Mieszkać na Majorce jak to pięknie brzmi! Wiele osób o tym marzy, widzę to chociażby po ilości wiadomości, które wpadają na moją skrzynkę każdego dnia. Pytacie o ceny, o to gdzie szukać mieszkania i jak wygląda cały proces wynajmu. Moje marzenie się spełniło, od 2014 roku mieszkam na hiszpańskiej Majorce dlatego postanowiłam podzielić się z Wami swoim doświadczeniem i informacjami. Jeśli rozważasz przeprowadzkę na Majorkę to koniecznie przeczytaj ten wpis a wszystkiego się dowiesz!
Znam ten temat od podszewki ponieważ od wielu lat wynajmuję mieszkanie na Majorce. Obecnie to moje 3 lokum, tysiące ofert, setki telefonów, kilkadziesiąt odwiedzin. A dodatkowo od jakiegoś czasu intensywnie rozglądam się i interesuję tematem kupna nieruchomości na Majorce, ale o tym przeczytać można tutaj, „kupno mieszkania lub domu na Majorce”. To co mnie najbardziej denerwuje to standard majorkowych mieszkań. Oczywiście porównując do standardu w Polsce. Spora część szczególnie tych tańszych mieszkań to stare, zawilgocone, nadające się do remontu budynki. Za wyższy standard, dobrą lokalizację czy ładny widok trzeba sporo zapłacić.
Jeśli chodzi o ceny zarówno wynajmu jak i kupna to Baleary to drugi, najdroższy region w Hiszpanii. Przejdźmy do liczb i statystyk, aktualnie według najnowszych danych wygląda to następująco:
Jeśli mieszkanie wynajmujemy bezpośrednio od właściciela to będziemy na start płacić za:
Jeśli mieszkanie będzie wynajmowane przez agencję nieruchomości to trzeba dodać jeszcze opłatę dla agencji. Zazwyczaj wynosi ona tyle co miesięczny wynajem. Czyli
Tak, na Majorce to właśnie najemca ponosi opłatę za prowizję dla agencji a nie właściciel. Dlatego lepiej wynajmować mieszkanie bezpośrednio od właściciela. Ale to wcale nie jest takie proste.
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego jaki masz budżet. Największe zapotrzebowanie na mieszkania jest w widełkach od 450 – 700 euro. Bo na tyle właśnie mogą sobie pozwolić lokalsi przy tutejszych zarobkach. I takich ofert właśnie jest najmniej. Jeśli Twój budżet to 1500 euro wzwyż to możesz przebierać w ogłoszeniach. Jest ich mnóstwo. Problemem oprócz ceny może być jeszcze to czy warunki będą nam odpowiadać. Nie zawsze cena odpowiada jakości i odwrotnie.
Weź też pod uwagę, że Majorka to mała wyspa a rocznie przybywa około 20,000 nowych mieszkańców. Turyści wynajmujący prywatne domy i mieszkania to też problem. Nie od dziś wiadomo, że każdy chce zarobić jak najwięcej. Właściciele mieszkań wolą wynajmować je turystom niż rezydentom ponieważ przez tydzień takiego wynajmu zarobią więcej niż wynajmując na dłuższy okres lokalsom. Mimo wprowadzonego prawa i zakazów nic się nie poprawiło. Prawo jest dziurawe, a proceder wynajmu turystom „na czarno” działa na tak ogromną skalę, że urzędnicy wolą patrzeć w drugą stronę i udawać, że problem nie istnieje.
Jeszcze inne kwestia to nowo powstające mieszkania i domy tzw. nowe budownictwo. Powstają w ostatnich latach na wyspie luksusowe rezydencje za miliony monet. Bo właśnie na tego typu nieruchomości jest największe zainteresowanie, głównie wśród zagranicznych inwestorów. Nowe mieszkania tańsze, dla średniej klasy nie powstają.
Całe to zjawisko nazywane jest „kryzysem mieszkaniowym klasy średniej„. Kiedy ludzie zarabiają po 1200 euro przez tylko 6 miesięcy w roku to jak mają płacić za wynajem 800 euro miesięcznie? Ten kryzys polega na tym, że jest coraz więcej przypadków dzikich lokatorów, eksmisji, rodzin mieszkających w przyczepach campingowych i cały czas rośnie też liczba bezdomnych. Ale mimo zbulwersowania Majorkańczyków tą sytuacją i obietnic polityków nic w tym kierunku nie zmienia się na lepsze od lat…
UWAGA NA OSZUSTÓW! Jeśli szukacie na odległość to NIGDY nie wysyłajcie pieniędzy jeśli nie jesteście pewnie w 100%, że dane mieszkanie/agencja w ogóle istnieje. W ostatnich latach jest wielu oszustów, którzy wykorzystują sytuację i oferują mieszkania, które w ogóle nie istnieją.
Różni się od tego co mamy w Polsce. Wilgoć, brak ogrzewania, nieocieplone budynki, nieszczelne okna i drzwi, brak widny to tylko kilka punktów, które na szybko przychodzą mi do głowy. Mieszkania na Majorce przystosowane są do wysokich temperatur. Wysokie upały trwają tylko przez dwa miesiące, więc tylko przez ten, krótki czas mieszkanie spełnia swoje zastosowanie i chłodzi. Najgorzej jest w miesiącach zimowych, kiedy dogrzewać trzeba się farelką bądź prowizorycznym piecykiem. Mimo wysokich rachunków za prąd w mieszkaniu dalej będzie zimno, bo jak to twierdzą mieszkańcy wyspy „taki mamy klimat”. Nikogo nie dziwi 13 czy 14 stopni wewnątrz, tak! często jest chłodniej w budynku niż na zewnątrz. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko zależy od naszego budżetu. Jeśli jest on spory to znajdzie się i ocieplony budynek oraz ogrzewanie.
W takim wypadku polecam skorzystać z usług i pomocy agencji. Przedstawiciele takich biur nieruchomości zawsze mówią po angielsku i niemiecku a często też w innych językach. Na Majorce powstały również biura polskojęzyczne – jeśli potrzebujesz taki namiar do osoby, która zajmuje się wynajmem i pomocą administracyjną w języku polskim napisz do mnie na kontakt@michalinananamajorce.pl. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie bezpośrednio od właściciela i nie znasz hiszpańskiego a nie masz możliwości dogadać się z nim w innym języku to warto skorzystać z pomocy osoby trzeciej, np tłumacza. Najlepiej uzgodnić wszystkie warunki na początku aby uniknąć późniejszych sporów i nieporozumień.
Skorzystaj z moich podpowiedzi i zaplanuj najlepsze wakacje na Majorce. Nie przegap najważniejszych miejsc na wyspie!
Odbierz 10% zniżki na wypożyczenie samochodu w OFFUGO.ES, najlepszej wypożyczalni na Majorce!
Dowiedz się jak krok po kroku zaplanować przeprowadzkę na wyspę. Zobacz ile to kosztuje i dużo więcej…