Najpiękniejsze miejsce na Majorce, czyli zwiedzamy Cap de Formentor!

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Z tego wpisu dowiesz się

  • Czym jest Cap de Formentor na Majorce?
  • Jak dojechać na Formentor?
  • Czym najlepiej dojechać na Formentor?
  • Gdzie i za ile zaparkować?
  • Ile czasu zajmuje zwiedzanie i na co zwrócić uwagę jadąc na Formentor?

 

Majorka to mała wyspa, ale znajdziemy tutaj mnóstwo ukrytych pięknych miejsc. Jednym z nich jest właśnie Cap de Formentor. Dojazd do tego miejsca wcale nie jest taki prosty. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy. Z tego miejsca rozchodzi się niesamowity widok na morze, wysokie klify, góry i kręte drogi. To ostatnie szczególnie uwielbiane przez kolarzy, którzy często powodują dodatkowe utrudnienia na i tak trudnej już górskiej trasie. Najlepszym sposobem na dotarcie do tego miejsca jest podróż samochodem. Jak dostać się na Formentor dowiesz się właśnie z tego wpisu. 

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Czym jest Cap de Formentor?

Słynny Cap de Formentor, który wszyscy polecają odwiedzić na Majorce to okrzyknięte przez wielu najpiękniejsze miejsce na wyspie. Chodzi o punkt widokowy z latarnią położony na wysokości 210 metrów nad poziomem morza. Latarnia morska powstała w 1863 roku. Na niezwykłość tego miejsca składa się położenie oraz widoki na góry i morze jednocześnie. W budynku latarni znajduje się bar, ceny również robią wrażenie, haha. 

Na piechotę a może rowerem?

Teoretycznie jest to możliwe. Natomiast odradzam taki pomysł. Na piechotę z Puerto de Pollenca to prawie 40 km w obie strony. Więc w sumie to wszystko w rękach Twojej kondycji. A może rowerem? Tak, ta trasa jest popularna wśród kolarzy, ale tych profesjonalnych. Nie należy do łatwych tras. Przyda się dobry sprzęt i oczywiście bardzo dobra kondycja. A jeśli dodamy do tego letnie, wysokie upały to może wyjść z tego niezła katastrofa i zamiast przywieźć wspomnienia o najpiękniejszym miejscu na Majorce może być zupełnie odwrotnie i będą one tymi najgorszymi. 

najpiękniejsze miejsce na Majorce
Punkt widokowy Es Colomer

Dojazd komunikacją publiczną...

Od 15 czerwca będą kursować na tym odcinku dwie linie autobusowe. Pierwsza to linia 333 na trasie Alcudia – Port de Pollença do plaży Playa de Formentor. Druga to linia 334 z Alcúdia przez Port de Pollença przez Mirador Es Colomer jedzie dalej aż do latarni Faro de Formentor. Linia 334 ma przystanek przy zatoczkach Cala Figuera i Cala Murta. Obie linie zatrzymują się przy Mirador Es Colomer i na plaży Formentor z tą różnicą, że linia 334 jedzie dalej aż do latarni. Turystom przyjeżdżającym samochodem do Port de Pollença zaleca się parkowanie wzdłuż drogi MA-2200, na której znajdują się przystanki autobusowe i można tam wsiąść do autobusu. 

Dojazd w 2021 będzie ograniczony!

Najbardziej praktyczna opcja na dojazd do Formentor to wypożyczenie samochodu lub skutera. Dzięki temu możesz zatrzymać się przy wszystkich przydrożnych punktach widokowych. I spędzić tam tyle czasu ile chcesz. Niestety ze względu na duże natężenie ruchu na tym odcinki, niebezpieczeństwo i w obawie o środowisko dotarcie tam środkiem lokomocji będzie utrudnione w sezonie 2021. Od 15 czerwca do 15 września w godzinach od 10:00 do 19:00 nie będzie można wjechać tam samochodem ani skuterem. W dodatku w tym roku odcinek został wydłużony i zakaz poruszania się będzie obowiązywał już na samym dole, czyli od początku trasy MA-2210. 

Poruszać mogą się tam jedynie służby porządkowe, karetki, policja oraz rowerzyści! Dojazd turystyczny będzie możliwy wyłącznie wyznaczonym autobusem publicznym z kilkoma wyjątkami po otrzymaniu wcześniejszego pozwolenia dla taxi, samochodów z licencją turystyczną dla przewozu osób itp.  Istnieje jeszcze jedna opcja, można dojechać na miejsce przed godziną 10:00 i wrócić po 19:00. Natomiast za poruszanie się w tych wyznaczonych godzinach bez zezwolenia można dostać mandat w wysokości 200euro. 

Co zobaczyć na przylądku Formentor?

Jadąc od strony Puerto de Pollenca najpierw wjedziesz na punkt widokowy Mirador Es Colomer, na którym zatrzymaj się koniecznie. Następnie dalej dojedziesz do plaży Formentor a na koniec czeka Cię jeszcze kilka kilometrów pięknych górskich widoków i dojedziesz do najbardziej wysuniętego punktu na Majorce. Rozpoznasz go po przepięknej latarni. To miejsce jest również polecane na romantyczne  zachody słońca.

Czy parkingi na Formentor są płatne?

Parking na punkcie widokowym Es Colomer jest bezpłatny, w sezonie kiedy będzie dużo ludzi obserwuj samochód. Zdarzają się tam kradzieże. Uważaj też na kieszonkowców w trakcie zwiedzania. Nie pozostawiaj rzeczy bez opieki! Parking na plaży Formentor jest obszerny, jest podzielony na kilka części i jest płatny, 0,07€ za minutę lub 20€ za cały dzień. Parking przy latarni jest bezpłatny. 

DSC_2217

Ile czasu zarezerwować na zwiedzanie?

To zależy od Ciebie ile czasu spędzisz na punktach widokowych i czy masz zamiar zatrzymać się na plaży. Sam przejazd w jedną stronę od Puerto de Pollenca do latarni Cap de Formentor wynosi 20 km i zajmuje około 50 minut. Pamiętaj aby jechać ostrożnie, na trasie mogą pojawić się rowerzyści. Na całym odcinku to trasa dwukierunkowa a w niektórych momentach jest dosyć wąsko.