Jak dojechać na Półwysep Formentor?

- ograniczenia, transport publiczny, wycieczki!

Majorka skrywa mnóstwo przepięknych miejsc i punktów widokowych. Niektóre z prostym dostępem a inne wymagają odrobiny wysiłku. Jednym z tych trudniejszych i bardziej skomplikowanych jest Półwysep Formentor. Jednocześnie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Jest to najbardziej wysunięty na północ punkt wyspy. Z tego miejsca rozchodzi się niesamowity widok na morze, wysokie klify, góry i krętą drogę. Trasa, którą szczególnie upodobali sobie kolarze. Formentor najczęściej kojarzony jest z latarnią i punktem widokowym, który tam się znajduje. I faktycznie, jest to przepiękne miejsce! 

Tymczasem moim zdaniem planując zwiedzanie tego rejonu powinniśmy wziąć pod uwagę cały Półwysep Formentor, który skrywa między górami i krętymi drogami więcej ciekawych miejsc niż tylko słynną latarnię. Ze względu na ograniczenia w poruszaniu się samochodem na tej trasie postanowiłam rozszerzyć nieco temat tego miejsca, a właściwie miejsc, do których da się dojechać autem a do których niestety nie. Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

najpiękniejsze miejsce na Majorce formentor
najpiękniejsze miejsce na Majorce formentor

Es Colomer i wieża Albercutx też są warte uwagi!

Jadąc od strony Puerto de Pollenca pierwszy punkt, przy którym musisz się zatrzymać to punkt widokowy Mirador Es Colomer. Tutaj też są przepiękne widoki, osobiście większy sentyment mam właśnie do tego miejsca niż do samej latarni. Dalej, na parkingu przy punkcie widokowym zobaczysz drewnianą strzałkę z napisem Talaia d’Albercutx, która wskaże Ci trasę wjazdową na kolejny punkt widokowy. Już z dołu widać na szczycie okrągłą, kamienną wieżę obserwacyjną. To właśnie z tego miejsca wypatrywano zbliżających się do wyspy piratów.

najpiękniejsze miejsce na Majorce formentor

Plaża Formentor - wyjątkowy kolor wody!

Kolejne ważne miejsce w tej okolicy to plaża Formentor! Cena za parking może odstraszyć, bo to aż 20 euro za cały dzień. Na plus tego miejsca przemawia krystalicznie czysta woda. Na plaży znajdziemy trochę piasku trochę kamieni. Całość otoczona drzewami sosnowymi. Przy plaży są toalety, restauracja oraz bar. Ceny za posiłki są również wysokie. Miejsce zdobyło popularność przez legendarny hotel o tej samej nazwie – Hotel Formentor, w którym odpoczywały sławy z całego świata. 

IMG_0536

Ważne! Jak tutaj dojechać?
Czyli ograniczenia wjazdu na Formentor!

Dlaczego obowiązują ogrniaczenia na Formentor?

Trasa na Formentor na Majorce jest ograniczana w lecie z powodu dużego natężenia ruchu.  Jest to popularny cel podczas zwiedzania wyspy, który przyciąga ze względu na spektakularne widoki.  W sezonie letnim, gdy liczba turystów na wyspie osiąga szczyt, droga prowadząca na Formentor może stać się bardzo zatłoczona, co prowadzi do trudności w parkowaniu, korków drogowych i utrudnia dostęp służbom ratunkowym w razie potrzeby. 

Jak będzie to wyglądać w sezonie 2024?

Okres objęty ograniczeniami będzie wyglądał tak samo jak w ubiegłym roku, czyli od 1.06.2024 do 30.09.2024. Zakaz dotyczy też konkretnych ram czasowych – obowiązuje w godzinach od 10:00 do 22:30.Na wjeździe od strony Port de Pollenca ustawione są kamery i szlabany oraz znaki informacyjne. Szlabany jednak zamykane są wyłącznie w momencie, gdy natężenie ruchu jest zbyt duże. Jeśli widzicie zamknięty szlaban i czerwone światło oznacza to, że wjazd nie jest możliwy. Pamiętajcie też, że obowiązuje na całej trasie całkowity zakaz parkowania na poboczach czy innych miejsc, które nie są oznaczone jako dozwolone miejsca parkingowe. Na trasie często pojawia się lokalna policja i można dostać mandat, nie tylko za wjazd bez zezwolenia, ale również za niepoprawne parkowanie. 

Tak! Można jeździć bez ograniczeń w godzinach porannych i nocnych czyli od 22:30 do 10:00. Aby być pewnym braku mandatu należy opuścić ten rejon do godziny 10:00. Dodatkowo trasa podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy odcinek z ograniczeniami to trasa z Puerto de Pollenca do Playa Formentor – to tam gdzie w przypadku wolnych miejsc parkingowych szlabany zostaną otwarte. Z kolei drugi odcinek od plaży Formentor do latarni Faro Formentor to drugi etap – z większymi ograniczeniami. Na trasie od plaży do latarni będzie całkowity zakaz jazdy samochodami osobowymi w terminie od czerwca do końca września w podanych godzinach. 

Zakaz nie dotyczy rowerzystów, pieszych oraz innych pojazdów z uprawnieniami np komunikacja publiczna bądź autobusy oficjalnych organizatorów wycieczek. Restrykcje też mogą ulec zmianie w zależności od różnych okoliczności, jak natężenie ruchu czy inne zdarzenia drogowe. Dlatego należy sprawdzać i stosować się do poleceń osób kierujących ruchem w danym momencie. Jeśli nie chcecie się stresować i sprawdzać 

Jak dojechać na Formentor?

Opcja 1 – najwygodniejsza! Zapisz się na wycieczkę z naszym biurem mallorcaguider.com!

Jeśli szukasz wygodnej opcji na zwiedzenie Formentor, to jest nią wzięcie udziału w wycieczce fakultatywnej z oficjalnym organizatorem, który będzie w posiadaniu pozwolenia na wjazd tą trasą. Możesz zapisać się na wycieczkę Alcudia & Plaża Formentor, na którą zostaniesz odebrany z hotelu lub jego okolic (odbieramy z praktycznie wszystkich turystycznych miejsc na wyspie!). Następnie przejedziemy na lokalny targ, na którym będzie czas wolny w Alcudii na zakupy lub zwiedzanie miasteczka. Punktem programy tej wycieczki jest też przejazd na punkt widokowy Es Colomer, a następnie przejazd na plażę Playa de Formentor i czas wolny na kąpiel. Wisienką na torcie jest rejs statkiem po Zatoce Pollenca. Wycieczka realizowana jest oczywiście pod opieką profesjonalnego polskiego przewodnika. Szczegółowy program oraz cenę sprawdzisz tutaj, kliknij

Opcja 2 – autobusem komunikacji publicznej na Formentor! 

Na trasie Alcudia – Formentor kursuje specjalny autobus publiczny o numerze „334”. Trasa zaczyna się przy starówce w Alcudii i prowadzi na Półwysep Formentor, aż do latarni. Linia działa tylko w trakcie wprowadzonych ograniczeń, czyli od 1 czerwca do 30 września. Autobus zatrzymuje się przy punkcie widokowym Es Colomer, następnie przy plaży Formentor, później przy plażach Cala Figuera i Murta oraz jedzie aż do Latarni Far de Formentor i wraca w odwrotnej kolejności!

Uwaga! W okresie od 2.05.2024 do 30.05.2024 linia 334 kursuje, ale tylko od Alcudii do Plaży!

Szczegółowe informacje, cennik i rozkład jazdy znajdziesz na stronie tib.org. Zobacz też inny mój wpis o podróżowaniu komunikacją publiczną na Majorce i zobacz zasady kupowania biletów w komunikacji i inne praktyczne informacje, kliknij tutaj i przejdź do wpisu „TRANSPORT PUBLICZNY NA MAJORCE”

Opcja 3 – wynajętym samochodem! 

W okresie do 1.06.2024 i po 30.09.2024 dojedziesz na Półwysep Formentor samochodem. Pamiętaj jednak, że podróż samochodem wymaga również odpowiedzialności za bezpieczeństwo na drodze i przestrzegania przepisów drogowych. Upewnij się, że masz wystarczające doświadczenie w prowadzeniu samochodu, a także dostosuj swoją podróż do warunków drogowych i lokalnych zaleceń.

Formentor od strony morza!

Jeśli nie chcesz dojechać na Formentor drogą lądową, to co powiesz na rejs statkiem po morzu właśnie w okolicach Formentor? Do wyboru masz prywatne rejs, katamaran z posiłkiem lub wycieczka turystycznych statkiem. Wybierz dla siebie jedną z poniższych opcji i zrelaksuj się na morzu:

Zobacz moje plany zwiedzania!

Na moim instagramowym profilu dostępne są trzy darmowe plany zwiedzania Majorki. Plan z numerem 3 dotyczy północnej części wyspy. Są w nim opisane niektóre miejsca z tego wpisu. Kliknij tutaj. Znajdziesz tam również szczegółowo rozpisaną relację o nazwie „Formentor”! Pamiętaj żeby zaobserwować mój profil! 🙂 

Sin título