Jak dojechać na Półwysep Formentor?

- ograniczenia, transport publiczny, wycieczki!

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Majorka skrywa mnóstwo przepięknych miejsc i punktów widokowych. Niektóre z prostym dostępem a inne wymagają odrobiny wysiłku. Jednym z tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych jest Półwysep Formentor. Jednocześnie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy. Z tego miejsca rozchodzi się niesamowity widok na morze, wysokie klify, góry i krętą drogę. Trasa, którą szczególnie upodobali sobie kolarze. Formentor najczęściej kojarzony jest z latarnią i punktem widokowym, który tam się znajduje. I faktycznie, jest to przepiękne miejsce! 

Tymczasem moim zdaniem planując zwiedzanie tego rejonu powinniśmy wziąć pod uwagę cały Półwysep Formentor, który skrywa między górami i krętymi drogami więcej ciekawych miejsc niż tylko słynną latarnię. Ze względu na ograniczenia w poruszaniu się samochodem na tej trasie postanowiłam rozszerzyć nieco temat tego miejsca, a właściwie miejsc, do których da się dojechać autem a do których niestety nie. Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Czym jest Cap de Formentor?

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Słynny Cap de Formentor, który wszyscy polecają odwiedzić na Majorce to okrzyknięte przez wielu najpiękniejsze miejsce na wyspie. Chodzi o najbardziej wysunięty punkt na północ wraz z latarnią. Położony jest na wysokości 210 metrów nad poziomem morza. Latarnia morska została wybudowana w 1863 roku. Na niezwykłość tego miejsca składa się położenie oraz widok na góry i morze jednocześnie. W budynku latarni znajduje się bar, ceny również robią wrażenie! Niestety dotarcie do tego ostatniego krańca półwyspu nie jest wcale takie łatwe. Głównie ze względu na ograniczenia, które są wprowadzane na tym odcinku w czasie sezonu turystycznego (czerwiec – wrzesień w 2023). Ale również przez korki, które zwykle się tworzą na tym odcinku, przede wszystkim w okolicach zachodu słońca. 

Es Colomer i wieża Albercutx też są warte uwagi!

IMG_3303

Jadąc od strony Puerto de Pollenca pierwszy punkt, przy którym musisz się zatrzymać to punkt widokowy Mirador Es Colomer. Tutaj też są przepiękne widoki, jak na zdjęciu powyżej. Dalej, na parkingu przy punkcie widokowym zobaczysz drewnianą strzałkę z napisem Talaia d’Albercutx, która wskaże Ci trasę wjazdową na kolejny punkt widokowy. Już z dołu widać na szczycie okrągłą, kamienną wieżę obserwacyjną. To właśnie z tego miejsca wypatrywano zbliżających się do wyspy piratów.

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Plaża Formentor

Kolejne ważne miejsce w tej okolicy to plaża Formentor! Cena za parking może odstraszyć, bo to aż 20 euro za cały dzień. Na plus tego miejsca przemawia krystalicznie czysta woda. Na plaży znajdziemy trochę piasku trochę kamieni. Całość otoczona drzewami sosnowymi. Przy plaży są toalety, restauracja oraz bar. Ceny za posiłki są również wysokie. Miejsce zdobyło popularność przez legendarny hotel o tej samej nazwie – Hotel Formentor, w którym odpoczywały sławy z całego świata. 

IMG_0536

Ograniczenia dla samochodów w sezonie 2023

Ze względu na dużą ilość samochodów oraz skomplikowaną, w niektórych momentach niebezpieczną trasę… lokalne władze postanowiły po raz pierwszy wprowadzić ograniczenia dla ruchu w 2019 roku. W 2020 ze względu na pandemię i małą ilość turystów na wyspie te restrykcje nie zostały wprowadzone. Powrócono do nich w lecie 2021 roku i będą obowiązywać równieź w sezonie 2023.

Jak to wygląda w sezonie 2023?

 • Ograniczenia w sezonie 2023:

  • Okres objęty ograniczeniami potrwa od 1.06.2023 do 30.09.2023

  • Obowiązuje w godzinach od 10:00 do 22:30

  • Na wjeździe od strony Port de Pollenca zostaną ustawione kamery i szlabany

  • Szlabany mają zostać jednak otwarte w momencie, gdy będą dyspozycyjne miejsca parkingowe dla samochodów osobowych,

  • Na trasie ustawieni mają być też kierujący ruchem i informatorzy

  • Obowiązuje całkowity zakaz parkowania np na poboczach czy innych miejsca do tego nie przeznaczonych

  • Można jeździć bez ograniczeń w godzinach porannych i nocnych czyli od 22:30 do 10:00

  • Pierwszy odcinek z ograniczeniami to trasa z Puerto de Pollenca do Playa Formentor – to tam gdzie w przypadku wolnych miejsc parkingowych szlabany zostaną otwarte

  • Odcinek od plaży Formentor do latarni Faro Formentor to drugi etap ograniczeń– z większymi ograniczeniami. Na trasie od plaży do latarni będzie całkowity zakaz jazdy samochodami osobowymi

  • Zakaz nie dotyczy rowerzystów, pieszych oraz innych pojazdów z uprawnieniami np komunikacja publiczna bądź autobusy oficjalnych organizatorów wycieczek

  • Nie ma oficjalnej informacji na temat nakładania mandatów – wręcz przeciwnie, szlaban oraz personel informujący mają przyczynić się do całkowitej rezygnacji z ich nakładania

Zapisz się na wycieczkę!

Jedną z opcji jest zapisanie się na wycieczkę fakultatywną z oficjalnym organizatorem, który będzie w posiadaniu pozwolenia na wjazd tą trasą. Możesz zapisać się na wycieczkę Alcudia & Plaża Formentor poprzez biuro mallorcaguider.com, w programie wycieczki jest:

 • przejazd na lokalny targ i czas wolny w Alcudii,
 • przejazd na punkt widokowy Es Colomer,
 • przejazd na plażę Playa de Formentor i czas wolny na kąpiel,
 • rejs statkiem po Zatoce Pollenca, 
 • odbiór i dowóz do hotelu z prawie wszystkich hoteli na wyspie,
 • wycieczka odbywa się z profesjonalnym polskim przewodnikiem, 
 • koszt w zależności od rejonu wyspy wynosi około 60 EUR za osobę dorosłą / dzieci do lat 12, mają 50% zniżki,
 • rezerwacji możesz dokonać na stronie mallorcaguider.com 

Autobus na Formentor!

 • Na trasie Alcudia – Formentor kursuje specjalny autobus publiczny o numerze „334”
 • Ta linia działa tylko w trakcie wprowadzonych ograniczeń, czyli od 1 czerwca do 30 września 
 • Szczegółowe informacje, cennik i rozkład jazdy znajdziesz tutaj: kliknij 
 • Autokar zatrzymuje się przy punkcie widokowym Es Colomer, następnie przy plaży Formentor, później przy plażach Cala Figuera i Murta oraz jedzie aż do Latarni Far de Formentor i wraca w odwrotnej kolejności! 

Formentor od strony morza!

Jeśli nie chcesz dojechać na Formentor drogą lądową, to co powiesz na rejs statkiem po morzu właśnie w okolicach Formentor? Do wyboru masz prywatne rejs, katamaran z posiłkiem lub wycieczka turystycznych statkiem. Wybierz dla siebie jedną z poniższych opcji i zrelaksuj się na morzu:

Zobacz moje plany zwiedzania!

Na moim instagramowym profilu dostępne są trzy darmowe plany zwiedzania Majorki. Plan z numerem 3 dotyczy północnej części wyspy. Są w nim opisane niektóre miejsca z tego wpisu. Kliknij tutaj. Znajdziesz tam również szczegółowo rozpisaną relację o nazwie „Formentor”! Pamiętaj żeby zaobserwować mój profil! 🙂 

Sin título