Góry na Majorce, czyli moja ukochana Serra de Tramuntana!

„Majorka to nie tylko plaże i słońce!” To zdanie, które bardzo często powtarzam. W wyspie zakochałam się właśnie dlatego, że mogę chodzić po górach jednocześnie patrząc na morze! Dla mnie to idealne połączenie a Majorka dzięki tej mieszance to raj na ziemi! 

Co oznacza nazwa gór Tramuntana?

Tramuntana oznacza nazwę chłodnego wiatru, wiejącego z północy. Czyli dokładnie tak jak położone są te góry na Majorce. obejmują północną i północno-zachodnią część wyspy. Natomiast z języka łacińskiego „transmontanus”  oznacza osobę mieszkającą za górami. 

majorka najpiękniejsze miejsca deia

Duma Balearów - Dziedzictwo UNESCO!

Góry Serra de Tramuntana to największe góry na Majorce oraz na całych Balearach. To pasmo górskie ma 90 km długości a średnia szerokość wynosi 10 km. Od 2011 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii „Krajobraz kulturowy”. Szczególnie ze względu na charakterystyczne dla krajobrazu Majorki uprawy tarasowe (tzw. tarasy arabskie), systemy hydrauliczne, wodne młyny, a także kamienne budowle i tradycyjne gospodarstwa rolne „posesiones mallorquinas”.

majorka najpiękniejsze miejsca

Najpiękniejsze górskie wioski na Majorce!

Będąc na Majorce na Twojej liście miejsc do odwiedzenia musi znaleźć się przynajmniej jedno klimatyczne górskie miasteczko lub wioska. Obszar górski obejmuje aż 20 z 53 majorkańskich gmin, więc jest z czego wybierać! Moje ulubione to Valldemossa, Fornalutx, Puerto de Soller oraz Deia. A ich piękno powiązane jest z historią, tradycją, gastronomią, dobrym winem oraz legendami. 

apartamenty na majorce

Znane osobowości w majorkańskich górach!

Wiele znanych osób odwiedziło i zakochało się w Majorce. Dziś słyszymy o znanych gwiazdach czy celebrytach posiadających wille w górskich miejscowościach na Majorce. Huczne śluby gwiazd czy luksusowe jachty pojawiające się w górskich zatokach Majorki. Ale popularność Majorki w kręgach vipów istniała dużo wcześniej. Za pierwszy oficjalnych turystów uważa się Fryderyka Chopina oraz Jego ukochaną George Sand. Takich osób było więcej jak na przykład Cesarz Lluís Salvador, Kevin Ayers, Michael Douglas, Robert Graves, Agathe Christie y Gertrude Stein i inni. 

valldemossa

Odkryj tradycyjne posiadłości "posesiones" na Majorce!

Majorkańskie góry skrywają wiele sekretnych miejsc. Jednym z nich są tradycyjne szlacheckie posiadłości. Ogromne domy otoczone hektarami pól, plantacji oliwnych, migdałów i innej roślinności, która odgrywa ogromne znaczenie w życiu wyspy do dzisiaj. Kiedyś życie na Majorce toczyło się właśnie w tych posiadłościach. Wiele z tych posiadłości trafiło w prywatne ręce i prowadzona jest tam agroturystyka, hotele lub restauracje. Na szczęście niektóre z nich dzisiaj można odwiedzić. Pełnią rolę muzeów i zobaczyć w nich można tradycyjne majorkańskie wnętrza oraz ogrody. Najbardziej znane posiadłości na Majorce to Raixa, Alfàbia oraz La Granja. 

Popularne atrakcje turystyczne w górach na Majorce...

  • Przejażdżka zabytkowym pociągiem z Palmy do Soller przez góry. Czyli słynny pomarańczowy ekspres, który ma ponad 100 lat i dawniej służył do transportowania pomarańczy i cytryn z Soller do portu w Palmie.
  • Przejażdżka zabytkowym tramwajem z Soller do Puerto de Soller. 20 minut jazdy tramwajem przez miasteczko, gaje pomarańczowe oraz port. 
  • Przejazd słynną trasą węża! 12 km wąskiej górskiej trasy z licznymi zakrętami. Dla wielu wiąże się to z paniką ale widoki są warte tego cierpienia 🙂 Można się najeść strachu!
  • Sa Calobra i wąwóz Torrent de Pareis. 
  • Valldemossa oraz Zakon Kartuzów. To właśnie tam słynną zimę 1838 spędził Fryderyk Chopin. 
  • Punkt widokowy Mirador Na Foradada. Przepiękne widoki na zachodnie wybrzeże Majorki. 
  • Sanktuarium w Lluc. Najbardziej znane święte miejsce na Majorce, gdzie znajduje się figurka Czarnej Madonny, La Mare de Déu de Lluc, która jest patronką wyspy. 
  • Cap de Formentor, czyli najbardziej wysunięty punkt na północ Majorki z latarnią. Piękne krajobrazy oraz kolejna trasa przez góry dla fanów mocnych wrażeń 🙂