Najpiękniejsze miejsce na Majorce, czyli Półwysep Formentor!

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Majorka skrywa mnóstwo przepięknych miejsc i punktów widokowych. Niektóre z prostym dostępem a inne wymagają odrobiny wysiłku. Jednym z tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych jest Półwysep Formentor. Jednocześnie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy. Z tego miejsca rozchodzi się niesamowity widok na morze, wysokie klify, góry i krętą drogę. Trasa, którą szczególnie upodobali sobie kolarze. Formentor najczęściej kojarzony jest z latarnią i punktem widokowym, który tam się znajduje. I faktycznie, jest to przepiękne miejsce! Tymczasem moim zdaniem planując zwiedzanie tego rejonu powinniśmy wziąć pod uwagę cały Półwysep Formentor, który skrywa między górami i krętymi drogami więcej ciekawych miejsc. Ze względu na ograniczenia w poruszaniu się samochodem na tej trasie postanowiłam rozszerzyć nieco temat tego miejsca, a właściwie miejsc, do których da się dojechać autem a do których niestety nie. 

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Czym jest Cap de Formentor?

Słynny Cap de Formentor, który wszyscy polecają odwiedzić na Majorce to okrzyknięte przez wielu najpiękniejsze miejsce na wyspie. Chodzi o punkt widokowy z latarnią położony na wysokości 210 metrów nad poziomem morza. Latarnia morska została wybudowana w 1863 roku. Na niezwykłość tego miejsca składa się położenie oraz widok na góry i morze jednocześnie. W budynku latarni znajduje się bar, ceny również robią wrażenie! Niestety dotarcie do tego ostatniego krańca półwyspu jest bardzo trudne! Głównie ze względu na ograniczenia, które co kilka miesięcy są zmieniane, aktualizowane… ostatecznie ciężko ogarnąć o co tutaj w tym wszystkich chodzi, ale postaram się to wytłumaczyć niżej w taki sposób aby mimo utudniej każdy mógł tutaj dotrzeć 🙂

Aktualnie dojazd do latarni nie jest możliwy!

Aktualizacja: 20/04/2022

Uwaga! Ze względu na remont drogi na ostatnim odcinku tej trasy dojazd do latarni jest zamknięty! Chodzi o ostatnie 7 km, czyli kilkaset metrów za tunelem. Trwają tam aktualnie prace remontowe i nie wiemy kiedy dokładnie zostaną ukończone! Prace remontowe mają trwać do maja 2022.

 

Ograniczenia na sezon 2022 (od 15.06.2022)

Ze względu na dużą ilość samochodów oraz skomplikowaną, w niektórych momentach niebezpieczną trasę… lokalne władze postanowiły po raz pierwszy wprowadzić ograniczenia dla ruchu w 2019 roku. W 2020 ze względu na pandemię i małą ilość turystów na wyspie te restrykcje nie zostały wprowadzone. Powrócono do nich jednak w sezonie 2021. Polegały one na tym, że od 15 czerwca do 15 września od godziny 10:00 do 19:00 trasa prowadząca od plaży Formentor do latarni była całkowicie zamknięta dla samochodów osobowych. W teorii przepis ten dotyczył również odcinka od Port de Pollenca do plaży, ale można było uniknąć kary, wysyłając przez email w ciągu kolejnych trzech dni paragon z parkingu, baru lub restauracji na plaży. Mimo tego za pomocą zainstalowanej tam fotokamery wystawiono aż 7000 mandatów! Można było też skorzystać ze specjalnego autobusu, który jeździł z Alcudii, przez Port de Pollenca, punkt widokowy Es Colomer, plażę Formentor do latarnii. 

Jak to będzie wyglądało w sezonie 2022?

  • Wiadomo już, że w wysokim sezonie 2022 dalej będą ograniczenia na tym odcinku.
  • Pierwszy odcinkiem z ograniczeniami jest trasa z Puerto de Pollenca do Playa Formentor. Na tym odcinku mogą się poruszać taksówki, autokary wycieczkowe, samochodu z pozwoleniem na przewóz osób, służby ratunkowe, mieszkańcy… Brakuje jeszcze potwierdzenia czy bilet parkingowy lub paragon z restauracji na plaży wysłany w przeciągu 3 kolejnych dni będzie zwalniał z mandatu czy nie… Taka zasada obowiązywała na tym odcinku rok temu. 
  • Odcinek od plaży Formentor do latarni Faro Formentor będzie najbardziej ograniczony. Na tej trasie będzie całkowity zakaz poruszania dla samochodów osobowych, autobusów wycieczkowych a nawet taksówek. Upoważnieni do przejazdu będą tylko mieszkańcy, służby ratunkowe ORAZ JEDEN WYZNACZONY AUTOBUS PUBLICZNY (LINIA TIB). Zakaz będzie obowiązywał od 10:00 do 22:30. Dokładnie chodzi o kilometr 9,7 – 19,6 trasy Ma–2210. Zakaz nie obowiązuje rowerzystów. 
  • Konkretnie od 15 czerwca do 15 września.
  • Godziny z ograniczeniami w poruszaniu się na tej trasie od 10:00 do 22:30!
  • Mają zostać też zainstalowane szlabany, których brakowało rok temu – i samochody wjeżdżały na trasę mimo zakazu. Natomiast była tylko tabliczka i fotokamera, którą turyści zwyczajnie celowo bądź nie omijali licząc na szczęście. 
  • Podobnie jak rok temu na trasie od czerwca do września będzie jeździł autobus, godziny kursowania mają zostać wydłużone do godzin wieczornych tj. do 22:30 – informacje na ten temat znajdziesz niżej.
  • Za złamanie zakazu mandat wynosi 200 euro. Kontrolowanie może odbywać się przez funkcjonariuszy lub przez kamery. Fakt, że nie ma tam osoby kontrolującej nie oznacza, że można przejechać i uniknąć mandatu – fotokamery działają. 

Do 15 czerwca (i po 15.09) można korzystać z tego odcinka bez ograniczeń! 

Dojazd komunikacją publiczną na Formentor

W sezonie 2022 na tej trasie kursować będą dwie linie:

  • Pierwsza rusza 29/04/22 i będzie działać aż do 14/06/22 to linia 334 na trasie Alcudia – Port de Pollença – Playa de Formentor – rozkład można sprawdzić tutaj kliknij tib.org
  • Druga to linia z Alcúdia przez Port de Pollença przez Mirador Es Colomer jedzie dalej aż do latarni Faro de Formentor. I ruszy dopiero kiedy pojawią się ograniczenia czyli w okolicach 14/06. Jeszcze nie ma na ten temat dokładnych informacji.

Punkt widokowy Es Colomer i wieża Albercutx!

najpiękniejsze miejsce na Majorce

Jadąc od strony Puerto de Pollenca pierwszy punkt, przy którym musisz się zatrzymać to punkt widokowy Mirador Es Colomer. Tutaj też są przepiękne widoki, jak na zdjęciu powyżej. Dalej, na parkingu przy punkcie widokowym zobaczysz drewnianą strzałkę z napisem Talaia d’Albercutx, która wskaże Ci trasę wjazdową na kolejny punkt widokowy. Już z dołu widać na szczycie okrągłą, kamienną wieżę obserwacyjną. To właśnie z tego miejsca wypatrywano zbliżających się do wyspy piratów.

IMG_3303

Plaża Formentor

Kolejne ważne miejsce w tej okolicy to plaża Formentor! Cena za parking może odstraszyć, bo to aż 20 euro za cały dzień. Na plus tego miejsca przemawia krystalicznie czysta woda. Na plaży znajdziemy trochę piasku trochę kamieni. Całość otoczona drzewami sosnowymi. Przy plaży są toalety, restauracja oraz bar. Ceny za posiłki są również wysokie. Miejsce zdobyło popularność przez legendarny hotel o tej samej nazwie – Hotel Formentor, w którym odpoczywały sławy z całego świata. 

IMG_0536

Zobacz moje plany zwiedzania!

Na moim instagramowym profilu dostępne są trzy darmowe plany zwiedzania Majorki. Plan z numerem 3 dotyczy północnej części wyspy. Są w nim opisane niektóre miejsca z tego wpisu. Kliknij tutaj.

Pamiętaj żeby zaobserwować mój profil! 🙂 

Sin título