na Majorce można znaleźć pracę poza turystyką to tutaj wszystko jest od tego zależne.             I prędzej czy później uderzy to w każdy sektor. 

Może sierpień, może wrzesień ? A może sezon zimowy…

Można sobie gdybać. Ale zastanówmy się czy od razu po otwarciu granic ludzie z przygotowanymi bagażami ruszą kupować wycieczki i będą gotowi psychicznie i finansowo na swoje wakacje? Moim zdaniem trochę to potrwa zanim samoloty się zapełnią opłacalną liczbą uczestników! Trochę czyli może sierpień a może październik… Zegar tyka a to właśnie lipiec i sierpień to kluczowe miesiące.

Można przedłużyć sezon na listopad i grudzień… Nie jest to nic nowego, że w okresie jesienno-zimowym sezon na Majorce jest niski. Jeśli jest wybór polecieć w cieplejsze miejsce to dlaczego nagle turyści mieliby wybrać Majorkę? 

Od początku zamknięcia granic ruszyła kampania #SeeYouSoon. Zresztą z ogromnym powodzeniem. Wielu miłośników wakacji na Majorce zapewnia, że nie ma zamiaru rezygnować ze swoich podróży a jedynie przełożyć je na później. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy polityków nawołujące do przełożenia wakacji na 2021 rok, czyli akcja tak czy siak zamienia się w „See You Soon In 2021„. 

Pod lupę bierze się szczególnie turystów z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Bo to oni zapełniają pierwsze rubryczki wszelkich statystyk. Nawet jeśli możliwe będzie podróżowanie wewnątrz Hiszpanii to czy Hiszpanów będzie na to stać? Czy ta liczba wystarczy aby hotelarzowi opłacało się otworzyć hotel i zatrudnić pracowników? 

Czy Majorka zostanie otwarta szybciej ze względu na turystykę? 

Pozytywną informacją jest to, że Baleary są w czołówce regionów z najmniejszym wzrostem zachorowań. I mimo wszystko nadal jest to kierunek bezpieczny. Premier Hiszpanii dał zielone światło co do zróżnicowanego odmrażania w poszczególnych regionach. Ale nie jest wiadomo, których dokładnie regionów ma to dotyczyć. Była to jedynie luźna wypowiedź a konkretów można oczekiwać dopiero w maju. 

 

Oficjalnie wiadomo, że turystyka zostanie reaktywowana jako ostatnia. Nie wiadomo dokładnie kiedy się to stanie i w jakim tempie. Interesujące są też pomysły mierzenia temperatury  i robienia testów turystom na lotniskach. Zasady bezpieczeństwa w hotelach chociażby korzystanie z bufetów czy basenów. Jeśli ceny miałyby się obniżyć na tyle aby zachęcić potencjalnego turystę to kto pokryje koszty dezynfekcji i zasad bezpieczeństwa. Bo przecież to wszystko wymaga dodatkowych środków i personelu. 

Wyobraźcie sobie, że Wasz samolot ląduje na lotnisku w Palmie. Badają Wam temperaturę lub robią test na wirusa. Jest gorąco a trzeba nosić maseczkę. Następnie musice wynająć samochód lub wziąć taxi aby dotrzeć do hotelu. Bo przecież dojazd w zatłoczonym autobusie nie wchodzi w grę. Po dotarciu do hotelu nie możecie swobodnie korzystać z basenu a leżaki są ustawione w odległości 2 metrów od siebie. Nie istnieje już też tradycyjny bufet a dania są Wam podawane bezpośrednio do stolika. Na plaży również należy zachować bezpośrednią odległość. Tutaj propozycja jak potencjalnie mogą wyglądać plaże w 2020 roku. Zdjęcie pochodzi z portalu „Ultima Hora” i przedstawia szklane boxy z zachowaniem odstępu między plażowiczami. 

Nie pójdziemy też na dyskotekę bo to wiąże się z tłumem ludzi. Jak to, Majorka bez imprez? 

To tylko kilka kwestii, o których coraz częściej się wspomina. Ale czy Wy wyobrażacie sobie takie wczasy? Jak szybko jesteśmy w stanie przyzwyczaić się do nowych okoliczności aby swobodnie wypoczywać? I ile osób się na to zdecyduje?  

Z czego aktualnie żyjemy na Majorce? „Szczęśliwcy”załapali się na tzw. ERTE czyli zawieszenie kontraktu i zasiłek w wysokości 70% dotychczasowej pensji na czas trwania stanu wyjątkowego. W praktyce natomiast minęło już ponad 35 dni od ogłoszenia tego programu a zaledwie kilka tysięcy ludzi w całym kraju otrzymało swoje pieniądze. Jest też dodatkowa pomoc dla przedsiębiorców ale ze względu na to, że wiele osób zwyczajnie zawiesiło swoją działalność nim im nie przysługuje. Mniej szczęścia mają pracownicy, którzy nie mieli stałej umowy, osoby które wcześniej otrzymały wypowiedzenia i pracujący „na czarno”, których też jest sporo. Im nic się nie należy. Wśród społeczności jest wielka niewiadoma, stres i brak pracy, środków do życia i perspektyw na kolejne miesiące. A to dopiero początek. 

Na koniec przytoczę jeszcze przetłumaczoną przeze mnie najnowszą wypowiedź Pani Prezydent Balearów Franciny Armengol: 

„Nie jestem zwolenniczką przekreślania całkowicie sezonu 2020. Należy zrobić wszystko co możliwe aby reaktywować turystykę ale jednocześnie zapewniając całkowite bezpieczeństwo podróżującym. Nie będziemy robić problemów jeśli hotelarze zdecydują się otworzyć a turyści będą chcieli spędzić wakacje na Balearach. Wręcz przeciwnie, będziemy ich zachęcać do tego. Pytanie tylko czy ludzie będą chętni do tego aby podróżować? Nie będziemy mogli wrócić ani do 1/3 tego co było. Ludzie boją się i nie będą gotowi finansowo do tego aby podróżować. Zarówno w Hiszpanii jak i na świecie. Nawet 200,000 osób zagrożonych jest brakiem pracy na Balearach dlatego pracujemy nad tym aby mieli dochód minimalny.” 

(źródło wypowiedzi: https://www.diariodemallorca.es/mallorca/2020/04/19/francina-armengol-incentivar-llegada-turistas/1503527.html) 

Mój wpis nie ma na celu nikogo przestraszyć. To jest wyłącznie podsumowanie faktów i być może rozwieje fałszywe nadzieje wielu osób. W tym momencie stan wyjątkowy jest przedłużony do 9 maja. Co będzie potem na ten moment nie wiadomo. Zniesienie stanu wyjątkowego nie jest równoznaczne z otwarciem granic. Czeka nas potem jeszcze długa droga.  

I nikt nie jest w stanie odpowiedzieć jednoznacznie kiedy Majorka zostanie otwarta dla turystów. Musimy obserwować sytuację i uzbroić się w cierpliwość! 

Aktualizacja: KORONAWIRUS NA MAJORCE 23.05.2020

Minęło już sporo czasu od publikacji  tego wpisu dlatego to czas aby go zaktualizować. Wiem, że interesuje Was obecna sytuacja i to kiedy wreszcie będzie można spędzić wakacje na Majorce 🙂 

Na ten moment mogę śmiało napisać, że jeśli nic po drodze się nie wydarzy to od lipca będzie można przylecieć na Majorkę. Jeśli chodzi o statystyki dotyczące zachorowań to cały czas spadają i są to jednocyfrowe liczby. Więc sytuacja koronawirusa na Majorce jest opanowana. Z całą odpowiedzialnością napiszę też, że na Balearach jest bezpiecznie. 

Od 21 maja wprowadzono w Hiszpanii nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. A od przyszłego poniedziałku Baleary przechodzą do fazy 2 i będziemy mogli swobodnie poruszać się po całej prowincji. Czyli również pomiędzy wyspami Majorkaą-Ibizą-Minorką-Formenterą. Będą otwarte też plaże z zachowaiem 2 metrów odległości pomiędzy osobami a w grupach można przebywać do maksymalnie 15 osób. 

Kiedy otworzą granice?

Granice zostały już otwarte a aktualne informacje i ograniczenia znajdziecie tutaj:

Aktualne zasady i ograniczenia – Koronawirus na Majorce Sezon 2020 na Majorce – aktualna sytuacja 

Trzymajcie się zdrowo! 😉