Jesień na Majorce, czyli co skrywają w sobie październik i listopad...

Pisząc jesień na Majorce mam na myśli dwa konkretne miesiące: październik i listopad. W październiku zazwyczaj mam okazję jeszcze trochę popracować. W tym roku prawie wszystkie dni pracujące spędziłam w górach Serra de Tramuntana i najfajniejsze było to, że praktycznie dzień po dniu mogłam obserwować zmiany w krajobrazie. Głównie chodzi o kolory, inny kolor nieba, zmieniające się odcienie zieleni i dojrzewające owoce charakterystyczne dla tej pory roku. 

Zacznijmy od owoców...

Jesienne smaki i kolory Majorki, czyli mieniące się w różnych odcieniach drzewa, które można spotkać podczas spacerów. Oprócz tego, że ładnie wyglądają to również polecam odkryć ich smak.  Na Majorce możemy znaleźć ogromną różnorodność lokalnych odmian drzew, oprócz podziwiania drzew cytrynowych i dojrzewających już pod koniec października niektórych odmian pomarańczy mam jeszcze inne propozycje. 

Chruścina jagodna

Bardziej podoba mi się potoczna nazwa tego drzewa, czyli „drzewo poziomkowe”. Podczas spacerów szczególnie po zalesionych obszarach wyspy można zauważyć wybijające się między liśćmi małe, czerwone kuleczki (mogą być też pomarańczowe jeśli jeszcze nie są w stu procentach dojrzałe). Owoce tego drzewa są jadalne, ale ich duża ilość może spowodować, że się nimi upijemy. Z tych owoców można produkować alkohol, marmoladę lub komponować z daniami mięsnymi. 

Granaty

Ze względu na swoje zalety uważany jest za super owoc mocy i witalności. Eksperci wskazują, że składa się on głównie z wody (80%) i cukrów (17%) oraz wysokiej zawartości polifenoli, punicalaginy i antocyjanów,  które mają bardzo korzystny pływ na organizm człowieka. Dlatego granat to nic innego jak pożywienie-lekarstwo. Czyli dokładnie pasuje do tego co mówił Hipokrates: „Niechaj pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”.

„Chiński daktyl”

Czyli owoce Jujube na Majorce znane jako „ginjols”. Mają kształt i wygląd bardzo zbliżony do oliwek. Szczególnie kiedy jeszcze dojrzewają i są zielone można je pomylić z oliwkami, tym bardziej, że wewnątrz też jest pestka.  Później już jako dojrzałe mają kolor bardziej kasztanowy. W smaku mi przypominają jabłko. I dokładnie tak bym to opisała jakbłko o wyglądzie i kształcie oliwek. Oczywiście też ma korzystne właściwości, jest bogaty w witaminę C, jest zatem owocem odżywczym i energetycznym, choć niezbyt kalorycznym. 

A co z pogodą...

W 2021 roku październik był o wiele ładniejszy niż wrzesień. Praktycznie dopiero w ostatnim tygodniu pogoda się pogorszyła, a przez resztę października mogliśmy się cieszyć dosłownie letnią pogodą! Maksymalnie temperatury, czyli te w ciągu dnia utrzymują się jeszcze ciągle powyżej 20 stopni, zazwyczaj 22 lub 23 stopnie. W nocy bywa już chłodniej, i termometry mogą w niektóre, te chłodniejsze noce spaść nawet w okolice 10 stopni. Temperatura wody w morzu w październiku wynosi od 20 do nawet 24 stopni, te wyższe dotyczą pierwszej połowy. To jeśli chodzi o październik na Majorce. 

A jak to wygląda w listopadzie? Może padać, trzeba być na to przygotowanym. Tutaj wszystko zależy od szczęścia. Patrząc  na ubiegłoroczne statystyki najwyższa temperatura w listopadzie 2020 wyniosła aż 23 stopnie! Pierwsza połowa miesiąca jest jeszcze bardzo podobna do października z temperaturami tymi wyższymi w ciągu dnia powyżej 20 stopni (20 – 23stopnie). Druga połowa listopada jest już chłodniejsza w ciągu dnia nastawić trzeba się wtedy na temperatury w granica 15-20 stopni. W nocy z kolei najchłodniej okolice 8 stopni. Cieplejsze ubrania będą przydatne. 

jesień na majorce deia
jesień na majorce

Co się wtedy dzieje?

  • Jarmark gastronomiczny Feria gastronómica de la Lampuga a Cala Rajada 
  • Ruta del Llonguet de Palma – szklak gastronomiczny popularnej bułki pochodzącej ze stolicy Majorki 
  • Feria de Octubre de Campos – jesienne jarmarki i lokalne święta, np w Campos w październiku 
  • Feria de la Miel – Festiwal miodu w Llubi, październik / listopad 
  • IRONMAN Mallorca – wydarzenie sportowe
  • Targowisko Inca “Dijous BO” w listopadzie 

To tylko krótka lista przykładowych wydarzeń, które mają miejsce jesienią na Majorce. Eventów również ze świata sztuki i kultury można znaleźć dużo więcej. Jesienią odbywają się również liczne wydarzenia sportowe, zawody, wyścigi kolarskie i dużo więcej… W październiku i listopadzie śmiało można się jeszcze opalać, woda w morzu również ma jeszcze ciągle ponad 20 stopni, więc z obserwacji wiem, że dla wielu osób to jeszcze ciągle optymalne do kąpieli warunki. Jesień to też idealny czas na piesze wędrówki po górach czy po prostu wzdłuż wybrzeża wyspy. Polecam przede wszystkim osobom, które lubią spędzać czas aktywnie! 

Skorzystaj z moich podpowiedzi i zaplanuj najlepsze wakacje na Majorce. Nie przegap najważniejszych miejsc na wyspie! 

Odbierz 10% zniżki na wypożyczenie samochodu w OFFUGO.ES, najlepszej wypożyczalni na Majorce! 

Dowiedz się jak krok po kroku zaplanować przeprowadzkę na wyspę. Zobacz ile to kosztuje i dużo więcej…