Jaka jest pogoda na Majorce?

„Jaka jest pogoda na Majorce?” to najczęściej zadawane przez Was pytanie! Majorka kojarzy nam się z upałami i słońcem ale jednak tak na wszelki wypadek chcemy się upewnić czy aby na pewno w wybranym przez nas terminie nic nas nie zaskoczy. Mimo 300 słonecznych dni w ciągu roku można trafić tutaj na deszcz. Nie do końca jest też jasne czy w morzu można kąpać się przez cały rok… Dlatego poniżej wyjaśniam wszystko co związane jest z pogodą na Majorce oraz zostawiam Wam pomocne źródła do kontrolowania warunków atmosferycznych na wyspie!

Klimat na Majorce...

Na Balearach panuje klimat śródziemnomorski. Jego najbardziej charakterystyczną cechą są upalne lata i łagodne zimy. Oficjalnie mówi się, że najniższa temperatura to 0°, ale z doświadczenia wiem, że sporadycznie może spaść nawet do -5° (szczególnie w górach). Na Majorce średnie roczne opady deszczu wahają się od 350 mm (na południu wyspy) do 1.500 mm (najwyższe opady są w paśmie górskim Serra de Tramuntana). Dlatego ważne jest sprawdzanie prognozy pogody dla konkretnej miejscowości, w której jesteście a nie ogólnie dla całej Majorki! Mimo tego, że wyspa jest mała to może wyglądać to inaczej… w Palmie może świecić słońce a w Soller może padać deszcz! Jeśli np. jesteście w Can Picafort i pokazuje Wam opady na kolejny dzień to warto sprawdzić czy w innej miejscowość deszczu nie będzie i tam się wybrać. 

Temperatury na Majorce...

Poniżej znajduje się wykres, który pokazuje minimalne i maksymalne temperatury dla każdego miesiąca. Najlepiej czytać to tak, że minimalne dotyczą nocy a maksymalne dnia. Ta rozbieżność może być istotna podczas pakowania się na wyspę. A jeśli chcecie więcej informacji na ten temat to zjeżdżając niżej  znajdziecie  rozpiskę temperatur na Majorce przez cały rok – miesiąc po miesiącu. Oczywiście to jest tylko orientacyjnie. To, że akurat w 2020 roku luty był piękny, słoneczny i bezdeszczowy nie oznacza, że teraz będzie tak samo!

miesiąc

temperatura minimalna

temperatura maksymalna

Styczeń

Luty 

Marzec

Kwiecień

Maj

Czerwiec

Lipiec

Sierpień 

Wrzesień 

Październik

Listopad

Grudzień

6,6°

6,9°

9,2°

14,1°

14,7°

20,1°

17,7°

14,5°

10,9°

8,9°

4,1°

19,7°

21,9°

21,5°

24,6°

28,7°

31,9°

37,2°

34,4°

31,4°

26,9°

23,1°

19,5°

Najlepszy miesiąc na wakacje na Majorce?

Niestety nie ma ani jednej konkretnej odpowiedzi ani też żaden miesiąc nie jest najlepszy czy najgorszy. Majorka jest warta odwiedzenia przez cały rok.  Na wakacje na plaży najlepiej nadają się miesiące gorące o ile jesteście w stanie wytrzymać sięgające czterdziestu stopni upały. Chodzi o czerwiec, lipiec, sierpień i początek września. Wtedy jest mniejsza szansą na deszcz i gwarancja dużej ilości słońca, gorącej wody i żaru lejącego się z nieba. W sierpniu może tak bardzo gorąco, co może nie być odpowiednie dla małych dzieci lub osób starszych. Wakacje polegające na zwiedzaniu można zrealizować przez cały rok, choć w miesiącach letnich zaleca się raczej relaks w cieniu. Miesiące luty, marzec, kwiecień, maj i październik są łagodne i nadają się do zwiedzania, uprawiania sportów na przykład w górach lub jazda na rowerze. Od grudnia do lutego jest najchłodniej.  Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 

Czy na Majorce często pada deszcz?

Na Majorce słońce świeci przez 300 dni w roku. A jak to wygląda w praktyce? Typowo deszczowe miesiące to wrzesień, listopad, grudzień, styczeń, marzec i maj. Może popadać też pod koniec sierpnia. Wystarczy spojrzeć na te skoki temperatur to wszystko jest związane ze stykaniem się gorącego i zimnego powietrza. I to własnie one powodują burze, sztormy, mini trąby powietrzne a nawet sporadyczne powodzie. Statystycznie najwięcej bo aż 10 deszczowych dni jest zazwyczaj w grudniu. A najmniej w lipcu i sierpniu bo tylko jeden lub dwa. 

Huragany, powodzie i inne zjawiska...

Nie ma się czego bać! Pod warunkiem, że nie będziecie zbliżać się do brzegu kiedy są ogromne fale lub chodzić po górach kiedy jest alarm pogodowy. Kiedy coś się do Majorki zbliża wiadomo o tym na kilka dni przed. Wszystkie media o tym mówią i alarmują mieszkańców. Żeby np. nie wychodzić z domu w czasie silnego wiatru, żeby nie wychodzić na plażę w czasie sztormu, zupełnie jak w Polsce! W okresie zmian pór roku, kiedy różne masy powietrza stykają się mogą pojawić się silne opady deszczu, huragany, powodzie (W MIEJSCOWOŚCIACH NARAŻONYCH NA TO, czyli te, w których znajdują się strumienie, które w czasie silnych opadów zamieniają się w rzeki w dodatku bardzo niebezpieczne !)   

Czy na Majorce można kąpać się w morzu przez cały rok?

Oczywiście, że tak! Serio! Temperatura morza śródziemnego nie spada niżej niż 12 stopni! Widzę ludzi kąpiących się w styczniu czy w lutym, nie są to tłumy ale są osoby, które wchodzą do wody na Majorce przez cały rok. Ja zaczynam moją przygodę z plażą dopiero w czerwcu. Ale to dlatego, że uwielbiam ciepełko! Tutaj można sprawdzić temperaturę wody w morzu na Majorce.    A tutaj czy są wysokie fale i kierunek wiatru. 

Z mojego punktu widzenia. 

Lubię ciepło więc upały latem w ogóle mi nie przeszkadzają. Zresztą mieszkania, w których do tej pory mieszkałam były przystosowane do wysokich temperatur. A jak już nie mogłam wytrzymać to chodziłam na plażę, którą mam trzy kroki od domu. Dla mnie problemem są tutejsze zimy. Mieszkania nie są przystosowane do zimna! Obecnie jest luty, na zewnątrz w ciągu dnia temperatura około 20 stopni a moim mieszkaniu dalej jest 14! Ogrzewanie jest drogie bo jest elektryczne więc trzeba spędzać czas na zewnątrz. To jest własnie odpowiedź na to, dlaczego bary zawsze są pełnę. Bo po co siedzieć w zimnym mieszkaniu ? Ja też, staram się jak najwięcej czasu zimą spedząć na słoneczku.  

Jak i gdzie śledzić pogodę na Majorce?

-> W aplikacjach na telefonie. Ustawcie sobie konkretną miejscowość a nie ogólnie „Majorka”. Bo może to Was wprowadzić w błąd. Jeśli jesteście np. w Alcudii to nie sprawdzajcie prognozy dla Palmy i odwrotnie.

-> Temperatura wody

-> Najbardziej sprawdzona i szczegółowa stronka to AEMET (niestety tylko w wersji hiszpańskiej) 

-> Do śledzenia opadów na żywo RAtiempoytemperatura.es/…/temperatura-del-aguaIN ALARM  (jest też wersja mobilna)