Wszystko co musisz wiedzieć jeśli szukasz mieszkania na Majorce!

Mieszkać na Majorce jak to pięknie brzmi! Wiele osób o tym marzy, widzę to chociażby po ilości wiadomości, które wpadają na moją skrzynkę każdego dnia. Pytacie o ceny, o to gdzie szukać mieszkania i jak wygląda cały proces wynajmu czy kupna. Moje marzenie się spełniło, od 2014 roku mieszkam na hiszpańskiej Majorce dlatego postanowiłam podzielić się z Wami swoim doświadczeniem i informacjami. Jeśli rozważasz przeprowadzkę na Majorkę to koniecznie przeczytaj ten wpis a wszystkiego się dowiesz!

Znam ten temat od podszewki ponieważ od wielu lat wynajmuję mieszkanie, obecnie to moje 3 gniazdo, a dodatkowo zanim każde z nich wynajęłam to obejrzałam kilkadziesiąt innych. Obecnie to moje trzecie wynajmowane tutaj mieszkanie. A dodatkowo od jakiegoś czasu intensywnie rozglądam się i interesuję tematem kupna nieruchomości na Majorce. To co mnie boli to stosunek jakości do ceny, porównując Polskę i Hiszpanię. Na przykład na Majorce za  100.000 euro kupię stare, zawilgocone, jednopokojowe mieszkanie do całkowitego remontu a w Polsce za tą samą cenę nowiutkie mieszkanko. Zresztą sami wiecie…. No ale skupmy się na konkretach!

Statystyki i widełki cenowe

Jeśli chodzi o ceny zarówno wynajmu jak i kupna to Baleary to drugi, najdroższy region w Hiszpanii. Średnie ceny wynajmu, dane z 2020 to 880 euro za mieszkanie jednopokojowe,  1077 za dwa pokoje  i 1.264 za trzy pokoje. Natomiast jeżeli chodzi o kupno nieruchomości to jest to średnio od 3000 euro do 5000 euro za metr w zależności od standardu i lokalizacji danego mieszkania czy domu. Wiadomo, że czym lepszy standard, większe miasto i bliższa odległość od morza to ceny idą w górę. 

mieszkanie na majorce

Wynajem krok po kroku

Na początek szukamy swojego wymarzonego mieszkania na przykład przeglądając ogłoszenia w Internecie. O tym gdzie szukać dowiesz się w kolejnych akapitach. Przy okazji należy ustalić sobie budżet i określić czego i gdzie szukamy. Kontaktujemy się z właścicielem bądź osobą odpowiedzialną z agencji nieruchomości i umawiamy się na wizytę. Oprócz tego, że to my będziemy sprawdzać warunki danego mieszkania pojawi się jeszcze jedna ważna kwestia. Wygląda to tak, że oglądając mieszkanie będą również nas pytać o to czym się zajmujemy, czasami będą chcieli zobaczyć kontrakt, wyciągi z konta itp. Coś w stylu castingu. Chodzi o to żeby zrobić jak najlepsze wrażenie. Ustalamy warunki i jeśli się zdecydujemy to podpisujemy umowę. Dla Waszego dobra umowa jest konieczna. 

mieszkać na MAjorce, dom na Majorce, ceny mieszkań na Majorce,
NIKON D30002292

Koszt wynajmu na wstępie...

Jeśli mieszkanie wynajmujemy bezpośrednio od właściciela to będziemy płacić za:

-miesięczny wynajem

-kaucję w wysokości opłaty za miesiąc

-tzw. koszty utrzymania (sprzątanie klatki, ogrodnik, basen itd.) często w kosztach utrzymania wliczona jest już też opłata za wodę, jeśli nie to płacimy osobno,

-zostaje jeszcze opłata za prąd i śmieci, którą pokrywamy na własną rękę. 

Jeśli mieszkanie będzie wynajmowane przez agencję nieruchomości to trzeba dodać jeszcze opłatę dla agencji. Zazwyczaj wynosi ona tyle co miesięczny wynajem. Tak, na Majorce najemca ponosi opłatę za prowizję dla agencji a nie właściciel. Dlatego lepiej wynajmować mieszkanie bezpośrednio od właściciela. Ale to wcale nie jest takie proste.

Czy łatwo znaleźć mieszkanie do wynajęcia na Majorce?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego jaki masz budżet. Największe zapotrzebowanie na mieszkania jest w widełkach od 450 – 700 euro. I takich właśnie jest najmniej. Jeśli Twój budżet to 1500 euro wzwyż to możesz przebierać w ogłoszeniach. Jest ich mnóstwo. Problemem oprócz ceny może być jeszcze to czy warunki będą nam odpowiadać. Nie zawsze cena odpowiada jakości i odwrotnie.

Weź też pod uwagę, że Majorka to mała wyspa a rocznie przybywa około 20,000 nowych mieszkańców. Turyści wynajmujący prywatne domy i mieszkania to też problem. Nie od dziś wiadomo, że każdy chce zarobić jak najwięcej. Właściciele mieszkań wolą wynajmować je turystom niż rezydentom ponieważ przez tydzień takiego wynajmu zarobią więcej niż wynajmując na dłuższy okres lokalsom. Mimo wprowadzonego prawa i zakazów nic się nie poprawiło. Prawo jest dziurawe, a proceder wynajmu turystom „na czarno” działa na tak ogromną skalę, że urzędnicy wolą patrzeć w drugą stronę i udawać, że problem nie istnieje.

Jeszcze inne kwestia to nowo powstające mieszkania i domy tzw. nowe budownictwo. Powstają w ostatnich latach na wyspie luksusowe rezydencje za miliony monet. Bo właśnie na tego typu nieruchomości jest największe zainteresowanie, głównie wśród zagranicznych inwestorów. Nowe mieszkania tańsze, dla średniej klasy nie powstają.

Całe to zjawisko nazywane jest „kryzysem mieszkaniowym klasy średniej„. Kiedy ludzie zarabiają po 1200 euro przez tylko 6 miesięcy w roku to jak mają płacić za wynajem 800 euro miesięcznie? Ten kryzys polega na tym, że jest coraz więcej przypadków dzikich lokatorów, eksmisji, rodzin mieszkających w przyczepach campingowych i cały czas rośnie też liczba bezdomnych. Ale mimo zbulwersowania Majorkańczyków tą sytuacją i obietnic polityków nic w tym kierunku nie zmienia się na lepsze od lat…

mieszkanie na majorce

Gdzie szukać mieszkania na Majorce?

Na początek polecam grupy Facebookowe typu Polacy na Majorce, Alquiler lub Venta… + nazwa miejscowości. Używajcie kombinacji tych słów w wyszukiwarce:  Alquiler = wynajem, Venta = sprzedaż, pisos = mieszkania, casas = domy.  Polecam też serwisy takie jak MILANUNCIOS (tutejszy OLX)IDEALISTA (portal poświęcony nieruchomościom).

Ale skłamię jeśli napiszę, że te strony są pomocne. Ja żadnego z moich trzech mieszkań nie znalazłam przez ogłoszenia. Opisywałam już to zjawisko przy temacie pracy. Dobra praca i tańsze mieszkania nie pojawiają się w ogłoszeniach bo tutaj działa poczta pantoflowa. Ja mam szczęście, że mój chłopak jest Majorkańczykiem i za każdym razem właściciel to „znajomy znajomego” i wtedy jest zupełnie inny temat no i ceny! Zdarzyło się nawet, że skoro Majorkańczyk wynajmuje „swojemu” to nie musieliśmy płacić kaucji! 

UWAGA NA OSZUSTÓW! Jeśli szukacie na odległość to NIGDY nie wysyłajcie pieniędzy jeśli nie jesteście pewnie w 100%, że dane mieszkanie/agencja w ogóle istnieje. W ostatnich latach jest wielu oszustów, którzy wykorzystują sytuację i oferują mieszkania, które w ogóle nie istnieją. 

Majorkańskie budownictwo...

Różni się od tego co mamy w Polsce. Wilgoć, brak ogrzewania, nieocieplone budynki, nieszczelne okna i drzwi to tylko kilka punktów, które na szybko przychodzą mi do głowy. Mieszkania na Majorce przystosowane są do wysokich temperatur. Wysokie upały trwają zaledwie dwa miesiące, więc tylko przez ten, krótki czas mieszkanie spełnia swoje zastosowanie i chłodzi. Najgorzej jest w miesiącach zimowych, kiedy dogrzewać trzeba się farelką bądź prowizorycznym piecykiem. Mimo wysokich rachunków za prąd w mieszkaniu dalej będzie zimno, bo jak to twierdzą mieszkańcy wyspy „taki mamy klimat”. Nikogo nie dziwi 13 czy 14 stopni wewnątrz, tak! często jest chłodniej w budynku niż na zewnątrz. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko zależy od naszego budżetu. Jeśli jest on spory to znajdzie się i ocieplony budynek oraz ogrzewanie.