Najpiękniejsze miejsce na Majorce, czyli Półwysep Formentor - jak dojechać?

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Majorka skrywa mnóstwo przepięknych miejsc i punktów widokowych. Niektóre z prostym dostępem a inne wymagają odrobiny wysiłku. Jednym z tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych jest Półwysep Formentor. Jednocześnie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy. Z tego miejsca rozchodzi się niesamowity widok na morze, wysokie klify, góry i krętą drogę. Trasa, którą szczególnie upodobali sobie kolarze. Formentor najczęściej kojarzony jest z latarnią i punktem widokowym, który tam się znajduje. I faktycznie, jest to przepiękne miejsce! Tymczasem moim zdaniem planując zwiedzanie tego rejonu powinniśmy wziąć pod uwagę cały Półwysep Formentor, który skrywa między górami i krętymi drogami więcej ciekawych miejsc. Ze względu na ograniczenia w poruszaniu się samochodem na tej trasie postanowiłam rozszerzyć nieco temat tego miejsca, a właściwie miejsc, do których da się dojechać autem a do których niestety nie. 

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Czym jest Cap de Formentor?

Słynny Cap de Formentor, który wszyscy polecają odwiedzić na Majorce to okrzyknięte przez wielu najpiękniejsze miejsce na wyspie. Chodzi o punkt widokowy z latarnią położony na wysokości 210 metrów nad poziomem morza. Latarnia morska została wybudowana w 1863 roku. Na niezwykłość tego miejsca składa się położenie oraz widok na góry i morze jednocześnie. W budynku latarni znajduje się bar, ceny również robią wrażenie! Niestety dotarcie do tego ostatniego krańca półwyspu jest bardzo trudne! Głównie ze względu na ograniczenia, które co kilka miesięcy są zmieniane, aktualizowane… ostatecznie ciężko ogarnąć o co tutaj w tym wszystkich chodzi, ale postaram się to wytłumaczyć niżej w taki sposób aby mimo utudniej każdy mógł tutaj dotrzeć 🙂

Ograniczenia dla samochodów w sezonie 2022

Ze względu na dużą ilość samochodów oraz skomplikowaną, w niektórych momentach niebezpieczną trasę… lokalne władze postanowiły po raz pierwszy wprowadzić ograniczenia dla ruchu w 2019 roku. W 2020 ze względu na pandemię i małą ilość turystów na wyspie te restrykcje nie zostały wprowadzone. Powrócono do nich w lecie 2021 roku i akutalnie również obowiązują w szczycie sezonu turystycznego. Polegają one na tym, że od 15 czerwca do 15 września od godziny 10:00 do 22:30 na trasie prowadzącej z Port de Pollenca do latarni Cap de Formentor obowiązuje ZAKAZ poruszania się dla samochodów osobowych. I faktycznie nie ma tam nikogo, kto informuje o tym zakazie. Na ostatnim rondzie, jeszcze w Port de Pollenca stoją tablice informujące o zakazie, a tuż za nimi po lewej stronie kamery, które rejestrują obraz do późniejszego wystawiania mandatów. Tylko w lipcu 2022 wystawiono aż 16.000 mandatów w wysokości sięgającej nawet 280euro. Jest natomiast wyjątek i mandatu można uniknąć na pierwszym odcinku tej trasy, jak? Opisuję to poniżej. Są też inne możliwości dostania się w te piękne miejsca, również przeczytasz o nich poniżej.

Jak to wygląda w sezonie 2022?

 • Od 15.06.2022 do 15.09.2022 od 10:00 do 22:30 obowiązują ograniczenia
 • Pierwszy odcinek z ograniczeniami to trasa z Puerto de Pollenca do Playa Formentor. Na tym odcinku mogą się poruszać taksówki, autokary wycieczkowe, samochody z pozwoleniem na przewóz osób, służby ratunkowe, mieszkańcy… Mandatu na tej trasie można jednak uniknąć wysyłają w przeciągu 3 dni bilet parkingowy lub paragon z restauracji z plaży wysłany na adres mailowy ticketsformentor@dgt.es wraz ze zdjęciem rejestracji samochodu, którym poruszaliśmy się na trasie. Innym sposobem jest możliwość poruszania się w godzinach porannych i nocnych czyli od 22:30 do 10:00. 

 • Odcinek od plaży Formentor do latarni Faro Formentor jest najbardziej ograniczony. Na tej trasie będzie całkowity zakaz poruszania dla samochodów osobowych, autobusów wycieczkowych a nawet taksówek. Upoważnieni do przejazdu będą tylko mieszkańcy, służby ratunkowe ORAZ JEDEN WYZNACZONY AUTOBUS PUBLICZNY  (LINIA 334 TIB). Zakaz będzie obowiązywał od 10:00 do 22:30. Dokładnie chodzi o kilometr 9,7 – 19,6 trasy Ma–2210. Zakaz nie obowiązuje rowerzystów. 
 • Przy wjeździe na tą trasę – już na dole, na ostatnim rondzie w Puerto de Pollenca jest tabliczka i zainstalowane są fotokamery, na które turyści nie reagują myśląc, że skoro nikt nie blokuje drogi to można wjechać… nic bardziej mylnego! 
 • Podobnie jak rok temu na trasie od czerwca do września kursuje autobus publiczny. Można również zapisać się na wycieczkę fakultatywną – więcej informacji poniżej.  
 • Za złamanie zakazu mandat wynosi od 200 do prawie 300 euro. Kontrolowanie może odbywać się przez funkcjonariuszy lub przez kamery. Fakt, że nie ma tam osoby kontrolującej nie oznacza, że można przejechać i uniknąć mandatu – fotokamery działają!

Zapisz się na wycieczkę!

Jeśli nie masz w planach wynajmu samochodu i chcesz się dostać z innych części wyspy na Półwysep Formentor to możesz zapisać się na wycieczkę fakultatywną. W programie znajdziesz:

 • przejazd na lokalny targ i czas wolny w Alcudii,
 • przejazd na punkt widokowy Es Colomer,
 • przejazd na plażę Playa de Formentor i czas wolny na kąpiel,
 • rejs statkiem po Zatoce Pollenca, 
 • odbiór i dowóz do hotelu,
 • wycieczka odbywa się z profesjonalnym polskim przewodnikiem, 
 • koszt w zależności od rejonu wyspy to od 49 do 55 euro za osobę dorosłą / dzieci do lat 12, 50% zniżki,
 • rezerwacji możesz dokonać pisząc do mnie na email: kontakt@michalinanamajorce.pl 

Dojazd komunikacją publiczną

 • Na trasie Alcudia – Formentor kursuje specjalny autobus publiczny o numerze „334”
 • Link do szczegółowych informacji cennika i rozkładu jazdy znajdziesz w linku: kliknij 
 • Autokar zatrzymuje się przy punkcie widokowym Es Colomer, następnie przy plaży Formentor, później przy plażach Cala Figuera i Murta oraz jedzie aż do Latarni Far de Formentor 

Punkt widokowy Es Colomer i wieża Albercutx!

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Jadąc od strony Puerto de Pollenca pierwszy punkt, przy którym musisz się zatrzymać to punkt widokowy Mirador Es Colomer. Tutaj też są przepiękne widoki, jak na zdjęciu powyżej. Dalej, na parkingu przy punkcie widokowym zobaczysz drewnianą strzałkę z napisem Talaia d’Albercutx, która wskaże Ci trasę wjazdową na kolejny punkt widokowy. Już z dołu widać na szczycie okrągłą, kamienną wieżę obserwacyjną. To właśnie z tego miejsca wypatrywano zbliżających się do wyspy piratów.

IMG_3303

Plaża Formentor

Kolejne ważne miejsce w tej okolicy to plaża Formentor! Cena za parking może odstraszyć, bo to aż 20 euro za cały dzień. Na plus tego miejsca przemawia krystalicznie czysta woda. Na plaży znajdziemy trochę piasku trochę kamieni. Całość otoczona drzewami sosnowymi. Przy plaży są toalety, restauracja oraz bar. Ceny za posiłki są również wysokie. Miejsce zdobyło popularność przez legendarny hotel o tej samej nazwie – Hotel Formentor, w którym odpoczywały sławy z całego świata. 

IMG_0536

Zobacz moje plany zwiedzania!

Na moim instagramowym profilu dostępne są trzy darmowe plany zwiedzania Majorki. Plan z numerem 3 dotyczy północnej części wyspy. Są w nim opisane niektóre miejsca z tego wpisu. Kliknij tutaj. Znajdziesz tam również szczegółowo rozpisaną relację o nazwie „Formentor”! Pamiętaj żeby zaobserwować mój profil! 🙂 

Sin título