Góry na Majorce,

najpiękniejsze szlaki i pomysły na trekking!

„Majorka to nie tylko plaże i słońce!” To zdanie, które bardzo często powtarzam. W wyspie zakochałam się właśnie dlatego, że mogę chodzić po górach jednocześnie patrząc na morze, lub odwrotnie… leżeć na plaży i patrzeć na góry. Wszystko to, przynajmniej w moim wypadku w zależności od pory roku. Dla mnie to idealne połączenie a Majorka dzięki tej mieszance to raj na ziemi.  Ale jakby nie spojrzeć Majorka to wyspa, której krajobrazy niejednokrotnie zaskakują. Mimo że swoją sławę zawdzięcza właśnie plażom, to jej górzyste tereny coraz częściej przyciągają miłośników trekkingu. 

Moje ukochane góry Serra de Tramuntana!

Góry Serra de Tramuntana to malownicze widoki, liczne szlaki, możliwość obcowania z przyrodą, unikalne cechy geologiczne. Trekking, wspinaczka, jazda rowerem górskim to najpopularniejsze aktywności wśród osób odwiedzających ten obszar wyspy. Góry Tramuntana są też domem dla uroczych miasteczek jak Valldemossa, Deia, Sóller i innych, do których warto się wybrać a przeczytasz więcej o nich tutaj, kliknij.  Zachwycają swoim urokiem, umiejscowienie i tradycyjnymi architektonicznymi elementami. 

Choć szczyty nie osiągają aż tak ogromnych wysokości, to oferują imponujące widoki. Jednocześnie jest to największe pasmo górskie na całych Balearach. Co ciekawe od 2011 roku znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii „Krajobraz kulturowy”. Słynne kamienne tarasy, brukowane szlaki przeplatane gajami oliwnymi, zabytkowe systemy hydrauliczne, młyny czy tradycyjne gospodarstwa rolne „posesiones” to właśnie te najbardziej charakterystyczne elementy, które wpływają na wyjątkowość tego miejsca. A wszystko to powiązane jest z miejscową historią, tradycją, gastronomią, dobrym winem oraz legendami. 

Wiele znanych osób odwiedziło i zakochało się w Majorce, właśnie w górach Tramuntana. Za pierwszy oficjalnych turystów uważa się Fryderyka Chopina oraz George Sand w ciekawy sposób trafili do Valldemossy. Podobnych przypadków jest więcej, na przykład Cesarz Ludwik Salvador, Michael Douglas, Robert Graves, również wybrali Tramuntanę. Ten trend wśród celebrytów trwa oczywiście do dzisiaj. 

majorka najpiękniejsze miejsca deia

Odkryj tradycyjne posiadłości "posesiones" na Majorce!

Majorkańskie góry skrywają wiele sekretnych miejsc. Jednym z nich są tradycyjne, szlacheckie posiadłości. Ogromne domy otoczone hektarami pól, plantacji oliwnych, migdałów i innej roślinności, która odgrywa ogromne znaczenie w życiu wyspy do dzisiaj. Kiedyś życie na Majorce toczyło się właśnie na i wokół tych posiadłości. Wiele z nich trafiło dzisiaj w prywatne ręce, niekiedy obcokrajowców, którzy postawili na agroturystykę – nowy trend w ostatnich latach na Majorce. Hotele, restauracje, prywatne domy do wynajęcia… Jeśli lubisz taki klimat, to koniecznie kliknij tutaj i zobacz polecane przeze mnie noclegi właśnie z górskim klimatem na Majorce

soller gory

Trekking na Majorce, czyli wyruszamy na wycieczkę w góry! ​

Majorka to mekka dla miłośników pieszych wędrówek. Serra de Tramuntana oferuje liczne szlaki o różnym stopniu trudności. Ale jest też drugie pasmo górskie, Parque de Llevant w północno-wschodniej części Majorki, który też przyciąga miłośników przyrody i turystów poszukujących spokojniejszych terenów do odkrywania, tzw. „poza szlakiem”. Ten wpis ma za zadanie przekonać Was do tego, że górach też jest fajnie i naprawdę nie będziecie żałować jeśli oprócz wszystkich innych top atrakcji wybierzecie się na wycieczkę pieszą. 

llevant góry widoki

 Podobnie jak w Tramuntanie tak i w Parque de Llevant istnieje sieć szlaków turystycznych i rowerowych. Najbardziej popularny szlak na Majorce to GR 221 – Ruta de Piedra Seca, co oznacza dokładnie trasę wzdłuż „suche skał”. Większość tego szlaku to drogi, które dawniej łączyły ze sobą miejscowości czy posiadłości, wspomniane wcześniej majorkańskie dwory. Trasa zaczyna się w Port d´Andratx (na południowym-zachodzie wyspy) a kończy się na Cap de Formentor (północ). Najwyższy punkt liczy 1200 m n.p.m. i nazywa się  Coll de ses Cases de Neu. Całość to odcinek liczący 173 km. Na trasie znajdziemy schroniska, jak je rezerwować opisałam tutaj, kliknij. Oczywiście nie musimy robić całości, można wybrać jedynie pojedyncze odcinki. Aby zrealizować całość szlaku GR221, polecam zasięgnąć więcej precyzyjnej wiedzy na ten temat, niektóre odcinki są prywatne, a inne mogą być słabiej oznakowane. Informacje te można znaleźć na specjalistycznych stronach dotyczących trekkingu. 

góry szlak

Szlaki i trekking, gdzie szukać tras i jak się za to zabrać?

Jest całkiem sporo krótkich, łatwych i przyjemnych tras. A nawet kiedy trafi się jakiś trudniejszy odcinek to widoki po dotarciu do celu zawsze rekompensują wysiłek. Lipiec i sierpień to nie jest mój ulubiony czas na chodzenie po górach ze względu na dość wysokie upały i osobiście odradzam ten pomysł. W tym czasie zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest wybrać się na plażę. Z kolei w okresir od września do czerwca pogoda sprzyja miłośnikom górskich wycieczek. 

Skąd ja biorę informacje o trasach?

Moją przygodę z chodzeniem po górach na Majorce zaczęłam w 2016 roku. Cały czas na moje konto dochodzą nowe zaliczone trasy. Może kiedyś wydam swój autorski przewodnik po górach, ale na ten moment korzystam z jednego konkretnego , który jest naprawdę dobry, a do wyboru jest aż 77 tras. Przewodnik jest w języku polskim i można go kupić na przykład tutaj za około 40 zł kliknij i sprawdź

góry przewodnik

Jak przygotować się do trekkingu na Majorce?

Oto kilka wskazówek jak przygotować się na wyjście w góry aby było komfortowo i bezpiecznie. Zacznij od wyboru, w które góry chcesz się wybrać, Serra de Tramuntana czy Parque de Llevant? A następnie wybierz konkretną trasę. Jeśli korzystasz z poleconego przeze mnie  przewodnika, znajdziesz tam jasno opisane wszystkie pomocne informacje. Wybierając trasę oceń swój poziom sprawności i umiejętności, wybierz szlak odpowiedni dla Ciebie i innych uczestników. Sprawdź prognozę pogody! Korzystając z map i nawigacji na urządzeniach pamiętaj, że w górach może nie być zasięgu. Załóż wygodne buty, zapakuj do plecaka wodę i suchy prowiant (polecam na wycieczkę ensaimadę), okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i ruszaj w trasę. I najważniejsze, szanuj przyrodę!!! nie zostawiaj śmiec – w górach nie ma koszy na śmieci, wszystko co przynosimy zabieramy zawsze ze sobą. 

Chcesz wypożyczć samochód na Majorce?

Planując wędrówki po górach na Majorce, warto rozważyć opcję wynajęcia samochodu. Posiadanie auta znacząco ułatwi planowanie tras, gdyż  góry na Majorce są rozległe a wiele szlaków prowadzi przez tereny oddalone od głównych ośrodków turystycznych czy miasteczek. Wynajęcie samochodu pozwoli swobodnie przemieszczać się między różnymi obszarami, pozwalając do mniej uczęszczanych tras i ukrytych zakątków natury. Pamiętaj jednak aby unikać  parkowania na obszarach chronionych oraz stosuj się do lokalnych przepisów i znaków. 

Zobacz polecane przeze mnie noclegi. Wybierz najlepszą dla Ciebie formę urlopowowania, z biurem czy na włąsną rękę?

Skorzystaj z moich podpowiedzi i zaplanuj najlepsze wakacje na Majorce. Nie przegap najważniejszych miejsc na wyspie!